آموزش ارز دیجیتال

تفاوت فیات با استیبل کوین

تکنیک خرج کردن پول با تغییر زمان تغییر می کند. دنیای اطراف ما به سمت یک اقتصاد کامپیوتری در حال تکامل است، جایی که تنها بخش کوچکی از پول جهان به صورت فیزیکی ارز نشان داده می شود، در حالی که بقیه به صورت الکترونیکی با استفاده از برنامه های پرداخت آنلاین نقد می شود یا با کارت های پرداخت مبادله می شود. به همین دلیل است که ارز دیجیتال در حال ظهور و گسترش در سراسر جهان است. طرفداران سیستم ارز دیجیتال معتقدند که ارز دیجیتال در آینده جایگزین ارز فیات خواهد شد. ارز فیات یا پول فیات، پول ملی کشورها است که توسط دولت ها یا بانک های مرکزی چاپ می شود. استیبل کوین ها ارزهای رمزپایه ای هستند که تلاش می کنند ارزش بازار خود را به منابع خارجی مانند دلار گره بزنند. قبل از تفاوت فیات و استیبل کوین بهتر است در مورد هر یک از این اصطلاحات بیشتر بدانید.

ارز فیات چیست؟

پول فیات شامل پول کاغذی و سکه است و ارزش آن را دولتی که آن را چاپ می کند تعیین می کند. ارزهایی مانند دلار، ریال، پوند و یورو به عنوان ارزهای فیات طبقه بندی می شوند. ارزش ارز فیات این کالا توسط کالای فیزیکی مانند طلا و نقره پشتیبانی نمی شود، بلکه از رابطه بین عرضه و تقاضا و ثبات دولتی که آن را صادر می کند ناشی می شود. دولت ها قادر خواهند بود اقتصاد خود را از طریق ارز فیات کنترل کنند زیرا این دولت ها هستند که پول های فیات را چاپ می کنند. البته این مشکل می تواند باعث چاپ بیش از حد پول و در نتیجه تورم شود.

استیبل کوین چیست؟

بررسی تفاوت‌های فیات و استیبل کوین

اگرچه بیت کوین (BTC) همچنان محبوب ترین ارز دیجیتال است، اما همچنان از نوسانات بالایی در ارزش گذاری خود رنج می برد. به عنوان مثال، از سطح 4000 دلار در اوج شیوع ویروس کرونا در مارس 2020 به تقریباً 65000 دلار در آوریل 2021 و به حدود 30000 دلار در ژوئن 2021 رسید.

نوسانات بیت کوین مربوط به گذشت چند ماه نیست، اما نوسانات قیمت نیز می تواند به صورت روزانه بسیار زیاد باشد. بنابراین معمولاً مشاهده می شود که این ارز دیجیتال در عرض چند ساعت بیش از 10 درصد در جهت کاهش یا افزایش قیمت حرکت می کند. ماهیت بی ثبات ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین یکی از دلایل محبوب نبودن بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در بین مردم است. اساساً، ارز دیجیتال باید به عنوان یک وسیله مبادله پولی و روشی برای ذخیره ارزش پولی عمل کند و ارزش آن باید در دراز مدت نسبتاً ثابت بماند.

به عبارت دیگر، در حالت ایده آل، یک سکه ارز دیجیتال باید قدرت خرید خود را حفظ کرده و کمترین تورم ممکن را داشته باشد. این به فلسفه تشکیل استیبل کوین تبدیل شد زیرا سکه های پایدار راه حلی برای رسیدن به این رفتار ایده آل ارائه دهد. در واقع استیبل کوین ها ارزهای رمزپایه ای هستند که در طول زمان دارای ارزش ثابتی هستند، بر خلاف سایر ارزهای دیجیتال که نوسانات بالایی دارند، برای دستیابی به این ارزش پایدار، استیبل کوین ها با پول فیات برابری می شوند. بنابراین استیبل کوین‌ها توسط دارایی‌های ذخیره شده تا تعداد سکه‌هایی که در گردش هستند پشتیبانی می‌شوند.

مزیت مهم استیبل کوین ها این است که به لطف پشتیبانی ارزهای فیات توسط استیبل کوین ها، صاحبان آنها می توانند از ضررهای احتمالی جلوگیری کنند و سود خود را در بازار نزولی حفظ کنند. به عنوان مثال، زمانی که بازار بیت کوین در یک روند نزولی قرار دارد، آنها می توانند با تبدیل تمام بیت کوین ها به استیبل کوین از خود در برابر این نوسانات محافظت کنند. استیبل کوین ها یا از نوسانات قیمت مصون هستند یا تاثیر کمی از نوسانات بازار دارند.

عرضه استیبل کوین چیست؟

با توجه به شرایط بازار عرضه سکه های پایدار تنظیم شده است بیشتر استیبل کوین ها توسط شرکت های توکن و توسعه دهندگان بزرگی مانند اتریوم و بایننس ارائه می شوند.

انواع استیبل کوین

تفاوت فیات و استیبل کوین را بیاموزید

سکه های پایدار آنها نه تنها با پشتوانه یک ارز فیات مانند دلار ایجاد می شوند، بلکه برخی از آنها توسط دارایی های دیگری مانند طلا ایجاد و پشتیبانی می شوند. به طور کلی، انواع استیبل کوین ها عبارتند از:

  • استیبل کوین با پشتوانه ارز سنتی: رایج ترین نوع استیبل کوین ها آنهایی هستند که توسط ارزهای سنتی مانند دلار پشتیبانی می شوند.
  • استیبل کوین های دارای پشتوانه دارایی: آنها توسط کالاهایی پشتیبانی می شوند که می توانند به پول تبدیل شوند.
  • سکه های پایدار با پشتوانه ارزهای دیجیتال: این نوع از استیبل کوین ها توسط سایر ارزهای دیجیتال پشتیبانی می شوند.
  • استیبل کوین ناامن: هیچ مالکی به عنوان گزینه بازگشتی برای این نوع استیبل کوین وجود ندارد.

نمونه هایی از استیبل کوین های محبوب با پشتوانه ارز سنتی

یکی از استیبل کوین های معروف تتر است. این ارز دیجیتال از ارزش دلار آمریکا تقلید می کند و از آن پیروی می کند. بنابراین هر واحد همیشه 1 دلار ارزش دارد. تتر در بین فعالان اکوسیستم بلاک چین بسیار محبوب است و متعلق به Thether Limited است.

از آنجایی که دلار آمریکا پشتوانه تتر است، دارندگان ارزهای دیجیتال می‌توانند دارایی‌های خود را به تتر تبدیل کنند که نشان‌دهنده ارزش دلار آمریکا است. در این حالت و در زمان بحران‌های مالی و نوسانات اقتصادی، صاحبان تتر مجبور به نقد کردن دارایی‌های خود نخواهند بود زیرا دارایی‌هایی برابر با دلار دارند.

USD واقعی TUSD (TrueUSD): یکی دیگر از پایداری ها سکه هایی است که به بازار ارزهای دیجیتال معرفی شده اند. هر کاربر ارز دیجیتال در سیستم Tru می‌تواند TUSD را از طریق حساب سرمایه‌گذاری به دلار تبدیل کند.

جمینی استبل (GUSD): این استیبل کوین توسط دوقلوهای Winklos که طرفداران بزرگ سیستم ارزهای دیجیتال هستند ایجاد شده است. دلار آمریکا از استیبل کوین جمینی حمایت می کند. اگر قصد خرید این سکه پایدار را دارید، باید این سکه را با دلار آمریکا از صرافی جمینی خریداری کنید.

نمونه هایی از استیبل کوین های دارای پشتوانه دارایی

DGX: یکی از معروف ترین استیبل کوین ها، توکن دارای پشتوانه دیجیکس (DGX) است. این توکن ها به عنوان توکن های ERC-20 ارائه می شوند و توسط دارایی های طلا پشتیبانی می شوند.

گاوصندوق مورد استفاده برای نگهداری دیجیکس The Safe House نام دارد. کاربران توکن دیجیکس می توانند هر زمان که بخواهند توکن های خود را مشاهده کنند.

سکه تیبریوس: یکی دیگر از استیبل کوین های معروف با پشتوانه دارایی، Tiberius است. پشت این سکه هفت نوع فلز شامل پلاتین، طلا، کبالت، نیکل، قلع، مس و آلومینیوم است.

نمونه هایی از استیبل کوین های دارای پشتوانه ارزهای دیجیتال

DAI: Madeo دو توکن به نام‌های MKR و DAI ارائه می‌کند که هر دو توسط اتریوم پشتیبانی می‌شوند.

مواد مصنوعی: نمونه دیگری از یک استیبل کوین با پشتوانه رمزنگاری، Synthetics است.

نمونه هایی از استیبل کوین های پشتیبانی نشده

کربن: کربن دو استیبل کوین به نام های استیبل کوین کربن و اعتبار کربن دارد.

کووالا: کوآلا که ارزش آن برابر با دلار آمریکا است، به عنوان توکن kUSD شناخته می شود.

تفاوت فیات و استیبل کوین چیست؟

بررسی تفاوت بین ارز فیات و استیبل کوین

هم پول فیات و هم استیبل کوین در ارز دیجیتال به عنوان وسیله مبادله، ذخیره ارزش و استاندارد تراکنش استفاده می شود. ارزهای فیات قابل اعتماد هستند، اما استثناهای زیادی وجود دارد که نشان می دهد آنها در معرض تورم ارزی و سیاست پولی ناکارآمد هستند.

از طرف دیگر، از همه مهمتر تفاوت فیات و استیبل کوین زیرا در سیستم بانکداری سنتی، صادرکننده و گیرنده تراکنش‌های ارزهای فیات به راحتی قابل ردیابی و شناسایی هستند، در حالی که در دنیای ارزهای دیجیتال و استیبل کوین‌ها، تراکنش‌ها به صورت تراکنش‌های رایانه‌ای، رمزگذاری شده و شناسایی صادرکننده و دریافت کننده پول قابل شناسایی نیست

مورد دیگری در تفاوت فیات و استیبل کوین دلیل این امر این است که ارزهای فیات رسماً ارزهای قانونی هستند که بر روی کاغذ معمولی چاپ می شوند و نقش مهمی در اقتصاد جوامع ایفا می کنند، به عنوان ارز قانونی عمل می کنند و توسط یک کالا یا شیء جامد مانند طلا پشتیبانی نمی شوند، بلکه توسط دولت اداره می شوند. که آن را پذیرفته یا توسط یک موسسه متمرکز (مانند بانک های فدرال رزرو یا بانک های مرکزی). پول فیات مانند پوند، دلار آمریکا، یورو، ین و سایر ارزهای اصلی جهان ارزش پولی خود را از طریق عرضه و تقاضا در بازار به دست می آورند.

سکه های پایدار جایگزینی برای روش های رایج پرداخت مانند پول نقد، کارت های اصلی و چک های بانکی است. این ارزهای رمزنگاری شده توسط دولت پشتیبانی نمی‌شوند یا توسط هیچ مقام مرکزی تنظیم نمی‌شوند، اما بر اساس مکانیزم رمزنگاری برای کمک به تراکنش‌های امن و معتبر ایجاد شده‌اند.

نتیجه

ارزهای فیات که توسط دولت ها چاپ و عرضه می شوند، نقش مهمی در اقتصاد کشورها دارند. اما به دلیل سیاست های دولت و شرایط سیاسی حاکم بر آنها، ممکن است بی اثر باشند. از سوی دیگر، استیبل کوین ها ارزهای رمزپایه ای هستند که ارزش خود را به یک منبع خارجی گره می زنند و هدف از ایجاد آنها حفظ ارزش خود در طول زمان است. یکی از مهمترین تفاوت فیات و استیبل کوین این به این دلیل است که در تراکنش‌های انجام‌شده با فیات، فرستنده و گیرنده مشخص هستند، اما استیبل کوین‌ها که مبتنی بر سیستم‌های غیرمتمرکز مانند بلاک چین هستند، توسط هر کسی قابل مدیریت است.

تحریریه کوین اکسو

ما در کوین اکسو در تلاشیم تا تازه های دنیای ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار دهیم. و امیدواریم با کمک شما دوست داران کریپتو کارنسی روز به روز بهتر خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا