اخبار وب 3

بیایید از راه حل Web3 برای توسعه پروژه هایی برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی استفاده کنیم

امیدوارکننده‌ترین برنامه‌های جبران کربن همچنان می‌توانند به دلیل مشکلات مالی از بین بروند و از بین بروند. فن آوری می تواند به آنها کمک کند زنده بمانند و ثمر دهند.
صحبت های زیادی در مورد پتانسیل بلاک چین و راه حل Web3 برای متحول کردن بازارهای اعتبار کربن با آغاز دوره جدیدی از شفافیت، حفاظت از تقلب و عدم واسطه گری وجود دارد. آنچه به اندازه کافی در مورد آن صحبت نمی شود ثمره این تکامل است. به طور خاص، چگونه می توان از اعتبارات زنجیره ای کربن برای تسریع اثرات آب و هوایی استفاده کرد؟
اشتباه نکنید، اعتبارات کربن در زنجیره پتانسیل بسیار بیشتری نسبت به مکانیزم بهتری برای فرآیند «خرید و بازنشستگی» دارند. از یک طرف، آنها می توانند مستقیماً به خدمات مالی غیرمتمرکز متصل شوند. آنها همچنین می توانند یک دارایی کلیدی در اکوسیستم مالی تجدیدپذیر (ReFi) باشند و به عنوان نوعی «استاندارد طلایی» عمل کنند. و سایر فعالیت های اقتصادی کار می کند.

برای مثال‌های عینی، می‌توانیم به زنجیره‌های دارایی‌های دنیای واقعی مانند املاک، اوراق قرضه و هنر نگاه کنیم تا ببینیم چه چیزی جدای از سهولت تراکنش های اولیه، امکان پذیر است. چیزهایی مانند وثیقه، تامین مالی جریان نقدی و ارائه ابزارهای سرمایه گذاری خرده فروشی انواع فعالیت هایی هستند که می توانند به مقیاس تاثیر آب و هوا که ما در مبارزه با تغییرات آب و هوایی به آن نیاز داریم دست پیدا کنند.

یکی از امیدهای بزرگ بازار کربن مبتنی بر Web3، یک چارچوب قیمت گذاری سازگارتر برای اعتبارات کربن است. با این چارچوب، همراه با این واقعیت که اعتبارات ارزش خود را برای حدود یک سال حفظ می کنند، اعتبارات کربن در زنجیره تبدیل به دارایی هایی می شوند که می توانند به عنوان وثیقه در پروتکل های مالی غیرمتمرکز (DeFi) مورد استفاده قرار گیرند. این برای پروژه ها مهم است زیرا آنها به وام های کوتاه مدت به عنوان راهی برای اطمینان از جریان نقدی پایدار در حالی که به دنبال خریدار هستند یا منتظر تأیید فروش هستند، دسترسی دارند.
بازارهای کربن Web3 می توانند این ویژگی را مستقیماً به عنوان یک راه حل Web3 برای ایجاد اعتماد بین وام دهندگان، پروژه ها و خریداران پیاده سازی کنند. شما می توانید سناریویی را تصور کنید که در آن از قراردادهای هوشمند سپرده برای تسهیل فروش اعتبارات کربن و بازپرداخت خودکار وام استفاده می شود.

یکی از چالش های پیش روی توسعه دهندگان پروژه های کربن افست تامین منابع مالی برای شروع و اجرای پروژه های خود است. دلیل اصلی این امر تاخیر بین شروع پروژه و اولین درآمدهای حاصل از اعتبارات کربن است. ممکن است دو تا سه سال طول بکشد تا وام های واقعی صادر شود که منجر به مشکلات قابل توجه جریان نقدی می شود.
راه حلی که قبلاً توسط توسعه دهندگان پروژه برای جبران انتشار کربن استفاده شده است، فروش برخی از اعتبارات کربن مورد انتظار به عنوان اعتبارات کربن آتی با تخفیف است. به عبارت دیگر، در این پروژه 10000 اعتبار طی دو سال صادر و سپس درصدی به صورت فوروارد به فروش می رسد. موجودی به حساب ریسک حمل و نقل کمک می کند.
در حالی که این فرآیند خاص می تواند خارج از زنجیره انجام شود، صدور اعتبار در زنجیره آینده فرصت های زیادی را برای پروژه های پیش از تامین مالی باز می کند. مانند وام های زنجیره ای، فورواردهای زنجیره ای نیز می توانند به عنوان وثیقه استفاده شوند. اما آنها همچنین می توانند مستقیماً به خریداران فروخته شوند، که پس از صدور، مالکیت اعتبارات را در اختیار می گیرند و می توانند آنها را بازنشسته یا به میل خود بفروشند. هر دو روش موثری برای توسعه دهندگان پروژه های کربن افست برای به دست آوردن سرمایه اولیه لازم هستند.

اعتبارات کربن به طور سنتی یک ابزار سرمایه گذاری در نظر گرفته نمی شود، آنها طراحی شده اند که بلافاصله پس از خرید برداشته شوند تا خریداران بتوانند انتشار کربن خود را جبران کنند. اعتبارات کربن نیز در طول زمان تمایل به کاهش ارزش دارند. به عنوان مثال، یک محصول 2021 که در سال 2023 منتشر شد، بالاترین ارزش خود را در سال 2023 خواهد داشت و هر سال ارزش خود را از دست می دهد. بعید است که وام های زنجیره ای این پویایی را تغییر دهند زیرا ما همچنان می خواهیم مدل خرید تا بازنشستگی حاکم باشد.
با این حال، این بدان معنا نیست که سرمایه گذاران از معادله توکن سازی کنار گذاشته می شوند. برعکس، وام‌های زنجیره‌ای و وام‌های آتی به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهند که به میزان بسیار بیشتری در پروژه‌های پیش‌تامین مالی و تامین نقدینگی برای وام‌ها مشارکت کنند. به‌ویژه، سرمایه‌گذاران خرد می‌توانند در سازمان‌های غیرمتمرکز مستقلی که پروژه‌های جبران کربن را از قبل تأمین مالی می‌کنند، شرکت کنند و از تفاوت بین قیمت آتی با تخفیف و قیمت فروش اعتبار صادر شده سود ببرند.

هدف مالی احیاکننده دور شدن از سیستم مالی مبتنی بر سود موجود به سیستمی است که بازسازی محیطی و اجتماعی را در اولویت قرار دهد. راه‌حل‌ها و فلسفه‌های Web3 در قلب این اهداف قرار دارند و مواردی مانند درآمد پایه جهانی، حفظ فرهنگی و مدیریت دارایی‌های آب و هوا را مؤثرتر و در دسترس‌تر می‌سازند.
بخشی از رویکرد ReFi توسعه ابزارهای مالی و دارایی‌های آب و هوایی است که چارچوب‌های تشویقی جدید را تشکیل می‌دهند. اعتبارات زنجیره ای نقش مهمی در اینجا ایفا می کنند، زیرا در حال حاضر شناخته شده ترین و پذیرفته ترین دارایی آب و هوایی هستند. به عنوان مثال، آنها می توانند به عنوان وثیقه برای یک استیبل کوین یا حتی به عنوان یک ارز مستقل استفاده شوند. در مقیاس، چنین مفهومی انگیزه های لازم را برای شرکت ها و دولت ها فراهم می کند تا بهره برداری را به جای بازسازی انتخاب کنند.
چیزی که ما مطمئناً می دانیم این است که بازارهای اعتبار کربن مبتنی بر Web3 تنها اولین قدم به سوی یک هدف بزرگتر هستند. برای رسیدن به جایی که باید باشیم، نوآوری و آزمایش زیادی لازم است، اما سیگنال‌های اولیه شروع به نشان دادن قدرت اعتبارات کربن روی زنجیره به‌عنوان ابزاری برای مقیاس‌پذیری اثرات آب و هوایی کرده‌اند. گام بعدی این است که اطمینان حاصل شود که پروژه‌های جبران کربن که در راستای این اهداف کار می‌کنند، بودجه و حمایت لازم برای پرورش نسل بعدی حامیان آب و هوا را دارند.

 
این مطلب توسط تیم تحریریه کوین اکسو گردآوری شده است.

تحریریه کوین اکسو

ما در کوین اکسو در تلاشیم تا تازه های دنیای ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار دهیم. و امیدواریم با کمک شما دوست داران کریپتو کارنسی روز به روز بهتر خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا