اخبار ارز دیجیتال

از پایان شمع ماهانه بیت کوین تا جلسه FOMC؛ 5 نکته ای که باید در مورد بازار ارزهای دیجیتال در این هفته بدانید

قیمت بیت کوین در این ماه به 49000 و 38000 دلار رسید، اما با توجه به اتفاقات مهم پیش رو، همه چیز برای نوسانات کلاسیک این دارایی دیجیتال مهیا شده است.

به گزارش کوین اکسو و به نقل از کوین تلگراف، با نزدیک شدن به پایان ژانویه 2024، بیت کوین به قیمتی که در روزهای ابتدایی سال ثبت کرده بود، باز خواهد گشت. اما از این به بعد چه پیشرفتی را می توان انتظار داشت؟

ما وارد یک هفته کلیدی از نظر سیاست های کلان اقتصادی در ایالات متحده شده ایم و قیمت بیت کوین همچنان در محدوده 42000 دلار قرار دارد.

این فصل جدیدی از نوسانات را آغاز می کند، زیرا ماه گذشته بیت کوین به بالاترین قیمت اخیر یعنی 49000 دلار رسید و به دنبال آن 20 درصد کاهش یافت.

گاوهای بیت کوین اکنون در حال آماده شدن برای سیاست های فدرال رزرو و ایالات متحده هستند که می تواند باعث آشفتگی بیشتر در بازارهای رمزنگاری شود.

این زمانی است که گرد و غبار پیرامون معرفی اولین صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین (ETF) در ایالات متحده می نشیند، موضوعی که هنوز به خودی خود مورد بحث است.

اما در زیر پوست این رویدادها، جنبه های بنیادی شبکه بیت کوین در حال آماده شدن برای بهبود پس از شروع روند نزولی در 49000 دلار هستند و به سمت کوهپایه های مثبت نمودار حرکت می کنند. به عنوان مثال، انتظار می‌رود سختی استخراج بیت‌کوین در روزهای آینده تا 4 درصد افزایش یابد.

در ادامه این مقاله، به لحظات مهمی که بر عملکرد بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال در ماه فوریه و بعد از آن تأثیر می گذارد، خواهیم پرداخت.

بسته شدن اولین شمع ماهانه برای سال 2024 نزدیک است

با توجه به داده های دریافتی، می بینیم که برخلاف آخر هفته گذشته، این بار به معامله گران سیگنال داده شده است که به حرکت خود ادامه دهند، زیرا جفت ارز BTC/USD در صرافی Bitstamp به 42800 دلار رسیده است.

نمودار BTC/USD 1 ساعته
نمودار BTC/USD 1 ساعته

این بالاترین سطح قیمت BTC/USD از 18 ژانویه (28 دسامبر) است و تاکنون بیت کوین در اولین جلسه معاملاتی آسیایی بالاتر از این سطح باقی مانده است.

آخرین حرکت بیت کوین را می توان یک جهش تسکین دهنده دانست که از هفته گذشته پس از بازگشت قیمت به 38500 دلار آغاز شد.البته این حرکت بدون چالش نبود و با تردیدهایی در میان معامله گران همراه بود که برخی از آنها همچنان قوی هستند. در شرایط فعلی، برخی از فعالان بازار هشدار می دهند که بیت کوین ممکن است در آینده مانند آب آشامیدنی به طبقات پایینی خود (LL) برسد.

با این حال، Skew، معامله‌گر محبوب بازار کریپتو، با تحلیل وضعیت فعلی نسبت به بازه‌های زمانی کمتر ابراز خوش‌بینی کرد، اما گفت که باید احتیاط را در نظر گرفت. او بازار پلتفرم X را تجزیه و تحلیل کرد و 42000 دلار را به عنوان یک حوزه مهم برای توجه معرفی کرد.

وی با اشاره به نمودار روزانه نوشت:

راستش از این منظر اوضاع چندان بد نیست. با این حال، ایجاد روندهای جدید در بازه های زمانی 1 ساعته و 4 ساعته تا این سطح میان مدت بسیار مهم خواهد بود.

اسکو اضافه کرد که منتظر سیگنال های مثبت از شاخص قدرت نسبی بیت کوین (RSI) در بازه های زمانی ساعتی است. از جمله مهم ترین این سیگنال ها می توان به بازیابی اندیکاتور RSI و نگهداری آن در بالای محدوده میانگین 50 اشاره کرد.

نمودار 1 روزه بیت کوین/دلار آمریکانمودار 1 روزه بیت کوین/دلار آمریکا
نمودار 1 روزه بیت کوین/دلار آمریکا

در همین حال، کندل هفتگی بیت کوین کمی بالای 42000 دلار بسته شد و بیت کوین/دلار آمریکا حدود 1.1 درصد نسبت به بسته شدن هفتگی قبلی خود افزایش داشت.

به گزارش اسکیو، کل دوره دو ماهه اخیر، شامل نوسانات صعودی و متعاقب آن نزولی قیمت، محدوده ثابتی را تشکیل داده است.

او توضیح داد:

از نظر فنی، ما همچنان در همان محدوده هفتگی هستیم و دو نوسان ناموفق را بدون انبساط قیمت پشت سر گذاشته‌ایم که بدیهی است نقدینگی را جذب کرده است.

نمودار ۱ هفته ای بیت کوین/دلار آمریکانمودار ۱ هفته ای بیت کوین/دلار آمریکا
نمودار ۱ هفته ای بیت کوین/دلار آمریکا

با وجود خطر سقوط قیمت به زیر محدوده مهم هفتگی، وضعیت فعلی جفت ارز BTC/USD برای Rekt Capital، معامله‌گر و تحلیلگر بازار، امیدوارکننده است.

تصمیم فدرال رزرو در مورد نرخ بهره مهم ترین رویداد کلان هفته است

با وجود آشفتگی مجدد در بازارهای چین و غول املاک و مستغلات این کشور اورگراند که همچنان به مبارزه ادامه می دهد، تمرکز این هفته تصمیم ایالات متحده در مورد نرخ بهره و سایر جنبه های سیاست اقتصادی خواهد بود.

کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) رهنمودهای فدرال رزرو ایالات متحده را تعیین می کند و تصمیمات نهایی این کمیته در آخرین جلسه آنها برای اولین ماه سال یعنی 31 ژانویه تعیین می شود.

تورم عموما مطابق با انتظارات فدرال رزرو حرکت کرده و با انتشار داده های اقتصاد کلان در ماه های متوالی اندکی کاهش یافته است.

بازارهای مالی مدت‌هاست که بر این باور بودند که نشست این ماه FOMC شگفتی‌های زیادی را به همراه نخواهد داشت، اما این نشست به نفع آغاز روند کاهش نرخ بهره در نشست بعدی FOMC در ماه مارس خواهد بود.

بر اساس داده های FedWatch Tool گروه CME، احتمال اینکه نرخ های بهره پس از 31 ژانویه در سطح فعلی خود باقی بماند، حدود 98 درصد است.

احتمالات هدف نرخ فدرال رزرواحتمالات هدف نرخ فدرال رزرو
احتمالات هدف نرخ فدرال رزرو

منبع بررسی داده های معاملاتی Kobeissi Letter در جمع بندی Big Big Data این هفته خود گفت:

برای یک هفته شلوغ آماده شوید.

رویدادهای مهم اقتصادی این هفته:

  1. Job Data JOLTs – سه شنبه
  2. اعتماد مصرف کننده CB – سه شنبه
  3. تصمیم فدرال رزرو در مورد نرخ بهره – چهارشنبه
  4. داده های مدیران خرید (PMI) ISM Manufacturing Purchasing – پنجشنبه
  5. گزارش کار ژانویه – جمعه
  6. تقریباً 20 درصد از شرکت‌های S&P 500 درآمد این هفته را گزارش کردند.

همانطور که قبلا گزارش شده بود، حدس و گمان در روزهای آینده بالاتر از تورم خواهد بود. رسیدگی دولت به مسائل دیگر – به ویژه ثبات بانک های منطقه ای – نیز تحت نظر است.

پیش از این، آرتور هیز، مدیر عامل سابق صرافی BitMEX، پیش بینی کرده بود که در صورت بازگشت آشفتگی بانکی به ایالات متحده در ماه های آینده، قیمت بیت کوین به 30000 دلار اصلاح می شود. به گفته وی تصمیم جانت یلن وزیر خزانه داری در این هفته بسیار مهم و تعیین کننده خواهد بود.

دشواری استخراج بیت کوین به سمت بالاترین حد خود می رود

چشم انداز اساسی برای شبکه بیت کوین غیرقابل انکار مثبت است و فقط در جهت صعودی حرکت می کند.

آخرین برآوردهای منبع آماری BTC.com از افزایش 4 درصدی دشواری استخراج برای پیکربندی مجدد آن خبر می‌دهد که این معیار را به بالاترین سطح خود می‌رساند.

مروری بر اصول اولیه شبکه بیت کوینمروری بر اصول اولیه شبکه بیت کوین
مروری بر اصول اولیه شبکه بیت کوین

انتظار می‌رود که اصلاح آتی در سختی ماینینگ به طور کامل کاهش 3.9 درصدی دو هفته گذشته را از بین ببرد، زیرا تردیدها در مورد جریان سرمایه به ETFهای بیت‌کوین افزایش می‌یابد.

در حالی که بزرگی این تغییرات ممکن است بسته به حرکات قیمت در زمان‌های خاص متفاوت باشد، برآورد دشواری استخراج کنونی 59.73 تریلیون است.

نرخ هش که قدرت پردازش مورد انتظار در بلاک چین بیت‌کوین را اندازه‌گیری می‌کند، تنها در هفته گذشته 10 درصد افزایش یافته است و به‌علاوه مشکل ماینینگ دوباره افزایش یافته است.

بحث ماینینگ به طور طبیعی بر نصف شدن پاداش بلاک بیت کوین در آوریل (آوریل سال آینده) متمرکز بود. نصف کردن بیت کوین، مقدار کسب شده برای استخراج هر بلوک (به استثنای کارمزد) را تا 50 درصد کاهش می دهد.

هفته گذشته، شرکت خدمات مالی Cantor Fitzgerald در یک مطالعه جدید هشدار داد که اکثر استخراج کنندگان بزرگ بازار در نتیجه نصف شدن با مشکلات مالی مواجه خواهند شد.

در همین حال، پلتفرم تحلیلی CryptoQuant به لطف کاهش قیمت لحظه ای بیت کوین و کاهش درآمد ماینرها از کارمزد تراکنش، سود این ماینرها را دست کم گرفت.

جولیو مورنو، رئیس CryptoQuant Research در X، اضافه کرد که وضعیت فعلی پایین‌ترین سطح مطلوبیت را برای ماینرها از ژوئن 2022 به ارمغان می‌آورد.

ثبات سود/زیان استخراج کنندگان بیت کوینثبات سود/زیان استخراج کنندگان بیت کوین
ثبات سود/زیان استخراج کنندگان بیت کوین

اهمیت نقش دارندگان کوتاه مدت چیست؟

جیمز ون استراتن، محقق و تحلیلگر داده در شرکت رمزنگاری CryptoSlate، با بررسی اهمیت تغییر روند اخیر بیت کوین، برخی از سطوح آشنا را دوباره بررسی کرد.

او اظهار داشت که سطح 38800 دلار، قیمت تحقق یافته (RP) برای تمام گیرندگان نوسان بیت کوین، معروف به دارندگان کوتاه مدت (STH) خواهد بود.

دارندگان کوتاه مدت کسانی هستند که بیت کوین خود را به مدت 155 روز یا کمتر نگه داشته اند و پایه قیمتی که در سال گذشته برای خرید بیت کوین خرج کرده اند به عنوان پشتیبان بوده است.

ون استراتن خاطرنشان کرد که قیمت واقعی به طور کلی به سمت بالا حرکت می کند و سرمایه گذاران مختلف مجموعاً برای به دست آوردن بیت کوین هزینه بیشتری می پردازند.

او به همراه داده‌های شرکت تحلیلی Glassnode افزود:

آخرین باری که قیمت برای دارندگان کوتاه‌مدت 38300 دلار بود، در دوره صعودی سال 2021 بود که بیت‌کوین با 60000 دلار معامله می‌شد. این نشان می‌دهد که روند صعودی فعلی چقدر پایدارتر است.

قیمت تحقق یافته گروه های مختلف سرمایه گذاران بیت کوینقیمت تحقق یافته گروه های مختلف سرمایه گذاران بیت کوین
قیمت تحقق یافته گروه های مختلف سرمایه گذاران بیت کوین

همانطور که قبلا ذکر شد، عقب نشینی از سطح 49000 دلار – که خود بالاترین قیمت بیت کوین از دسامبر 2021 (1400 آذر) در نظر گرفته می شد – باعث شد تعداد زیادی از دارندگان کوتاه مدت خارج شوند و بسیاری از آنها بیت کوین های جدید شما را با Sold فروختند. با ضرر

احساسات بازار ارزهای دیجیتال نزدیک به پایین ترین سطح سه ماهه است

در هفته‌های اخیر شاهد فشار فروش زیادی از سوی برخی موسسات بزرگ، به‌ویژه صرافی شکست خورده FTX بوده‌ایم.

این موضوع نگرانی های بازار را در مورد ETF Grayscale که به عنوان Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) شناخته می شود، افزایش داده است. GBTC یک وسیله سرمایه گذاری نهادی است که اکنون یک ETF نقطه ای در نظر گرفته می شود.

اگرچه خروج سرمایه از صندوق GBTC در هفته گذشته کند شده است، معامله گران با توجه به موانع موجود بر سر راه بهبود قیمت بیت کوین محتاط هستند.

بر اساس داده های شاخص ترس و طمع کریپتو، احساسات معامله گران بازار در 24 ژانویه به پایین ترین حد خود در سه ماه گذشته رسید.

اگرچه ترس و طمع به عنوان یک شاخص عقب مانده در نظر گرفته می شود، اما نگرانی های سرمایه گذاران را به خوبی جلب می کند. قبل از تصویب ETF بیت کوین در 11 ژانویه (21 دسامبر)، این شاخص به اوج خود یعنی 100.76 رسیده بود و تقریباً از مرز “بسیار حریصانه” عبور کرده بود.

شاخص ترس و طمع بازار کریپتوشاخص ترس و طمع بازار کریپتو
شاخص ترس و طمع بازار کریپتو

به گفته شرکت تحقیقاتی Santiment، این داده ها “بالاترین سطح هیجان” را در اطراف بیت کوین نشان می دهد.

با توجه به اینکه S&P 500 نیز متعاقباً به بالاترین حد خود رسید، احساسات نشان می‌دهد که بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند از این روند پیروی کند.

این شرکت استدلال می کند:

بازار ارزهای دیجیتال واقعاً از بازار سهام ایالات متحده عقب مانده است، به خصوص که از 17 ژانویه در جهت مخالف حرکت کرده است.

منبع

cointelegraph.com

تحریریه کوین اکسو

ما در کوین اکسو در تلاشیم تا تازه های دنیای ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار دهیم. و امیدواریم با کمک شما دوست داران کریپتو کارنسی روز به روز بهتر خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا