اخبار ارز دیجیتال

بلوسکی رقیب غیرمتمرکز جک دورسی در راه است

برنامه غیرمتمرکز Bluesky که به عنوان رقیب جدی پلتفرم ایکس (توئیتر) شناخته می شود، به زودی سیستم دعوت برای عضویت در این شبکه اجتماعی را به طور کامل کنار گذاشته و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

به گزارش کوین اکسو و به نقل از Decrypt، شبکه اجتماعی غیرمتمرکز BlueSky توسط جک دورسی، بنیانگذار توییتر راه اندازی شد. این پلتفرم از اسفند ماه سال گذشته در حال تست نسخه بتا بوده و کاربران تنها با ثبت نام و انتظار در صف و یا دریافت کد دعوت از اعضای قدیمی می توانند در این شبکه اجتماعی حساب شخصی بسازند.

پس از خرید توییتر توسط ایلان ماسک و همراهانش افراد بیشتری به Bluesky پیوستند و طبق آمار این شبکه در مدت زمان کوتاهی 3 میلیون کاربر جذب کرد. اکنون پس از یک سال آزمایش بتا، این پلتفرم به زودی سیستم دعوت را کنار گذاشته و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

Bluesky تفاوت چندانی با توییتر ندارد. وجه تمایز اصلی Bluesky عدم تمرکز آن است. این عدم تمرکز انگیزه اصلی جک دورسی برای ایجاد توییتر دیگری بود.

تمرکززدایی Bluesky به این معنی است که شبکه عملاً بدون سانسور خواهد بود. حساب‌های افراد مانند آنچه در توییتر می‌بینیم توسط کارمندان کنترل نمی‌شود و مهم‌تر از همه، Bluesky داده‌های کاربران را جمع‌آوری نمی‌کند. پروتکل زیربنایی AT همچنین در نهایت به کاربران اجازه می دهد تا داده های شخصی خود را به سرورهای دیگر در شبکه های دیگر منتقل کنند.

نظرات و رفتار ایلان ماسک، رسوایی های توییتر و نارضایتی کاربران از تغییرات اعمال شده توسط ماسک باعث جذابیت بیشتر Bluesky برای مردم شد. در روزهای اخیر، پلتفرم غیرمتمرکز فارکستر نیز مورد استقبال کاربران به ویژه علاقه مندان به ارزهای دیجیتال قرار گرفته است.

هفته گذشته، شبکه غیرمتمرکز فارکستر با معرفی ویژگی جدیدی به نام Frames در برنامه Warpcast خود، توجه جامعه ارزهای دیجیتال را به خود جلب کرد. این توسعه جدید به کاربران اجازه می دهد تا استخراج NFT، ساخت بازی و پرداخت های فوری را مستقیماً از طریق پلتفرم انجام دهند. با راه اندازی این ویژگی، Forexter شاهد افزایش تصاعدی در ثبت نام ها و فعالیت ها بوده است.

شبکه Farcaster در حال حاضر حدود 140000 کاربر دارد که با تعداد کاربران Bluesky قابل مقایسه نیست، اما نباید فراموش کنیم که Farcaster ویژگی هایی را به خصوص در بخش ارزهای دیجیتال ارائه می دهد که Bluesky در حال حاضر فاقد آن است.

با وجود این تحولات چشمگیر در توسعه شبکه های غیرمتمرکز، هیچ یک از قاتلان احتمالی توییتر نتوانستند تاج و تخت را از رئیس این شبکه اجتماعی بگیرند. با بیش از 500 میلیون کاربر فعال ماهانه، توییتر همچنان بهترین پلتفرم متنی در جهان است.

در این مدت رقبای توییتر سعی در جذب کاربران بیشتری داشتند. به عنوان مثال، زمانی که نسخه بتای Bluesky در سال گذشته راه اندازی شد، تعدادی از افراد مشهور از جمله الکساندریا اوکاسیو-کورتز، نماینده کنگره و بازیگر مشهور کومیل نانجیانی به این پلتفرم پیوستند و افراد زیادی تشویق به پیوستن شدند. نکته عجیب این است که ظاهرا جک دورسی اکانت خود را حذف کرده است.

تحریریه کوین اکسو

ما در کوین اکسو در تلاشیم تا تازه های دنیای ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار دهیم. و امیدواریم با کمک شما دوست داران کریپتو کارنسی روز به روز بهتر خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا