اخبار ارز دیجیتال

رقابت بورس و ارز دیجیتال در ایران

بحران بازار سهام ایران در زمستان 1398 و کاهش چشمگیر شاخص کل، گروهی از سرمایه گذاران این بازار را به سمت بازارهای موازی به ویژه بازار ارزهای دیجیتال سوق داد. این مشکل گروهی از مسئولان را به مخالفت با ارزهای دیجیتال سوق داده است. در زیر، نگاهی بیشتر به بازار سهام و رقابت ارزهای دیجیتال خواهیم داشت.

یکی از کارمندان می گوید: جستجوی بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه از کلمه بازار سهام پیشی گرفته است

میتبی توانگر، رئیس کمیسیون اقتصاد دیجیتال شورای اسلامی، از سوم مارس به رئیس جمهور و تعدادی از وزرا نسبت به خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال هشدار داده است.

وی در بخشی از نامه خود می نویسد:

متأسفانه پس از مدیریت نادرست دولت در بازار سرمایه، تعداد زیادی از مدیران بی وجدان سرمایه های مردمی در فضای مجازی، مردم را به خرید ارز به ویژه بیت کوین ترغیب کردند و اکنون جستجوی واژه های مرتبط در فضای مجازی از جستجوی واژه بورس پیشی گرفته است. یعنی عده ای ناآشنا و ناآگاه به دنبال راهی برای ورود به این عرصه هستند.

مهمترین نکات مطرح شده در این نامه عبارتند از:

 1. مدیریت مشکل ساز دولتی بازار سرمایه
 2. خرید ارز خارجی
 3. برتری عبارات جستجو در بازار ارزهای دیجیتال در مقایسه با بازار سهام

درباره “خرید ارز” باید گفت که رمزارزها محدود به یک کشور نیستند و هرکسی در هر کجای دنیا می تواند از ارزهای رمزنگاری شده استفاده کند.

در زیر گزینه سوم را در نظر خواهیم گرفت، یعنی. جستجو برای کلمات “کریپتوکارنسی” و “بازار سهام”.

در همان ابتدا تاکید می کنیم که وضعیت سقوط بورس ربطی به بازار ارزهای رمزپایه ندارد و بارها رسانه های خبری تحلیلی از دلایل سقوط بورس صحبت می کنند اما به ارزهای دیجیتال اشاره ای نمی شود. علاوه بر این، جستجوی کلمات بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده به کشور ما محدود نمی شود و در چند سال اخیر علاقه مردم به این بازار در سراسر جهان افزایش یافته است.

چرا برخی پس از بورس بازار ارز دیجیتال را انتخاب کرده اند؟

بازار ارز دیجیتال

آنچه در تمام بازارهای مالی دنیا وجود دارد این است که سرمایه گذاران حرفه ای همیشه سرمایه خود را در یک بازار خاص متمرکز نمی کنند. هر بازار پتانسیل رشد خاص خود را دارد و در بازه های زمانی مختلف بازدهی متفاوتی دارند.

گاهی بازار مسکن برای سرمایه گذاری خوب است، گاهی بورس و گاهی ارزهای دیجیتال. لازم نیست بازار همیشه مثبت یا همیشه منفی باشد.

ارزهای دیجیتال بدون مرز هستند و به شخص یا گروه خاصی تعلق ندارند. آنچه باید به آن توجه شود، کثرت کاربران ایرانی و سرمایه کلان در این زمینه است.

آیا معامله گران حرفه ای که مدت ها در این بازار کار، آموزش دیده و معامله کرده اند، با بستن صرافی های ایران از فعالیت در این حوزه صرف نظر خواهند کرد؟

پرتفوی سرمایه متنوع و کاهش ریسک سرمایه گذاری

پرتفوی سرمایه متنوع و کاهش ریسک سرمایه گذاریپرتفوی سرمایه متنوع و کاهش ریسک سرمایه گذاری

حتما ضرب المثل معروف “همه تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار ندهید.” آیا شنیده اید که عقل سلیم به ما می گوید که ما نباید تمام دارایی های خود را در یک شرکت خاص سرمایه گذاری کنیم. فرض کنید شخصی تمام ثروت خود را در بازار سهام یا بیت کوین سرمایه گذاری می کند. اگر بازار سقوط کند و سرمایه از دست برود چه بلایی سر او و زندگی اش می آید؟

سرمایه گذاری افراد در بازارهای مختلف دائما در حال تغییر است و بر اساس بازده انتخاب می شود. کریپتوکارنسی یکی از گزینه هایی است که افراد می توانند انتخاب کنند و به سبد خود اضافه کنند. زمانی که مردم روند نزولی قیمت ارزهای دیجیتال را مشاهده می کنند، سرمایه خود را به بازار دیگری مانند بازار سهام منتقل می کنند و یا برعکس. بنابراین در این صورت باید دست مردم را باز گذاشت تا سبدی متنوع برای خود ایجاد کنند و به دلخواه خود وارد یک یا چند بازار شوند.

در هر صورت نمی توان محبوبیت ارزهای دیجیتال را نادیده گرفت. بیت کوین، اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال جای خود را در کیف پول افراد پیدا کرده اند و این همان چیزی است که به آن «تنوع سبد سهام» می گویند. روشی که می تواند ریسک سرمایه گذاری افراد را کاهش دهد.

نباید از سرمایه گذاران انتظار داشت که با آرامش بازار را نظاره کنند و در مواجهه با سقوط بورس هیچ اقدامی انجام ندهند.

  شرایط سقوط بازار سهام  شرایط سقوط بازار سهام

زمانی که بدانید رمزارز چیست، مرحله بعدی از بازار سهام، بازار بعدی که برای سرمایه گذاری به ذهن اکثر این افراد رسید، بازار ارزهای دیجیتال بود. بازاری که پس از مدتی با وجود همه گیری کرونا دوباره احیا شد و رشد قابل توجهی داشت. به عنوان مثال، بیت کوین یکی از سودآورترین دارایی ها در چند سال اخیر با ارزش بازار حدود 900 میلیارد دلار بوده است. رشد قابل توجه قیمت بیت کوین در سال های اخیر یکی از دلایلی است که مردم بازار ارزهای دیجیتال را انتخاب می کنند.

البته فرقی نمی کند بازار بیت کوین باشد، بازار طلا یا بازار املاک و مستغلات. پس از بورس، مردم به دنبال راهی برای خروج سرمایه باقی مانده خود از بورس و سرمایه گذاری در بازار سودآور دیگری بودند.

جریان کاربران ایرانی به صرافی های خارجی در صورت ممنوعیت ارزهای دیجیتال

امسال شاهد اخبار مثبت جهانی برای بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بودیم. از توییت های ایلان ماسک گرفته تا سرمایه گذاری های شرکت های معروفی مانند پی پال (غول جهانی پرداخت!).

این رویکردهای جهانی از مرزهای کشور ما عبور کرد و به ذهن سرمایه گذاران راه یافت. اگر این افراد را از بازار ارزهای دیجیتال منع کنیم:

 • آیا در حال حاضر جایگزینی برای آنها داریم؟
 • آیا این ممنوعیت باعث ناامیدی در جامعه نمی شود؟
 • آیا انتظار داریم مردم با این ممنوعیت به بورس بازگردند؟
 • چه تضمینی وجود دارد که این افراد سرمایه خود را در مبادلات ارزی سرمایه گذاری نکنند؟

در صرافی های محلی، کاربران می توانند مطمئن باشند که سرمایه آنها با صرافی امن است و هیچکس نمی تواند حساب آنها را مسدود کند. اما آیا سرمایه کاربر ایرانی با صرافی بایننس به عنوان یکی از بزرگترین صرافی های ارز دیجیتال در جهان امن است؟

صرافی بایننس کاربران ایرانی را تحریم کرد و آنها مجبور می شوند با استفاده از VPN با IP ثابت وارد این صرافی شوند تا هویت آنها مشخص نباشد (در حال حاضر این صرافی بیش از 30 درصد از حجم تراکنش های بازار ارزهای دیجیتال را در اختیار دارد). .

ما معتقدیم با ممنوعیت تجارت ارزهای دیجیتال در کشور نمی توان مردم را به بازار سرمایه سوق داد. در واقع با این کار مردم به استفاده بیشتر از درگاه های ارزهای دیجیتال خارجی تشویق شدند و این به نفع کشور نیست.

بنابراین بهتر است به جای رفع مشکل و ممنوعیت خرید و فروش ارزهای دیجیتال، با رویکردی منطقی با این مشکل مواجه شویم و شرایط بهتری را برای استفاده از بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه متناسب با منافع کشور و کاربران فراهم کنیم.

تلاش های کوین اکسو برای آموزش کاربران تازه کار

با توجه به جذابیت بازار ارزهای دیجیتال، افراد زیادی به مرور زمان به این بازار علاقه مند می شوند. نمی توان انکار کرد که برخی از افراد مبتدی ممکن است با دانش اندک وارد این بازار شوند و مانند هر بازار مالی دیگری در دام کلاهبرداران بیفتند.

ما به عنوان یک صرافی ارز دیجیتال ایرانی در این بازار، بارها در مورد روش های حفاظت از ارزهای دیجیتال و راهکارهای تقلب در این زمینه با کاربران خود صحبت کرده ایم. بسیاری از مقالات آموزشی در این زمینه در وبلاگ کوین اکسو قرار داده شده است.

حفاظت از دارایی های افراد و کمک به آنها در انجام تراکنش های ایمن در بازار ارزهای دیجیتال بخشی از ماموریت کاری ما است. ما همچنین با کاربران خود در مورد تفاوت های بین بورس ها و ارزهای دیجیتال صحبت کردیم و آنها را از مزایا و معایب هر کدام آگاه کردیم.

نگرانی مقامات در مورد ورود افراد خارجی به بازار ارزهای دیجیتال قابل درک است و ما در کوین اکسو برنامه آموزشی برای ورود افراد خارجی به این بازار داشته ایم و خواهیم داشت و این موضوع را نادیده نگرفته ایم.

تحریریه کوین اکسو

ما در کوین اکسو در تلاشیم تا تازه های دنیای ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار دهیم. و امیدواریم با کمک شما دوست داران کریپتو کارنسی روز به روز بهتر خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا