اخبار ارز دیجیتال

حجم تراکنش ها در شبکه آربیتروم از اتریوم پیشی گرفته است

برای اولین بار، حجم معادلات یک شبکه لایه دوم، i.e. آربیتروم، از اتریوم پیشی گرفت.

به گزارش کوین اکسو و به نقل از dnews، در طول پذیرش گسترده دو بلاک چین لایه اتریوم، Arbitrum که بزرگترین آنها از نظر ارزش بازار است، به موفقیت چشمگیری دست یافته است. حجم تراکنش‌های روزانه صرافی‌های غیرمتمرکز شبکه در روز پنجشنبه ۱۴ ژانویه از شبکه اصلی اتریوم پیشی گرفت. رویدادی که در بین دیگر بلاک چین های لایه دوم بی سابقه است.

داده های DefiLama نشان می دهد که حجم تبادل DEX در شبکه Arbitrum به 1.8 میلیارد دلار رسیده است. این رقم حدود 400 میلیون دلار بیشتر از اتریوم بود.

حجم معاملات آربیتراژ غیرمتمرکز

بلاک چین های لایه 2 مانند Arbitrum به معماری امنیتی اتریوم برای کمک به مقیاس سازی آن متکی هستند. برای یکی از آنها پیشی گرفتن از شبکه اصلی کار بزرگی است. علاوه بر این، Arbitrum's Total Value Locked (TVL) و قیمت توکن اصلی آن، ARB نیز هفته گذشته رکوردها را شکست.

TVL یک شاخص برای اندازه گیری سرمایه قفل شده در یک بلاک چین یا پروتکل DeFi است. افزایش این شاخص برای آربیتروم نشان می دهد که جریان خالص سرمایه آن در هفته گذشته با مبلغ 365 میلیون دلار به بالاترین حد در بین سایر بلوک های ردیف دوم رسیده است. در این زمینه، شبکه اصلی اتریوم با 705 میلیون دلار همچنان پیشتاز است.

سابقه داوری tvlسابقه داوری tvl
شبکه آربیتروم TVL

دستاوردهای ذکر شده نشان از استقبال چشمگیر کاربران از Arbitrum دارد. اما عملکرد این شبکه بدون مشکل نیست. به عنوان مثال، دسامبر گذشته چندین قطعی وجود داشت. گفته می شود که این قطعی ها به دلیل مشکلات موجود در توالی سنجی بلاک چین است. این فناوری مسئول اعتبارسنجی، سازماندهی و انتقال تراکنش‌ها به شبکه اصلی اتریوم برای نهایی‌سازی است. البته این تنها به داوری محدود نمی شود. ZkSync، یکی دیگر از شبکه های لایه 2 اتریوم، در کریسمس سال گذشته با مشکل مشابهی روبرو شد.

در کنار موفقیت های اخیر Arbitrum، دیگر شبکه های لایه 2 اتریوم نیز رشد قابل توجهی داشته اند. بنابراین مجموع TVL آنها 20.7 میلیارد دلار بیشتر از سایر شبکه های سطح 1 به جز اتریوم است. لازم به ذکر است که ارزش TVL اتریوم در زمان نگارش مقاله حدود 19.7 میلیارد دلار است.

اما پیشی گرفتن شبکه های لایه دوم از اتریوم به این معنی نیست که تأثیر منفی بر شبکه اصلی دارند. در مقابل، عملکرد بهینه‌تر این پروژه‌ها می‌تواند منجر به تحولات مثبت برای اقتصاد اتریوم شود. از سوی دیگر، عملکرد بهتر آنها به معنای درآمد بیشتر برای اعتبار سنجی اتریوم خواهد بود. زیرا شبکه های لایه دوم برای نهایی کردن تراکنش ها در شبکه اصلی هزینه پرداخت می کنند. این همان فرآیندی است که تراکنش ها را برگشت ناپذیر و شبکه اصلی را تغییرناپذیر می کند.

همچنین، افزایش تراکنش های لایه 2 نیز به مکانیسم کاهش تورم عرضه ارز دیجیتال اتریوم کمک می کند. خود شبکه اتریوم نیز با اجرای ارتقای EIP-1559 خود در آگوست 2021، یک مکانیسم کاهش قیمت ایجاد کرد. در طی این به روز رسانی، تغییراتی در ساختار هزینه شبکه ایجاد شد تا تورم خالص اتر با سوزاندن بخشی از کارمزد تراکنش کاهش یابد.

طبق داده های Etrascan، شبکه های سه لایه دو، از جمله Arbitrum، در حال حاضر در بین 10 کاربر برتر هزینه های اتریوم هستند.

منبع

dlnews.com

تحریریه کوین اکسو

ما در کوین اکسو در تلاشیم تا تازه های دنیای ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار دهیم. و امیدواریم با کمک شما دوست داران کریپتو کارنسی روز به روز بهتر خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا