آموزش ارز دیجیتال

امضای چندگانه

امضاهای متعدد (Multiple Signature) نوع خاصی از امضای دیجیتال است که شرایطی را ایجاد می کند که یک یا دو کاربر از یک گروه بتوانند اسناد خاصی را امضا کنند. بنابراین، از آنجایی که امضای چندگانه ترکیبی از چندین امضا است، یک امضای منحصر به فرد در نظر گرفته می شود. برخی بر این باورند که ایجاد چند امضا به بازار ارزهای دیجیتال مربوط می شود، زیرا قبل از ایجاد بیت کوین است. دلیل استفاده از امضاهای متعدد بیشتر به خاطر مسائل امنیتی است اما در محیط های مختلف نیز استفاده می شود. هنگامی که چند امضا منتشر شد، در نهایت منجر به ایجاد کیف پول یا کیف پول چند امضایی شد. آدرس‌های Multsig را می‌توان در محیط‌های مختلفی مورد استفاده قرار داد که بیشتر آن‌ها نگرانی‌های امنیتی دارند.

چند امضایی چیست؟

همانطور که در مقدمه ذکر شد، Mulitsig یا امضای چندگانه پیش نیاز معامله ای است که قبل از اجرا باید دو یا چند امضا داشته باشد. Multisig امنیت بیشتری را نسبت به تراکنش های تک امضا فراهم می کند. اگرچه استفاده از امضاهای متعدد توسط طرف های مجاز برای انجام تراکنش ها یک رویه قدیمی است، اصطلاح multisign یا multisig امروزه اغلب به استفاده از آن در ارز دیجیتال بیت کوین و تراکنش های الکترونیکی مشابه اشاره دارد. به تراکنش های چند امضایی، تراکنش های M-of-N نیز گفته می شود که در آن M تعداد امضاها یا کلیدهای مورد نیاز و N تعداد کل امضاها یا کلیدهای درگیر در تراکنش است. این مفهوم را می توان برای ارزهای دیجیتال مورد استفاده موسسات مالی و همچنین برای اجرای قراردادها و فروش خصوصی منابع دیجیتال به کار برد.

چند امضایی چگونه کار می کند؟

چند امضایی چگونه کار می کند؟

برای سهولت در درک چگونگی کارکرد چندین امضا، با یک مثال شروع می کنیم. فرض کنید یک جعبه حساب وجود دارد که دارای دو کلید برای باز کردن آن است و هر کدام از این کلیدها متعلق به دو نفر است. بنابراین برای باز کردن کلیدها باید از هر دو کلید استفاده کرد. روش کار با امضاهای متعدد به این صورت است که برای باز شدن اسناد باید چندین امضا به طور همزمان وجود داشته باشد. در واقع، ایجاد امضاهای متعدد، شرایط امنیتی سند افزایش خواهد یافت. مهمترین اصل درک اصول اولیه آدرس بیت کوین است که مستقیماً به یک کلید مربوط می شود و ربطی به چند کلید یا چند آدرس ندارد. به طور کلی، وام هایی که به صورت چند امضایی ذخیره می شوند، تنها با دو امضا باز می شوند. در واقع، کاربران با استفاده از چندین امضا، یک لایه امنیتی اضافی به صندوق خود اضافه می کنند. مهمتر از همه، اصول اولیه آدرس بیت کوین کاملا استاندارد است. البته استاندارد بیت کوین به یک کلید بستگی دارد و ربطی به چند کلید یا چند آدرس ندارد.

مزیت استفاده از امضای چندگانه نسبت به یک امضا چیست؟

بیت کوین ها معمولا فقط یک آدرس دارند و با یک کلید ذخیره می شوند. بنابراین، تراکنش های بیت کوین برای امضای تراکنش ها تنها به یک کلید نیاز دارند و آن کلید خصوصی است. بنابراین هر فرد می تواند دارایی های دیجیتال خود را خودش انتقال دهد. بنابراین ممکن است مشکلات امنیتی داشته باشند. مجرمان ممکن است تکنیک های جدید بی شماری را برای سرقت وجوه کاربران از طریق این نقص امتحان کرده باشند. کاملاً بدیهی است که مدیریت یک آدرس با یک کلید سریعتر است، اما از نظر امنیت به آن اندازه قابل اعتماد نیست. با استفاده از یک کلید، حجم زیادی از داده ها کنترل می شود که ممکن است با مسائل امنیتی مرتبط باشد. به همین دلیل است که مجرمان سایبری در حال آزمایش تکنیک های فیشینگ برای سرقت دارایی های دیجیتالی کاربران هستند.

مزیت استفاده از امضای چندگانه نسبت به امضای منفرد

در یک تراکنش چند امضایی، حداقل دو امضا برای تایید تراکنش بین سه آدرس لازم است. به عنوان مثال، در یک تراکنش بیت کوین، دو امضا فرستنده (به عبارت دیگر، شخصی که بیت کوین های خود را خرج می کند) و یک کلید خصوصی دوم خواهد بود. یک امضا یا امضاهای اضافی می تواند تضمین کند که معامله به طور کامل تنها زمانی انجام می شود که هر دو طرف از شرایط معامله راضی باشند. بنابراین اگر طرف A محصولی را از طرف B خریداری کند، طرف B می تواند پرداخت بیت کوین را به صورت امانی نگه دارد و پس از مبادله محصول، پرداخت را انجام دهد. همچنین زمانی مفید است که بیش از یک طرف مالکیت داشته باشند و همه طرفین ملزم به تکمیل معامله هستند. بنابراین هیچ یک از طرفین نمی توانند بدون رضایت طرفین معامله کنند.

از بسیاری جهات، Multisig با معاملات مالی مبتنی بر کاغذ و قراردادهای تسویه که به بیش از یک امضا نیاز دارند، مانند چک های شرکتی که نیاز به دو یا چند امضا دارند، که برای نسل ها وجود داشته اند، تفاوتی ندارد. سایر فناوری‌های قدیمی، مانند آن‌هایی که امکان انتقال سیمی را فراهم می‌کنند، معمولاً دارای الزامات چند امضایی هستند. با این حال، Multisig در بیت کوین با فناوری بلاک چین زیربنایی کار می کند، و این ترکیبی از فناوری بلاک چین با الزامات امضاهای متعدد است که انقلابی را در نحوه انجام تراکنش های الکترونیکی نشان می دهد. تراکنش‌های چند امضایی در بلاک چین شفاف‌تر هستند زیرا سابقه غیرمتمرکز افراد درگیر وجود دارد که ظاهراً امنیت تراکنش را افزایش می‌دهد و از فعالیت‌های غیرقانونی جلوگیری می‌کند.

امضای چندگانه چه فایده ای دارد؟

امضای چندگانه چه فایده ای دارد؟

استفاده از یک امضا ممکن است گزینه خوبی برای ارزهای دیجیتال نباشد. به عنوان مثال، تمام منابع یک شرکت بزرگ تحت یک آدرس استاندارد که دارای یک کلید خصوصی است، ذخیره می شود. بنابراین برای اینکه اعضای شرکت به تمامی این منابع دسترسی داشته باشند از کلید یکسانی استفاده می کنند. بنابراین، شرکت ممکن است مشکلات امنیتی داشته باشد. در این راستا استفاده از چندین امضا می تواند راه حل مناسبی برای حل چنین مشکلی باشد. زیرا برای دسترسی به منابع شرکت باید چندین امضا وجود داشته باشد.

مزایای استفاده از چندین امضا چیست؟

1. احراز هویت دو مرحله ای: برای استفاده از امضاهای چندگانه، مکانیزم احراز هویت دو عاملی مورد نیاز است. البته باید توجه داشت که استفاده از چندین امضا به عنوان تایید هویت یک نماینده می تواند خطرناک باشد. زیرا اگر یکی از کلیدهای متعدد گم شود، دسترسی به منابع امکان پذیر نیست. بنابراین راه اندازی سرویس FA2 با کدهای بازگشتی می تواند موثر باشد. همچنین برای اکانت های تجاری بهتر است از Google Authenticator استفاده کنید. برای درک این فرآیند، یکی از کلیدهای خصوصی را می توان در لپ تاپ و دیگری را در دستگاه تلفن همراه ذخیره کرد. بنابراین تنها کسی که هر دو کلید را داشته باشد می تواند به دارایی های کیف پول دسترسی داشته باشد. برای حل چنین مشکلی می توان از سرویس FA2 شخص ثالث با کدهای پشتیبان استفاده کرد که در این صورت امنیت اکانت حفظ می شود.

2. افزایش امنیت: استفاده از چندین امضا می تواند مشکلات ناشی از گم شدن کلید خصوصی را برطرف کند. زیرا در صورت گم شدن یکی از کلیدها می توانید از سالم بودن وجوه کاملا مطمئن باشید. زیرا هکر به احتمال زیاد فقط به کلید خصوصی دسترسی دارد. همچنین اگر کاربر یکی از کلیدهای خصوصی خود را گم کند، می تواند با کلیدهای دیگری که در اختیار دارد به بودجه خود دسترسی داشته باشد.

3. ایجاد مرجع تصمیم گیری: امکان دسترسی هیئت مدیره یک شرکت به منابع یک شرکت، از امضاهای متعدد استفاده کنید. بنابراین، برای دسترسی به منابع یک شرکت، ممکن است 4 تا 6 نفر از اعضای هیئت مدیره کلید را در دست داشته باشند. در این شرایط امکان سرقت وجود ندارد. تصمیماتی که مورد توافق اکثریت اعضای شرکت باشد، سپس اجرا خواهد شد.

4. معاملات سرمایه گذاری: ایجاد یک کیف پول برای بسیاری از افراد می تواند شامل یک معامله سپرده بین دو طرف باشد که یک واسطه در آن دخالت دارد. در این میان نقش یک فرد واریز وجه است و هیچ کاربری به تنهایی نمی تواند به آن دسترسی داشته باشد و طرف مقابل که خدمات و کالا ارائه می دهد می تواند از کلید خود برای امضا یا تکمیل تراکنش استفاده کند. اگر در این مدت مشکلی پیش آمد، از کلید خود برای ایجاد امضا برای تعهد دارایی ها استفاده کنید.

معایب استفاده از چند امضا چیست؟

معایب استفاده از چند امضا چیست؟

در حالی که استفاده از امضای چندگانه مزایایی دارد، اما هر روش می تواند محدودیت هایی همراه با مزایای خود داشته باشد. برای تنظیم یک آدرس چند امضایی، باید اطلاعات خاصی داشته باشید.

از آنجایی که آدرس های بلاک چین و امضاهای متعدد نسبتاً جدید هستند، بنابراین اگر راه اندازی نشدند، باید با مراجع قانونی مشورت شود. اما هیچ قیم قانونی برای پیگیری واریز منابع وجود ندارد. لازم به ذکر است که استفاده از کیف پول نمی تواند از کلاهبرداری جلوگیری کند.

تحریریه کوین اکسو

ما در کوین اکسو در تلاشیم تا تازه های دنیای ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار دهیم. و امیدواریم با کمک شما دوست داران کریپتو کارنسی روز به روز بهتر خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا