آموزش ارز دیجیتال

سوئینگ تریدر

بازه زمانی که معامله گر در آن معامله می کند می تواند به طور قابل توجهی بر استراتژی ترید و سودآوری تأثیر بگذارد. در مقابل، معامله گران شناور(Swing Trader) معامله هایی را انجام می دهند که چندین روز، هفته یا حتی ماه ادامه دارد. این دو سبک ترید مختلف بسته به میزان سرمایه موجود، زمان در دسترس بودن، روانشناسی و بازار مورد معامله می تواند متناسب با معامله گران مختلف باشد. یک سبک معاملاتی بهتر از دیگری نیست و واقعاً به این بستگی دارد که کدام سبک متناسب با شرایط یک معامله گر فردی است. برخی از معامله گران تصمیم می گیرند که یکی یا دیگری را انجام دهند، در حالی که دیگران ممکن است یکباره معامله گر روزانه، معامله گر شناور و سرمایه گذار خرید و نگهداری باشند. در این مقاله قصد داریم به بررسی سوئینگ تریدر و مزایای و معایب معاملات نوسانی بپردازیم.

Swing Trading چیست؟

سوئینگ تریدرینگ چیست

Swing Trading نوعی معامله گری است که سعی دارد سودهای کوتاه مدت تا میان مدت سهام (یا هر ابزار مالی) را در طی چند روز تا چند هفته بدست آورد. سوئینگ تریدر یا معامله گران نوسان گیر در درجه اول از تجزیه و تحلیل فنی برای جستجوی فرصت های تجاری استفاده می کنند. این معامله گران ممکن است علاوه بر تجزیه و تحلیل روند و الگوهای قیمت، از تحلیل بنیادی نیز استفاده کنند.

سوئینگ تریدینگ یکی از محبوب ترین اشکال معاملات فعال است، جایی که معامله گران با استفاده از اشکال مختلف تجزیه و تحلیل فنی به دنبال فرصت های میان مدت هستند. بسیاری از سوئینگ تریدرها معاملات را بر اساس ریسک/ریوارد ارزیابی می کنند. با تجزیه و تحلیل نمودار یک دارایی، آنها تعیین می کنند که در کجا وارد شوند، در کدام قسمت حدضرر را قرار دهند و سپس پیش بینی می کنند که کجا می توانند سود به دست آورند. اگر در معامله ای 1دلار را حدضرر قرار دهند و 3دلار را حد سود در نظر گیرند این نسبت ریسک/سود مطلوب است. از طرف دیگر، به خطر انداختن 1 دلار برای به دست آوردن 1 دلار یا فقط درآمد 0.75 دلار، چندان مطلوب نیست.

سوئینگ تریدینگ به دلیل کوتاه مدت بودن معاملات، در درجه اول از تجزیه و تحلیل فنی استفاده می کند. همانطور که گفته شد، می توان از تحلیل بنیادی برای تقویت تجزیه و تحلیل استفاده کرد. به عنوان مثال، اگر یک سوئینگ تریدر یک تنظیم صعودی را در یک سهام مشاهده کند، ممکن است بخواهند بررسی کنند که اصول اولیه دارایی مطلوب به نظر می رسد یا در حال بهبود است.

معاملات روزانه در برابر Swing Trading: بازده بالقوه

معاملات روزانه معامله گرانی را جذب می کند که به دنبال ترکیب سریع سود هستند. فرض کنید که یک معامله گر 0.5٪ (نیمی از) سرمایه خود را در هر معامله ریسک می کند. در صورت شکست، 0.5٪ ضرر خواهند کرد اما در صورت پیروزی، 1٪ (نسبت پاداش به ریسک 2: 1) کسب می کنند. همچنین، فرض کنید آنها نیمی از معاملات خود را برنده می شوند. اگر معامله گر در روز شش معامله انجام دهد به طور متوسط هر روز حدود 1.5٪ به مانده حساب خود اضافه می کند، هزینه معاملات کمتری دارد و حتی 1٪ در روز نیز باعث می شود حساب معامله گر بیش از 200٪ در طول سال رشد کند. 

سوئینگ تریدر آهسته تر از معاملات روزانه سود و زیان را جمع می کند، اما همچنان می توانید معاملات شناور خاصی داشته باشید که به سرعت سود یا زیان بزرگی به بار می آورد. فرض کنید یک معامله گر شناور از همان قانون مدیریت ریسک استفاده می کند و 50٪ از سرمایه خود را برای هر معامله به خطر می اندازد تا سعی کند 1٪ تا 2٪ از معاملات برنده خود را بدست آورد. فرض کنید آنها برای برنده شدن در معاملات به طور متوسط 1.5٪ درآمد کسب می کنند و در از دست دادن معاملات 0.5٪ از دست می دهند. آنها ماهانه شش معامله انجام می دهند و نیمی از این معاملات را به دست می آورند. در یک ماه معمول، معامله گر نوسان می تواند 3٪ مانده حساب خود را انجام دهد که بازتاب هزینه های کمتر است. در طول سال، این رقم حدود 36٪ است که به نظر خوب می رسد اما پتانسیل کمتری نسبت به درآمد احتمالی یک معامله گر روزانه دارد.

سوئینگ تریدرها اغلب در نمودارهای روزانه به دنبال فرصت می گردند و ممکن است نمودارهای 1 ساعته یا 15 دقیقه ای را مشاهده کنند تا ورود دقیق، توقف ضرر و سود خود را پیدا کنند.

نیازهای سرمایه ای متفاوت

نیازهای سرمایه ای متفاوت

نیاز سرمایه به بازار مورد معامله متفاوت است. معامله گران و معامله گران شناور می توانند با مقادیر مختلف سرمایه گذاری خود را شروع کنند، این بستگی به این دارد که آنها در بازار سهام، فارکس یا بازارهای آتی معامله کنند. از طرف دیگر، معاملات شناور می تواند زمان بسیار کمتری داشته باشد. به عنوان مثال، اگر در حال معامله کردن نمودار روزانه هستید، می توانید معاملات جدیدی را پیدا کنید و سفارشات را در موقعیت های فعلی در حدود 45 دقیقه در شب به روز کنید. این فعالیت ها حتی ممکن است به صورت شبانه مورد نیاز نباشد. برخی از معامله گران شناور، با انجام معاملات هفته ها یا ماه های گذشته، ممکن است فقط لازم باشد هفته ای یک بار به دنبال معاملات و بروزرسانی سفارشات باشند، تعهد زمانی را به جای هر شب به حدود یک ساعت در هفته کاهش دهند، یا حتی ممکن است بروزرسانی سفارشات نیز لازم نباشد!

تاکتیک های سوئینگ تریدینگ

یک تاجر شناور تمایل دارد که به دنبال الگوهای نمودار چند روزه باشد. برخی از الگوهای متداول شامل حرکت متوسط کراس اوورها، الگوهای دسته و دسته، الگوهای سر و شانه ها، پرچم ها و مثلث ها هستند. در نهایت، هر معامله گر نوسان یک برنامه و استراتژی را طراحی می کند که به آنها در بسیاری از معاملات برتری می دهد. این موضوع شامل جستجوی تنظیمات تجاری است که منجر به حرکات قابل پیش بینی در قیمت دارایی می شود. این آسان نیست و هیچ استراتژی یا راه اندازی هر بار کارساز نیست. با یک ریسک / پاداش مطلوب، برنده شدن در هر زمان لازم نیست. هرچه ریسک/پاداش یک استراتژی تجاری مطلوب تر باشد، برای کسب سود کلی در بسیاری از معاملات، دفعات کمتری برای برنده شدن نیاز است.

مزیت های معاملات نوسانی

– در معاملات نوسانی برای انجام یک معامله در مقایسه با معاملات روزانه (Day trading) به زمان کمتری نیاز است.

– پتانسیل سود کوتاه مدت را از طریق در دست گرفتن عمده نوسانات بازار به حداکثر می رساند.

– معامله گران می توانند به صورت انحصاری به ساده کردن روند معاملات و تحلیل تکنیکال اعتماد کنند.

– امکان استفاده کارآمدتر از سرمایه و بازده بالاتر

معایب معاملات نوسانی

– موقعیت های تجاری در معرض ریسک بازار آخر هفته و یک شبه هستند. 

– ممکن است برگشت ناگهانی بازار به افراد ضررهای قابل توجهی وارد کند. معمولا معامله گران سوئینگ تریدینگ به نفع حرکات کوتاه مدت بازار، ترندهای بلندمدت را از دست می دهند.

– کارمزد بالاتر و نوسانات نیز بیشتر است.

برنامه روزانه یک سوئینگ تریدر

برنامه روزانه یک سوئینگ تریدر

در رابطه با برنامه روزانه یک سوئینگ تریدر می توان گفت، معامله نوسانی ترکیبی از تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال می باشد که حرکات چشمگیر قیمت را با کمک آن می توان شناسایی کرد. برای یک معامله گر خرده فروشی معمولی، انجام این دست از معاملات دشوار است. تریدرهای حرفه ای که دارای تجربه، اطلاعات و قدرت زیادی هستند، کمیسیون کمتری میپردازند. البته برای آنها محدودیت هایی وجود دارد از جمله: ریسکی که می توانند بپذیرند، چیزهایی که اجازه خرید و فروش آنها را دارند و نیز سرمایه زیادی که دارند. سازمانهای بزرگ با انجام معاملات بسیار بزرگ به سرعت وارد بازار سهام و از آن خارج می شوند. تریدرهای آگاه از شرایط موجود می توانند برای کسب سود در بازار به طور مداوم استفاده کنند. در ادامه به بررسی یک استراتژی روتین برای یک معامله نوسانی خوب می پردازیم باعث موفقیت در فعالیت های تجاری می شود.

 ۱- پیش بازار (Pre-market)

معمولا سوئینگ تریدرها از ۶ صبح روز خود را آغاز می کنند، یعنی درست قبل از شروع کار بازار فعالیت می کنند. این زمان از نظر یافتن تریدهای بالقوه، دریافت حس کلی در مورد وضعیت بازار در طول روز، بررسی موقعیتهای موجود و همچنین ایجاد فهرست Watch list حائز اهمیت است.

۲- بررسی اجمالی بازار

آگاهی از آخرین اخبار و تحولات بازارها، اولین کار سوئینگ تریدرها در روز است. وب سایت های معتبری مانند Market Watch و کانال تلویزیونی CNBC سریع ترین راه برای انجام این کار هستند. یک تریدر باید سه چیز را به طور خاص تحت نظر داشته باشد:

– احساسات کلی بازار (صعودی/نزولی، تورم، گزارش های اقتصادی کلیدی، جلسات تجاری خارج از کشور، ارز و …)

– احساسات هر بخش از بازار (بخش های در حال رشد، بخش های داغ بازار و …)

– دارایی های فعلی ( درآمد، اخبار، پرونده های SEC و …)

3- یافتن تریدهای بالقوه 

یافتن تریدهای بالقوه

تریدر در مرحله بعد به دنبال معاملات بالقوه روزانه می گردد. سوئینگ تریدرها به طور معمول با کاتالیزوری اساسی وارد یک موقعیت می شوند و برای مدیریت موقعیت یا خروج از آن، از تحلیل تکنیکال کمک می گیرند. برای یافتن کاتالیزورهای مهم، دو روش خوب وجود دارد که عبارتند از:

– فرصت های ویژه 

سوئینگ تریدرها می توانند از طریق فایل های SEC و در مواردی با تیتر خبرها، فرصت های ویژه را راحت تر پیدا کنند. ممکن است فرصت های ویژه شامل ورشکستگی، آفرهای عمومی اولیه (IPO)، خرید داخلی خرید سهام شرکتها، ادغام، تجدید ساختارها، تصاحب، تملیک و سایر موارد مشابه باشد. اگر چه این نوع فرصت ها دارای ریسک زیادی می باشند اما سودهای زیادی را برای کسانی در پی خواهند داشت که با تحقیق و آگاهی از آن استفاده می کنند. در این روش تریدرها برای این که واکنش تندی به شرایط موجود نداشته باشند، هنگامی که همه در حال فروش سهام هستند، اقدام به خرید می کند و برعکس. به این ترتیب در تصمیم گیری های آنها نقش اخبار و حوادث کمرنگ می شود.

– سناریوهای هر بخش

برای یک سوئینگ تریدر، بهترین راه برای دریافتن اینکه کدام بخش موفق تر عمل می کند، تحقیق از وب سایت های معتبر در حوزه اطلاعات مالی و تحلیل اخبار می باشد. ممکن است تریدرهایی که به دنبال بازده و ریسک بالاتری می باشند، ترجیح دهند به جست و جوی بخش های مهمتری از بازار از جمله زغال سنگ یا تیتانیوم بپردازند. اگر چه غالباً تجزیه و تحلیل این موارد دشوارتر است اما دارای بازدهی بسیار بیشتری هستند. تریدرهای معاملات نوسانی در چنین مواقعی وارد صحنه می شوند تا ضمن به دست گرفتن ترندها، بهره لازم را از فرصت های موجود ببرند تا زمانی که با توجه به نشانه های جدید تصمیم به تغییر جهت بگیرند.

سومین روش ایجاد فرصت برای معامله گران نوسان، شکست نمودارها می باشد. این فرصت ها شامل خرید و فروش های سنگین سهامی هستند که نزدیک به سطح مقاومت یا حمایت کلیدی هستند. این تریدرها انواع مختلفی از الگوها را که برای پیش بینی خرابی یا شکست طراحی شده اند را دنبال می کنند، مانند سطوح گان، مثلث، موج های ولف، کانال ها، سطوح فیبوناچی و…

ایجاد فهرست تحت نظر

معرفی سوئینگ تریدر

ایجاد فهرست تحت نظری از سهام روز، مرحله بعدی است. به طور کلی می توان گفت سهام هایی که کاتالیزور پایه ای دارند، معامله های بسیار خوبی هستند. تریدرها دارای صفحه ای واضح هستند که در آن فهرستی از فرصتهای دسته بندی شده، قیمت هدف، قیمت ورودی و قیمت توقیف ضرر وجود دارد. 

بررسی موقعیت موجود

سوئینگ تریدر باید در ساعاتی پیش از شروع کار بازار، اخبار و موقعیت های موجود را بررسی کند تا از عدم وقوع اتفاقات ناگهانی برای بازار سهام مطمئن شود. با وارد کردن نماد سهام در یک سرویس خبری از جمله Google News این کار را می توان به سادگی انجام داد. تریدرها در مرحله بعد، به بررسی این موضوع می پردازند که آیا پرونده ای با جستجو در پایگاه داده EDGAR SEC ثبت شده است یا خیر. در صورتی که اطلاعات مادی وجود داشته باشد، برای مشخص شدن تأثیر آن بر برنامه فعلی معاملات باید مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرد. بسیاری از تریدرها به این قاعده کلی را باور دارند که هیچ وقت نباید وارد موقعیتی شوند که دارای ریسک بیشتر از حد پذیرش است و سطح سود و یا توقف ضرر را فقط باید در صورت ادامه روند صعودی معاملات، تنظیم کنند. 

بازار بعد از پایان زمان مقرر 

به ندرت پیش می آید که در معاملات نوسانی، بعد از ساعت معمول باز خرید و فروشی انجام گیرد، زیرا بازار در آن زمان ناپایدار است و تغییرات آن در مقایسه با حالت طبیعی بیشتر است. در معاملات بعد از ساعت بازار، مهمترین مؤلفه ارزیابی عملکرد آن به صورت صحیح و دقیق است. ثبت دقیق تمام ایده ها و معاملات برای ارزیابی عملکرد و اهداف مالیاتی از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا شامل بررسی کلیه فعالیت های تجاری و شناسایی موارد نیازمند بهبود است.

خط پایین

اتخاذ روال معامله روزانه به افراد کمک بزرگی در بهبود معاملات و در نهایت بازده بازار می کند. در حالی که فقط به آمادگی مناسب و منابع خوب برنامه ریزی نیاز دارد.

چند نکته مهم برای یک سوئینگ تریدر در رابطه با معاملات نوسانی

چند نکته مهم در رابطه با معاملات نوسانی

سوئینگ تریدرها بر سودهای هفتگی یا ماهیانه متمرکز نیستند. به طور متوسط مدت زمان معاملات بین ۵ تا ۱۰ روز است. بنابراین امکان کسب تعداد زیادی سود کوچک وجود دارد که به بازدهی طولانی مدت می رسد. در صورتی که افراد رضایت کافی از سود ۲۰ درصدی یک ماه یا بیشتر داشته باشند، سود ۵ یا ۱۰ درصدی در یک یا دو هفته، سود قابل توجهی برای آنها می تواند به دنبال داشته باشد. فاکتورهای ضرر را نیز باید در نظر گرفت. تنها در صورت کم نگه داشتن ضرر و زیان، سود ناچیز می تواند باعث رشد در معاملات نمونه ای شود.

با در نظر داشتن این مسئله، افراد اشراف کاملی بر جزئی مهم در کل سیستم پیدا می کنند، زیرا یک ضرر بزرگ خیلی سریع می تواند باعث از بین رفتن مجموع سودهای کوچک تر بدست آمده می شود. معاملات نوسانی این قابلیت را دارند که در خرید و فروش و معاملات فردی، سود بیشتری را به همراه داشته باشند. ممکن است یک سهام در برابر تغییرات ناگهانی مقاومت لازم را داشته باشد که برای کسب سود بیشتر بتوان آن را نگهداری کرد و یا شاید هم یک سود جرئی با آن را در صورت دادن فرصت بیشتر بدست آورد.

در مقاله بهترین روش های ترید ارزهای دیجیتال می توانید به طور گسترده با این روش ها آشنا شوید.

ممکن است معاملات نوسانی و معاملات روزانه از نظر عملی مشابه به نظر برسند اما میان آنها تفاوتی عمده وجود دارد که چیزی نیست به جز زمان.

برای انجام یک معامله، بازه های زمانی متفاوت است. هر روز تریدرها خرید و فروش و انجام معامله ها را در عرض چند دقیقه و یا چند ساعت انجام می دهند و سپس از آن دست می کشند. معمولاً معاملات نوسانی طی چند روز یا هفته صورت می گیرند اما برای معاملات روزانه این مسئله صدق نمی کند.

نتیجه گیری

در مقاله سوئینگ تریدر گفته شد که معاملات شناور به روال تلاش برای سود بردن از نوسانات بازار حداقل 1 روز و تا چندین هفته گفته می شود. اگر بتوان با استفاده از تکنیک های توقف ضرر، ضرر را در سطوح قابل قبول نگه داشت، معاملات شناور می تواند سودآور باشد و چشم انداز خوبی را برای یادگیری هر دو حرکت کوتاه مدت و بلندمدت بازار فراهم کند. نکته منفی در معاملات شناور این است که شما باید تمام وقت برای مدیریت معاملات سخت کار کنید، این بدان معناست که به دلیل حرکت بازار ممکن است سود بالقوه خود را از دست بدهید. همانطور که گفته شد، می توان از روش های دیگری برای سود بردن از نوسانات کوتاه مدت بازار استفاده کرد. نکته مهم، ایجاد روشی است که برای شما مناسب باشد. پیاده سازی آن به طور مداوم به قوانین صریح مدیریت پول پایبند باشید و سوابق خوبی داشته باشید تا بتوانید پیشرفت خود را به عنوان یک تریدر پیگیری کنید.

تحریریه کوین اکسو

ما در کوین اکسو در تلاشیم تا تازه های دنیای ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار دهیم. و امیدواریم با کمک شما دوست داران کریپتو کارنسی روز به روز بهتر خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا