آموزش ارز دیجیتال

تحلیل احساسات بازار ارزهای دیجیتال

آیا احساسات در بازار ارزهای دیجیتال موثر هستند؟ بله، قیمت ها به طور قابل توجهی با احساسات مرتبط هستند. این موضوع در تمام بازارهای مالی صدق می کند. احساس مثبت در مورد یک بازار مالی احتمالا روند قیمت ها را به سمت افزایش می برد، اما زمانی که مردم احساس منفی در مورد یک بازار داشته باشند احتمالا باید منتظر روند برعکس باشیم. یکی از بازارهای مهم مالی در دنیای امروز بازار ارزهای دیجیتال است. تحلیل احساسات بازار ارزهای دیجیتال برای کسانی که قصد فعالیت در این بازار را دارند بسیار مهم است و باید به اندازه تحلیل های فنی و تکنیکی برای آن اهمیت قائل شد.

عمده‌ ترین و با سرمایه ‌گذاری‌ ترین ارزهای دیجیتال، مانند بیت کوین، نقشی مرکزی در شبکه همبستگی قیمت دارند، اما نقش آن ها در شبکه احساسات و شبکه ‌ای که تعاملات بین این دو را توصیف می ‌کنند، نقشی حاشیه ‌ای است. هم قیمت ‌ها باعث احساسات می شوند و هم احساسات بر قیمت‌ ها در سراسر دنیای رمزارزها اثرگذار هستند که مورد دوم از نظر اندازه قوی ‌تر است.

احساسات بازار چیست؟

تحلیل احساسات چیست؟

احساسات بازار نگرش جمعی معامله گران و سرمایه گذاران نسبت به یک دارایی مالی یا بازار است. این مفهوم در تمام بازارهای مالی، از جمله ارزهای دیجیتال وجود دارد. احساسات بازار قدرت تأثیرگذاری بر چرخه های بازار را دارد. با این حال، احساسات مطلوب بازار همیشه منجر به شرایط مثبت بازار نمی شود. گاهی اوقات، احساسات کاملا مثبت ممکن است قبل از اصلاح بازار یا حتی یک بازار نزولی باشد. علاوه بر ارائه بینش در مورد تقاضای بازار، معامله گران می توانند این احساسات را برای پیش بینی روندهای بالقوه سودآور تجزیه و تحلیل کنند. احساسات بازار همیشه اصول یک پروژه را در نظر نمی گیرد، اما ممکن است گاهی اوقات به هم مرتبط باشند.

بیایید Dogecoin را به عنوان مثال در نظر بگیریم. بسیاری از تقاضاهای دوج کوین در روند صعودی خود، احتمالاً ناشی از تبلیغات رسانه های اجتماعی است (که منجر به احساسات مثبت بازار شد). بسیاری از معامله گران و سرمایه گذاران بدون در نظر گرفتن توکنومیک یا اهداف پروژه و فقط به دلیل احساسات فعلی بازار، دوج کوین را خریداری کردند. حتی یک توییت از شخصیتی مانند ایلان ماسک گاهی اوقات برای ایجاد احساسات مثبت یا منفی بازار کافی است.

تحلیل احساسات چیست؟

زمانی که واژه تحلیل را می شنویم، ذهن ناخودآگاه به سمت تحلیل هایی مانند تحلیل بنیادی و یا تحلیل تکنیکال می رود. اما علاوه بر این تحلیل ها، دسته دیگری نیز وجود دارد که اتفاقا به شدت در بازار موثر است. تحلیل احساسات به معنای شناسایی و تشخیص احساسات مثبت، منفی و بعضا خنثی در بین افراد است تا به واسطه آن دست به پیش بینی روند آینده زد. تجزیه و تحلیل احساسات از چندین دهه گذشته برای بررسی خواسته های کاربران و مشتریان استفاده می شود.

تاریخچه تحلیل احساسات

تجزیه و تحلیل احساسات از نظر فنی مانند زبان نوشتاری وجود داشته است، اما تا دهه 1950 بود که به موضوع رسمی مطالعه در زمینه زبان ‌شناسی تبدیل شد. بیشتر تحقیقات در آن زمان شامل تلاش برای درک چگونگی شکل گیری جملات معنی دار و چگونگی استفاده از این اطلاعات برای بهبود ترجمه ماشینی بود.

تاریخچه تحلیل احساسات بازار ارزهای دیجیتال

این تصویر تعداد مقالات تحقیقاتی درباره تحلیل احساسات منتشر شده بین سال های 1950 تا 2015 را نشان می دهد. همانطور که می بینید چیزی در اوایل دهه 2000 تغییر کرده است و آن تغییر، ظهور رسانه های اجتماعی بود که با Myspace در سال 2003 آغاز شد.

جای تعجب نیست که بسیاری از محتوایی که در آن زمان توسط کاربران در رسانه های اجتماعی تولید می شد، گرایش سیاسی داشت. اولین باری که تحلیل احساسات رسانه های اجتماعی در یک کمپین سیاسی مورد استفاده قرار گرفت در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال 2008 بود. اعتقاد بر این است که تحلیل احساسات نقش مهمی در پیروزی باراک اوباما داشته است.

تجزیه و تحلیل احساسات ناگزیر به بازاریابی رسانه های اجتماعی سرایت کرد، جایی که از آن برای ارزیابی مواردی مانند درک برند، اثربخشی کمپین های بازاریابی و ترجیحات مصرف کننده استفاده می شود.

در سال 2010 تجزیه و تحلیل احساسات به سنگ بنای تحلیل بازارهای مالی نیز تبدیل شد. در حال حاضر استفاده از تجزیه و تحلیل احساسات در تجارت و سرمایه گذاری با پیشرفته تر و دقیق تر شدن فناوری های تجزیه و تحلیل احساسات افزایش یافته است.

چرا تحلیل احساسات بازار ارزهای دیجیتال مهم است؟

تجزیه و تحلیل احساسات بازار ارزهای دیجیتال مانند سایر بازارهای مالی بخش اساسی بسیاری از استراتژی های معاملاتی است. مانند تحلیل تکنیکال یا تحلیل بنیادی، معمولاً تصمیم گیری با استفاده از ترکیبی از تمام اطلاعات موجود ایده خوبی است.

به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل احساسات بازار می تواند به شما کمک کند تا بررسی کنید که آیا FOMO موجودی که با آن مواجه شدید، موجه است یا صرفاً نتیجه ذهنیت گروهی است. به طور کلی، ترکیب تحلیل فنی و بنیادی با مطالعات احساسات بازار به شما این امکان را می دهد:

ایده بهتری از اقدام قیمت در دوره کوتاه مدت و میان مدت داشته باشید.

کنترل بهتری بر وضعیت احساس خود ایجاد کنید.

فرصت های بالقوه سودآور را کشف کنید.

تجزیه و تحلیل احساسات بازار ارزهای دیجیتال چگونه کار می کند؟

تجزیه و تحلیل تحلیل احساسات بازار ارزهای دیجیتال چگونه کار می کند؟

در یک جمله، تحلیل احساسات شامل تجزیه و تحلیل یک متن برای تعیین مثبت، منفی یا خنثی بودن آن است. این کار با اختصاص یک امتیاز به هر کلمه بسته به میزان منفی یا مثبت بودن آن انجام می‌ شود و سپس تمام آن امتیازات را با هم جمع می ‌کنیم تا ببینیم احساس کلی متن چیست؟ به طور معمول این امتیاز بین -1 و +1 است که -1 احساسات بسیار منفی و +1 احساسات بسیار مثبت است.

احساسات و ارزهای دیجیتال

تحلیل احساسات در بازار ارزهای دیجیتال

در حال حاضر در مورد بازار کریپتو چه احساسی دارید؟ آیا شما ترسیده اید، حریص هستید، یا شاید جایی در این بین هستید؟ احتمالاً متوجه شده اید که این احساسات در تصمیمات سرمایه گذاری شما نقش دارند. حتی اگر می‌ دانید تحلیل تکنیکال و بنیادی مهم است، اما باید بدانید احساسات شما پشت فرمان تصمیم گیریتان است. این امر به ویژه در ارزهای دیجیتال که در آن احساسات 24 ساعته و 7 روز هفته با حرکت بازار بالا و پایین می روند، صادق است. این احساسات، نوسانات قیمت زیادی را ایجاد می کند که می تواند استرس زا باشد، اما اگر بتوانید احساسات دیگران را درک کنید و بر احساسات خود مسلط شوید، فرصتی برای کسب درآمد نیز ایجاد می کند.

برای همه کسانی که حتی اندکی به بازار علاقه دارند، تجزیه و تحلیل احساسات مهم است، چرا که بازار ارزهای دیجیتال به دلیل ارتباط عاطفی قوی خود شناخته می شوند. ارز‌هایی مانند بیت‌ کوین، اتریوم (و سایر ارزها) با اینکه به صورت واقعی وجود ندارند، اما عمدتاً به عنوان دارایی‌ های صرفاً همراه با ریسک فراوان تلقی می‌ شوند که احساسات در مورد آن ها به شدت صادق است.

اگر تعجب می کنید که چرا تجزیه و تحلیل احساسات برای ترید ارزهای دیجیتال بسیار مهم است، این را در نظر بگیرید: چیزی که در نهایت قیمت کریپتو را بالا یا پایین می‌ برد، احساس سرمایه‌ گذاران در مورد آن است. به عبارت دیگر، احساس اول است و واکنش در درجه دوم قرار می گیرد. این بدان معناست که اگر بتوانید احساسات سرمایه‌ گذاران را از قبل با تجزیه و تحلیل احساسات بازار ارزهای دیجیتال در پلتفرم‌ های رسانه ‌های اجتماعی تشخیص دهید، می ‌توانید از نظر تئوری، قیمت هر ارز دیجیتال را پیش ‌بینی کنید.

شاخص های تجزیه و تحلیل احساسات بازار ارزهای دیجیتال

حال که به اهمیت موضوع تجزیه و تحلیل احساسات بازار ارزهای دیجیتال پی بردیم بهتر است به روش هایی بپردازیم که می توانیم در این زمینه از آن ها استفاده کنیم. در ادامه به چند شاخص برای تجزیه و تحلیل احساسات بازار ارزهای دیجیتال اشاره می کنیم.

شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال

 شاخص ترس و طمع در ارزهای دیجیتال

یکی از محبوب ‌ترین شاخص‌ های تحلیل احساسات بازار ارزهای دیجیتال که بدون هزینه و به صورت رایگان می توانید با استفاده از آن به تحلیل احساسات در ارزهای دیجیتال بپردازید، شاخص ترس و طمع است. شاخص ترس و طمع (یا Fear & Greed Index) در ارزهای دیجیتال نیز از شاخص ترس و طمع بازار سهام الگوبرداری کرده است که توسط بخش مالی CNN (CNN MONEY) ایجاد شده است. مانند شاخص ترس و طمع بازار سهام، برای ارزهای دیجیتال نیز این شاخص با استفاده از مجموعه ‌ای از معیارها ایجاد می‌ شود که ارزش بررسی جداگانه را نیز دارد. موارد مورد بررسی در آن نوسانات بازار، حجم معاملات، احساسات رسانه های اجتماعی، تسلط بیت کوین و روند جستجوی گوگل هستند.

به عنوان مثال وقتی نوسانات بازار زیاد، حجم معاملات کم باشد، احساسات رسانه‌های اجتماعی منفی است، تسلط بیت ‌کوین زیاد و روند جستجوی گوگل پایین است، شما در نهایت در منطقه ترس قرار می ‌گیرید. برعکس، اگر نوسانات بازار نسبتاً کم، حجم معاملات زیاد باشد، احساسات رسانه های اجتماعی مثبت، تسلط بیت کوین کم و روند جستجوی گوگل بالا باشد، بازار کریپتو در منطقه طمع و حرص قرار دارد.

شاخص ترس و طمع برای معامله در بازه های زمانی طولانی تر مفید است. این موضوع به این دلیل است که شاخص ترس و طمع تنها یک بار در روز به روز می شود. از نظر نحوه معامله با استفاده از این اندیکاتور به قول وارن بافت، زمانی که دیگران می ترسند حریص باشید و زمانی که دیگران حریص هستند بترسید. نکته کلیدی و مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که به آنچه که شاخص ترس و طمع در مورد بازار سهام می گوید نیز توجه کنید، زیرا احتمالا بازار ارزهای دیجیتال را تحت تأثیر قرار می دهد. بازار سهام به شما دیدگاه بهتری درباره احساس بقیه بازار می دهد و اگر سرمایه گذاران در مورد آن مضطرب باشند، احتمالاً ابتدا از دارایی های پرخطر مانند ارزهای دیجیتال خارج می شوند.

شاخص بازار گاوی و بازار خرسی بیت کوین

شاخص بازار گاوی و خرسی برای تحلیل احساسات بازار ارزهای دیجیتال

یکی دیگر از شاخص های محبوب تجزیه و تحلیل احساسات بازار ارزهای دیجیتال، شاخص Bull & Bear است که توسط Augmentin ایجاد شده است. برخلاف شاخص ترس و طمع، شاخص خرسی و گاوی به طور انحصاری بر احساسات بیت کوین در پلتفرم های رسانه های اجتماعی، به ویژه Bitcointalk.org، Reddit و Twitter تمرکز دارد. به عبارت دیگر این شاخص یک نرم افزار هوش مصنوعی (AI) است که احساس و موضوع مورد نظر را با استفاده از مکالمات در توییتر، Reddit و Bitcointalk تجزیه و تحلیل می کند. در این شاخص عدد صفر در مقیاس بسیار نزولی و عدد یک بسیار صعودی است.

مهمتر از آن، شاخص Bull & Bear هر ساعت به روز می شود که آن را برای معاملات فعال روزانه مناسب تر می کند. این شاخص همچنین شامل نموداری است که به شما نشان می دهد که احساسات در هر پلتفرم رسانه های اجتماعی علاوه بر مجموع احساسات چگونه است؟

نکته جالب در مورد شاخص خرسی و گاوی این است که فقط احساسات را ردیابی نمی کند، بلکه موضوعات داغ مورد بحث در همه این پلتفرم ها را نیز دنبال می کند. به دو روش می توانید از شاخص Bull & Bear برای معامله استفاده کنید، یا می توانید از همان استراتژی حریص بودن در بازار ترسناک و ترسیدن از انجام معامله در زمانی که بازار حریص است استفاده کنید یا دقیقاً برعکس عمل کنید.

این موضوع در نهایت بستگی به این دارد که بازار چه می کند و کدام ارز دیجیتال را معامله می کنید. اگر می بینید که احساسات در حال افزایش است، اما قیمت ها هنوز تغییر نکرده اند، ممکن است این زمان فرصتی باشد که قبل از پامپ شدن، زودتر وارد عمل شوید. اگر می بینید که احساسات همچنان در حال افزایش است اما قیمت ها شروع به کاهش کرده اند، ممکن است زمان فروش فرا رسیده باشد. اگر احساسات مختلط است اما روند قوی است، روند را دنبال کنید، زیرا به قول آنها روند دوست شماست.

باوجود اینکه این شاخص کمی غیر شهودی به نظر می رسد، اما با این واقعیت مرتبط است که موسسات نیز از شاخص های تحلیل احساسات در معاملات خود استفاده می کنند. اگر آن ها ببینند که در حالی که بازار ثابت است، احساسات در حال کاهش است، ممکن است به این نتیجه برسند که همه منتظر افت دیگری هستند (برای از بین بردن معامله گران اهرمی و وادار کردن مردم به افزایش قیمت در یک حرکت مخالف). اگر احساسات در حال افزایش باشد در حالی که قیمت‌ ها ثابت هستند، برعکس است.

کریپتورادار

شاخص کریپتورادار در تحلیل احساسات بازار ارزهای دیجیتال

یکی از بهترین ابزارهای رایگان و آسان برای تجزیه و تحلیل احساسات بازار ارزهای دیجیتال، به ویژه برای آلت کوین های بزرگتر، Bison’s Cryptoradar است که هم به عنوان وب سایت و هم به عنوان اپلیکیشن تلفن همراه وجود دارد. Cryptoradar احساسات رسانه های اجتماعی را برای بیت کوین (BTC)، بیت کوین کش (BCH)، اتریوم (ETH)، لایت کوین (LTC) و ارز دیجیتال XRP در زمان واقعی ردیابی می کند.

موقعیت هر یک از این ارزهای دیجیتال در کریپتو رادار در دو سمت مشخص می شود. تعداد توییت ‌ها در مورد هر یک از این ارزهای دیجیتال تعیین می ‌کند که چقدر از وسط رادار فاصله دارند. احساسات موجود در این توییت ها تعیین می کند که آیا ارز دیجیتال در سمت چپ یا سمت راست رادار قرار دارد. منطقاً سمت چپ احساس منفی است و سمت راست یک احساس مثبت است.

شاخص کریپتورادار

کریپتورادار در زمان واقعی به روز می شود، به این معنی که یک شاخص ایده آل برای معاملات روزانه است. با این حال، قبل از تمام شدن فرآیند و خرید ارز به یاد داشته باشید که این تنها شاخصی نیست که باید به عنوان بخشی از ارزیابی تجزیه و تحلیل احساسات بازار ارزهای دیجیتال از آن استفاده کنید.

اگر برنامه Bison Cryptoradar را دانلود می ‌کنید، توجه داشته باشید که باید KYC یا احراز هویت مشتری را تکمیل کنید و هر ارز دیجیتالی که خریداری می ‌کنید نگه داشته می ‌شود، البته نه توسط شما. همچنین، این احتمال وجود دارد که آلت کوین های مورد علاقه شما در Cryptoradar وجود نداشته باشند و این بدان معناست که باید به جای دیگری برای اطلاعات احساسات در مورد آنها بروید.

Santiment & LunarCrush

شاخص لونارکراش در تحلیل احساسات

این دو شاخص از بهترین گزینه ها برای تجزیه و تحلیل احساسات بازار ارزهای دیجیتال هستند. هر دو پلتفرم تحلیل احساسات مملو از ویژگی ها هستند و گزینه های زیادی را ارائه می دهند.

اگر از طرفداران ایجاد حساب کاربری نیستید، احتمالا بهترین گزینه LunarCrush است. شما می توانید تقریباً همه چیز را با استفاده از این شاخص بدون نیاز به ایجاد حساب کاربری ببینید. در این شاخص اطلاعات کافی در مورد فعالیت رسانه های اجتماعی به شما داده می شود و احتمالاً می دانید که با آن چه کار کنید. علاوه بر ردیابی احساسات اجتماعی، لونارکراش، ده‌ ها معیار مشابه مانند تعامل با هر پست در رسانه‌ های اجتماعی که به ارز دیجیتال اشاره می ‌کند را ردیابی می ‌کند. لونارکراش حتی تأثیرات برتر سکه یا توکنی را که انتخاب کرده اید ردیابی می کند.

بهترین بخش این شاخص این است که LunarCrush بیش از 2000 ارز دیجیتال را ردیابی می کند و می توانید با استفاده از هر یک از 27 شاخص احساسی و قیمت پایه که لونارکراش ارائه می دهد، آنها را رتبه بندی کنید.

شاخص سنتیمنت در تحلیل احساسات

مجموعه جامع‌تری از ابزارهای تجزیه و تحلیل، تحلیل کریپتو نام دارد که برای بررسی احساسات بازار از آن استفاده می‌کنند. این ابزارها شامل شاخص اطمینان بیش از حد و شاخص تعادل استراتژیک می باشد. این شاخص‌ها نشان دهنده میزان قدرت ریسکی ست که در شرایط پر خطر برای سرمایه‌ گذاران وجود دارند. آن‌ها معمولا بر اساس رفتار ارزهای دیجیتال خود، این ریسک‌ها را بررسی می‌کنند. تریدرهای خوب نیز برای ورود و خرج به جامعه کریپتو از تجزیه و تحلیل احساسات بازار استفاده می‌کنند. در حال حاضر برای تحلیل بازار ارزهای دیجیتال، ابزارهای جدید دیگری از جمله ابزارهای خودکار، شاخص‌های مختلف تحلیل بازار ارزهای دیجیتال و ربات‌ها وجود دارند که کاربرد آن‌ها زیاد شده است. شاخص Santiment نیازی به ایجاد حساب کاربری برای مشاهده بیشتر معیارها ندارد، اما اگر این کار (ایجاد حساب کاربری) را انجام دهید، استفاده از آن کمی راحت ‌تر است زیرا ویژگی ‌های بیشتری را باز می‌ کند. مانند LunarCrush، Santiment مجموعه ‌ای از معیارهای احساسات اجتماعی را با استفاده از داده‌ های توییتر، ردیت و حتی تلگرام برای نزدیک به 2000 سکه و توکن ردیابی می ‌کند.

شاخص BPI

شاخص Bullish Pervcent Index (BPI) یکی دیگر از شاخص های تحلیل احساسات بازار ارزهای دیجیتال و نشان دهنده تعداد ارزهای دیجیتالی ست که دارای الگوی صعودی یا گاوی می باشند. در بازار خنثی، شاخص BPI حدود 50% را نشان می‌دهد و هنگامی که این شاخص بیشتر از 80% باشد، خوشبینانه بودن سرمایه‌ گذاران به بازار را نشان می دهند. معمولا ارزهای دیجیتال در این حالت بیش خرید (Overbought) می شود، یعنی با بهایی بیشتر از بهای اصلی خریداری شده است. در صورتی که شاخص BPI از 20% کمتر باشد، احساسات بازار منفی است و احتمال بیش فروش (Oversold) ارزهای دیجیتال در آن وجود دارد.

میانگین متحرک (Moving Average)

میانگین متحرک

تریدرها معمولا برای تحلیل احساسات بازار ارزهای دیجیتال از میانگین SMA (متحرک ساده) 50 روزه و 200 روزه استفاده می‌کنند. زمانی تقاطع طلایی ( Golden Cross) اتفاق می‌افتد که میانگین متحرک ساده 50 روزه، میانگین متحرک ساده 200 روزه را به سمت بالا قطع کند. بازار در این موقعیت گاوی است. تقاطع مرگ ( death cross) زمانی اتفاق می‌افتد که این پدیده برعکس باشد و در آن میانگین متحرک ساده 50 روزه، به سمت پایین میانگین متحرک 200 روزه را قطع کند. در چنین شرایطی، ضمن غلبه کردن احساس ترس بر بازار ارزهای دیجیتال، به زودی روند خرسی شروع خواهد شد.

استفاده همزمان از همه شاخص ها

شاخص هایی که نام بردیم، تجزیه و تحلیل کانال‌ های رسانه‌های اجتماعی، معیارهای روی زنجیره و سایر شاخص‌های ارزهای دیجیتال، می‌تواند بینشی در مورد احساسات یک کوین یا پروژه ارائه دهد. با درک بهتر نگرش های فعلی بازار، احتمال بیشتری وجود دارد که تصمیمات تجاری یا سرمایه گذاری بهتری بگیرید. برای کمک به به حداکثر رساندن اثربخشی تجزیه و تحلیل احساسات بازار ارزهای دیجیتال، معمولاً بهتر است آن را با تجزیه تحلیل فنی و تجزیه و تحلیل بنیادی به کار ببرید. این کار به شما کمک می کند تا بازار ارزهای دیجیتال را از جنبه های مختلف بررسی کرده و بهترین تصمیم را بگیرید.

نتیجه گیری

تجزیه و تحلیل احساسات بازار ارزهای دیجیتال احتمالاً دست کم گرفته شده ترین روش برای تجزیه و تحلیل عملکرد قیمت در بازارهای مالی به خصوص بازار ارزهای دیجیتال است. اگرچه عجیب است اما یکی از محبوب ترین شاخص ها در ارزهای دیجیتال تحلیل های مبتنی بر اساس احساسات است. شاید شاخص ترس و طمع به تنهایی برای یک معامله ‌گر ارز دیجیتال درازمدت کافی به نظر برسد اما این شاخصی است که باید همراه با تحلیل تکنیکال استفاده شود. شاخص های دیگری نیز معرفی شدند که برای تحلیل احساسات بازار ارزهای دیجیتال به کار برده می شوند. اما بهتر است همانطور که گفتیم برای درک بهتر و تصمیم گیری بهتر در معاملات خود، در کنار تحلیل احساسات بازار ارزهای دیجیتال، از شاخص های دیگر تجزیه و تحلیل بنیادی و تکنیکال نیز استفاده کنید. 

تحریریه کوین اکسو

ما در کوین اکسو در تلاشیم تا تازه های دنیای ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار دهیم. و امیدواریم با کمک شما دوست داران کریپتو کارنسی روز به روز بهتر خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا