اخبار ارز دیجیتال

شبکه اصلی Zetachain در روزهای آینده راه اندازی خواهد شد

بلاک چین Zetachain که بر ادغام بلاک چین و به خصوص بیت کوین با سایر شبکه ها تمرکز دارد، شبکه اصلی خود را در روزهای آینده راه اندازی خواهد کرد.

به گزارش کوین اکسو و به نقل از Theblock; شبکه اصلی Zetchain باید در روزهای آینده فعال شود. این شبکه یکی از جدیدترین و بزرگترین پروژه های زنجیره ای است. پس از راه‌اندازی شبکه اصلی، ZetaChain قرار است با بسیاری از بلاک چین‌ها از بیت‌کوین و اتریوم گرفته تا کاسموس ادغام شود. این شبکه امکان ایجاد برنامه هایی را می دهد که می توانند از توکن بومی زنجیره های ادغام شده استفاده کنند. به عبارت دیگر، ترکیب این ارزها در یک پلتفرم امکان پذیر خواهد بود.

لازم به ذکر است که چنین پروژه هایی همواره با ریسک همراه بوده اند. برای مثال باید به پروژه ای مشابه به نام ThorChain اشاره کرد که از فناوری مشابه Zetachain استفاده می کند. این شبکه که امکان سوئیچ بین زنجیره های مختلف را فراهم می کند در سال 2021 بارها مورد حمله هکرها قرار گرفت و پس از آن بسیاری از کاربران نسبت به این پروژه ها ابراز نگرانی کردند. برخی از کارشناسان نیز آنها را در حال حاضر بیش از حد جاه طلب می دانند.

رشد آهسته و پیوسته زتاچین

Ankur Nandwani، توسعه‌دهنده اصلی Zetachain، اخیراً اظهار داشت که ساخت یک برنامه کاربردی زنجیره‌ای متقاطع با قابلیت اجرا بر روی چندین زنجیره بسیار پیچیده‌تر از ساخت برنامه‌ای است که فقط روی یک زنجیره اجرا می‌شود. او این را به زمان های تکمیل تراکنش و سطوح امنیتی منحصر به فرد برای هر شبکه نسبت می دهد.

نندوانی در پاسخ به نگرانی‌های مطرح شده در این زمینه، گفت که با توجه به همه این عوارض، زتاچین قصد دارد توسعه خود را با سرعت کم پیش ببرد. او همچنین گفت که این پروژه کل ارزش قفل شده یا TVL هر قرارداد هوشمند را محدود می کند و در عوض آن را به تدریج در طول زمان افزایش می دهد.

ناندوانی یک فرد شناخته شده در جامعه رمزنگاری است. او در Coinbase به عنوان مدیر محصول و به عنوان مشاور در توسعه دهنده مرورگر Brave تجربه دارد. او همچنین در طول ده سال فعالیت خود در صنعت کریپتو در راه اندازی پروژه های مهمی مانند Brave Attention Token مشارکت داشته است.

در جولای 2021، ناندوانی پروژه Zetchain را راه اندازی کرد. شبکه آزمایشی این پروژه از 20 ماه گذشته برای پی ریزی شبکه اصلی کار کرده است. او اضافه کرد که یکی از چالش های اصلی او در این مدت زمان نهایی شدن بلاک چین های مختلف بود. همانطور که می دانید Finality Time زمانی است که طی آن تراکنش به طور کامل در شبکه تایید می شود. این به طور مستقیم به تعداد بلوک های مورد نیاز برای تأیید تراکنش بستگی دارد که توسط هر بلاک چین تعیین می شود. اعتباردهنده های زتاچین همچنین باید یک گره سبک یا گره کامل را برای همه شبکه های ادغام شده در آن برای عملکرد مناسب این بلاک چین راه اندازی کنند.

برنامه های بیت کوین بیشتر؛ هدف مهم ZetaChain

ایجاد شبکه ای که بتواند بلاک چین های مختلف را به هم متصل و ادغام کند یک چالش است. با این حال، زتاچین راه را برای توسعه پروژه های نوآورانه و انقلابی هموار می کند. نمونه ای از این موارد می تواند راه اندازی استیبل کوین های پشتوانه بیت کوین باشد. به گفته نندوانی، موفقیت این پروژه به معنای ظهور اپلیکیشن های بیشتر برای بیت کوین و فراتر رفتن از ارزش دارایی است.

نمونه هایی از کاربردهای دیگر بیت کوین استفاده از آن به عنوان وثیقه در مبادلات غیرمتمرکز یا ترکیب آن در استخرهای نقدینگی است. برای مثال، صرافی غیرمتمرکز GMX و پلتفرم Curve DeFi با استفاده از Zetachain می‌توانند بستری برای چنین برنامه‌هایی فراهم کنند. شایان ذکر است که این پلتفرم ها چنین همکاری هایی را آغاز کرده اند. علاوه بر این، Zetchain قبلاً در مورد برنامه های خود برای ادغام با کیف پول OKX صحبت کرده است. در طی این ادغام، امکان استفاده از بیت کوین در برنامه های غیرمتمرکز (dApp) وجود دارد. همکاری مشابهی از سوی این بلاک چین با صرافی غیرمتمرکز Sushi Swap برای معرفی بیت کوین به این صرافی در حال انجام است.

مزیت دیگر Zetachain این است که توسعه دهندگان دیگر محدود به یک زنجیره نخواهند بود. به این ترتیب آنها می توانند همه آنها را در یک قرارداد با قابلیت عملکرد همزمان بر روی بلاک چین های مختلف بدون نیاز به پیاده سازی قراردادهای هوشمند به طور جداگانه در هر زنجیره، ادغام کنند.

زتاچین در آگوست 2023 موفق شد 27 میلیون دلار در دور جمع آوری سرمایه جمع آوری کند. شرکت های مهمی مانند Blockchain.com، Human Capital، VY Capital، Sky Capital و Jane Street Capital از سرمایه گذاران این پروژه هستند.

منبع

theblock.com

تحریریه کوین اکسو

ما در کوین اکسو در تلاشیم تا تازه های دنیای ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار دهیم. و امیدواریم با کمک شما دوست داران کریپتو کارنسی روز به روز بهتر خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا