اخبار ارز دیجیتال

دلیل افزایش قیمت بیت کوین به بالای 42 هزار دلار چه بود؟

قیمت بیت کوین در روز جمعه پس از اتمام قراردادهای آپشن به 42 هزار دلار افزایش یافت. در عین حال، کاهش تورم و گزارش مثبت جی پی مورگان (جی پی مورگان) نیز چشم انداز قیمت بیت کوین را تقویت کرد و در این رشد گنجانده شد.

به گزارش کوین اکسو و به نقل از کوین تلگراف، قیمت بیت کوین در 26 ژانویه (6 فوریه) پس از سه روز تلاش برای شکستن مقاومت 40000 دلاری 2.3 درصد افزایش یافت. این افزایش غیرمنتظره چند ساعت پس از انقضای گزینه های ماهانه بیت کوین رخ داد. قراردادهایی به مبلغ 4.5 میلیارد دلار، زیرا اگر قیمت در زمان انقضا زیر 40000 دلار باقی می ماند، قراردادهای فروش به سود می رسید. بنابراین، یکی از دلایل این بهبود، تعادل بین تماس بیت کوین و قراردادهای قرارداد در 26 ژانویه بود.

قیمت بیت کوین از کاهش فشارهای تورمی در اقتصاد ایالات متحده سود برده است

شاخص تورم مخارج مصرف‌کننده شخصی (PCE) وزارت بازرگانی ایالات متحده در دسامبر 2023 (آذر و روز 1402)، بدون احتساب غذا و انرژی، 2.9 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت و شرایط اقتصاد کلان از زمان انتشار این ارقام تا حدودی بهبود یافته است. فدرال رزرو (فدرال رزرو) به شدت به چنین داده های تورمی برای تصمیم گیری در مورد نرخ بهره متکی است. شاخص‌های اخیر نشان می‌دهد که فدرال رزرو احتمالاً تورم را بدون ایجاد رکود مهار می‌کند، زیرا تولید ناخالص داخلی آمریکا (GDP) در سه ماهه پایانی سال گذشته 3.3 درصد رشد کرد.

اندرو هانتر، معاون ارشد اقتصاد سرمایه و اقتصاددان ایالات متحده، گفت:

در هر صورت، اکنون زمان آن است که مقامات فدرال رزرو به موفقیت خود پی ببرند و به تدریج سیاست های محدودکننده را کاهش دهند.

حجم زیاد سود پرداختی به بدهی فدرال رزرو آمریکا خود می تواند دلیل افزایش احتمالی قیمت بیت کوین باشد. به گفته ای جی آنتونی، اقتصاددان بنیاد هریتیج، حتی با توجه به تورم، پرداخت های بهره دولت تا سال 2027 به بیش از 1.7 تریلیون دلار خواهد رسید.

به گفته ای جی آنتونی، این وضعیت “وحشتناک و ناپایدار” است، به این معنی که دلار آمریکا در طول زمان به نوعی ارزش خود را از دست خواهد داد. در این صورت، یا دولت برای پرداخت بدهی های خود نقدینگی تزریق می کند یا نرخ سود را بیش از حد کاهش می دهد و فشارهای تورمی را افزایش می دهد.

حال سوال مهم این است؛ با توجه به اینکه فدرال رزرو در نهایت مجبور به کاهش نرخ بهره خواهد شد، کدام بخش یا دارایی بیشترین سود را خواهد برد؟ به طور معمول، چنین تصمیمی سود زیادی برای بازار سهام خواهد داشت، زیرا این اقدام هزینه های افزایش سرمایه را برای شرکت های بورسی کاهش می دهد و روش های سرمایه گذاری با درآمد ثابت را کمتر جذاب می کند. البته، تأثیر بالقوه کاهش نرخ بهره بر قیمت بیت کوین به نحوه نگاه بازار به چشم انداز اقتصادی، به ویژه احتمال رکود بستگی دارد.

ETF های بیت کوین نقطه ای ۷۴۴ میلیون دلار سرمایه خالص جذب کرده اند

بیت کوین اخیراً حمایت خوبی از صنعت مالی سنتی دریافت کرده است. جی پی مورگان در گزارشی تخمین می زند که جریان خروجی از ETF بیت کوین GBTC Grayscale اکنون به اوج خود رسیده است و نشان می دهد که “فشار نزولی بر این ETF بیت کوین خاص باید تا حد زیادی به پایان برسد.”

به گفته جیمز سیفرث، تحلیلگر ارشد ETF بلومبرگ در شبکه اجتماعی X، خروج خالص ETF های بیت کوین نقدی در ایالات متحده در 25 ژانویه 80 میلیون دلار بود.

مهمتر از آن، داده ها یک جریان خالص ورودی ۱۰ روزه مثبت ۷۴۴ میلیون دلاری را نشان می دهد. بنابراین، حتی اگر خروج سرمایه از Grayscale GBTC ادامه یابد، رقبای آن مانند BlackRock، Fidelity، Ark 21 Shares و Bitwise احتمالا این وضعیت را متعادل خواهند کرد.

یکی دیگر از موارد امیدوار کننده برای سرمایه گذاران بیت کوین کاهش هزینه های تراکنش در این شبکه بود. طی 10 روز گذشته، تراکنش‌های بیش از 30 sat/vB (معادل حدود 90.1 دلار) در ممپول به دلیل تقاضای بالا مسدود شده‌اند.

تراکنش بیت کوین 30 sat/vB یا بیشتر در ممپول
تراکنش بیت کوین 30 sat/vB یا بیشتر در ممپول

شایان ذکر است که تا 23 ژانویه (3 بهمن)، تراکنش های دوره ای یا آنهایی که باید در مدت زمان کوتاهی انجام می شد، باید 2.50 دلار یا بیشتر پرداخت می کردند که نشان دهنده شلوغی شبکه در آن زمان است. این موارد در کنار بهبود شرایط کلان اقتصادی و کاهش فشار ناشی از خروج سرمایه GBTC Grayscale، محتمل ترین دلایل افزایش قیمت بیت کوین به بالای 42 هزار دلار است.

منبع

cointelegraph.com

تحریریه کوین اکسو

ما در کوین اکسو در تلاشیم تا تازه های دنیای ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار دهیم. و امیدواریم با کمک شما دوست داران کریپتو کارنسی روز به روز بهتر خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا