اخبار ارز دیجیتال

شبکه لایه 2 هسته چیست؟ معرفی کامل بلاک چین پایه

در زمانی که شبکه ارزهای دیجیتال هنوز با مشکل مقیاس پذیری و ترافیک ناشی از اضافه بار تراکنش ها مواجه است، راهکارهای مرتبط با بهبود کارایی شبکه های بلاک چین توجه شرکت ها و توسعه دهندگان را به خود جلب کرده است و مکانیزم لایه 2 یکی از مهمترین آنهاست. روش های رایج برای حل این چالش قبل از هر چیز بهتر است با برخی از اصطلاحات رایج ارز دیجیتال که در این مقاله به آنها می پردازیم بیشتر آشنا شوید سپس شبکه لایه 2 را معرفی کنید.

لایه 2 چیست؟

بلاک چین لایه 2 یک اصطلاح رایج در ارزهای دیجیتال برای توصیف پروتکل ها یا چارچوب های ثانویه است که بر روی شبکه بلاک چین والدین (لایه 1) مانند اتریوم ساخته شده اند. هدف اصلی راه حل های لایه 2 بهبود مقیاس پذیری، عملکرد تراکنش و کارایی بلاک چین لایه 1 است.البته این پیشرفت باید بدون به خطر انداختن امنیت یا عدم تمرکز حاصل شود. بنابراین، ماموریت یک شبکه لایه 2 را می توان به طور خلاصه به موارد زیر تقسیم کرد:

  • افزایش مقیاس پذیری و کارایی شبکه اصلی
  • افزایش سرعت تراکنش
  • کاهش هزینه گاز (کارمزد انجام فعالیت در شبکه)
  • افزایش امنیت شبکه اصلی و حمایت از تمرکززدایی

فناوری بلاک چین لایه 2 انواع مختلفی دارد، از جمله کانال های حالت (شبکه لایتنینگ بیت کوین و شبکه رایدن اتریوم)، انواع زنجیره جانبی (شبکه Liquid بیت کوین و شبکه Loom اتریوم) و رول آپ (رول آپ خوش بینانه و جمع آوری ZK).

اما محبوب ترین شبکه های بلاک چین لایه 2 که در حال حاضر استفاده می شوند، Optimism، Polygon، zkSync و Arbitrum هستند.

لایه دوم باس

خوش بینی چیست؟

Optimism یک راه حل بلاک چین لایه 2 است که بر روی شبکه اتریوم ساخته شده است و هدف آن بهبود مقیاس پذیری، توان عملیاتی تراکنش و کاهش هزینه های مرتبط با این پدیده است. Optimism از فناوری به نام Optimistic Rollups استفاده می کند که در آن چندین تراکنش خارج از زنجیره در یک زنجیره واحد در داده های واحد جمع می شوند و در نهایت به زنجیره اصلی اتریوم ارسال می شوند. این مجموعه منابع مربوط به تایید تراکنش را کاهش می دهد.

Optimism همچنین از یک سیستم ضد کلاهبرداری مخصوص کاربر استفاده می کند و فرض می کند که تمام تراکنش های جمع آوری شده در ابتدا معتبر هستند. اما کاربران می توانند با این تراکنش ها مخالفت کنند و با ارائه شواهد احتمالی دال بر کلاهبرداری در مدت زمان معین، از فعالیت های مخرب جلوگیری کنند. در صورت اثبات چنین مواردی، کاربر مخرب جریمه شده و تراکنش برگردانده می شود.

محلول پایه لایه دوم چیست؟

Base یک بلاک چین لایه ۲ اتریوم (L2) است که توسط صرافی ارزهای دیجیتال Coinbase ایجاد شده است. Base Layer 2 توانست در مدت زمان کوتاهی سر و صدای زیادی در جامعه کریپتو ایجاد کند زیرا Base اولین بلاک چین در نوع خود است که توسط یک شرکت عمومی راه اندازی شده است.

BASE با همکاری بلاک چین لایه دوم Optimism توسعه یافته است و با بهره گیری از این فناوری بلاک چین، شبکه BASE یک روش منبع باز استاندارد برای توسعه برنامه است. فناوری توصیف شده چارچوب توسعه OP Stack نامیده می شود که همچنین منبع باز و ماژول گرا است. البته لازم به ذکر است که این همکاری به معنای یکسان بودن شبکه این بلاک چین نیست و شبکه اصلی Base از Optimism جداست.

لایه دوم باس چیست؟

از طریق پروتکل Base Layer 2، علاوه بر ساخت برنامه های غیرمتمرکز (DApps)، توسعه دهندگان می توانند به اکوسیستم بزرگ Coinbase با 110 میلیون کاربر تأیید شده و بیش از 80 میلیارد دلار دارایی دسترسی داشته باشند.

رویای بیس ایجاد سوپرچینی است که قدرت و قابلیت های خود را از Optimism به ارث برده و توسط جامعه توسعه دهندگان پشتیبانی می شود. Base به طور عمومی اعلام کرده است که در حال حاضر برنامه‌ای برای انتشار توکن‌های جدید شبکه Base ندارد و کاربران باید از اتر (ETH) برای پرداخت هزینه گاز شبکه استفاده کنند، بنابراین کاربران باید مراقب کلاهبردارانی باشند که توکن‌های Base جعلی را ارائه می‌دهند. پیشنهاد یا تبلیغ کنید، بسیار مراقب باشید.

پشتیبانی و بازاریابی کوین بیس از شبکه لایه 2base

به نظر می رسد صرافی کوین بیس برنامه های بزرگی برای بلاک چین پایه ۲ دارد و روی جذب مشتری از طریق این محصول حساب باز کرده است. بنابراین تنها در یک نمونه، به مناسبت فعال شدن وب اصلی، بیس جشنواره ای به نام جشنواره تابستانی Anchin Web 3.0 برگزار کرد که مجموعه ای از چندین هفته فعالیت در زمینه های هنری، بازی و موسیقی بود. به عنوان بخشی از جشنواره، بیش از 50 برند مانند Coca-ColaKO، Nouns DAODAO و Atari میزبان توکن های غیرقابل تعویض (NFT) در شبکه پایه بودند. این رویدادها به منظور افزایش تعامل و معرفی Base به جامعه و همچنین تشویق کاربران جدید برای ارسال دارایی به شبکه و راه اندازی اولین کیف پول رمزنگاری برگزار شد.

برنامه های کاربردی شبکه پایه 2

با توجه به ماهیت بلاک چین لایه 2، مانند بسیاری از رقبای خود، می توان برنامه های متنوعی را برای لایه 2 پایه پیش بینی کرد و طیف گسترده ای از برنامه ها بر روی بلاک چین پایه لایه 2 ساخته شده است. از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. طرح های پرداخت

Beam یک برنامه پرداخت است که به کاربران امکان می دهد با استفاده از استیبل کوین USDC یا توکن بومی برنامه، Eco، تراکنش انجام دهند. کاربران می توانند با استفاده از حساب کاربری شبکه اجتماعی توییتر خود وارد این برنامه شده و از طریق ارزهای دیجیتال ذکر شده هزینه های گاز را پوشش دهند. علاوه بر این، اپلیکیشن Beam یک راه آسان برای تبدیل فیات به کریپتو و کریپتو به فیات است.

2. توکن مبادله کنید

جابجایی یا مبادله توکن ها در صرافی های غیرمتمرکز (DEX) به کاربران پایه اجازه می دهد تا ارزهای دیجیتال مختلف را معامله کنند. چندین صرافی غیرمتمرکز مانند Uniswap، Maverick و Dackieswap در حال حاضر بر روی بلاک چین لایه پایه 2 فعالیت می کنند.

3. تامین نقدینگی

کاربران می‌توانند نقدینگی را از طریق برنامه‌های غیرمتمرکز مختلف مانند Uniswap، BaseSwap و Dackieswap در اختیار بلاک چین قرار دهند. تامین کنندگان نقدینگی این شبکه سهمی از کارمزد تراکنش در استخرهای نقدینگی دریافت می کنند.

4. غلبه بر

بیس یک پل رسمی به نام Base Bridge ایجاد کرده است که با اکثر کیف پول های اتریوم مانند Metamsk یا Coinbase Wallet سازگار است. کاربران می توانند توکن های ERC-20 را بین Base و Ethereum پیوند (انتقال) دهند.

رفتن از Ethereum به Base معمولا چند دقیقه طول می کشد، در حالی که معکوس از Base به Ethereum تقریباً 7 روز طول می کشد.

5. ایجاد یک سازمان غیرمتمرکز مستقل DAO

یک سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO) یک سازمان مبتنی بر بلاک چین است که توسط تصمیمات جامعه محور اداره می شود و عملیات آن از طریق قراردادهای هوشمند انجام می شود. آراگون یک پروتکل ایجاد DAO را به شبکه Base معرفی کرد که فرآیند ایجاد DAO را بسیار ساده می کند.

6. پشتیبانی از ویژگی انتزاع حساب

مفهوم انتزاع حساب وضعیتی است که در آن کاربر بدون داشتن حساب اصلی با یک شبکه تعامل دارد. به عبارت دیگر، حساب هایی که توسط شخص ثالث نگهداری می شود، حق دارند از طرف شخص دیگری معاملات را انجام دهند. با استفاده از این ویژگی، کاربران می توانند بدون پرداخت هزینه بنزین یا نگرانی در مورد ذخیره کلید خصوصی خود، با قراردادهای هوشمند تعامل داشته باشند.

Gelato و Safe برای کمک به تسهیل انتزاع حساب در شبکه Layer 2 Base با یکدیگر همکاری می کنند. این ویژگی با استفاده از کیت توسعه نرم افزار (SDK) انتزاع حساب را به شبکه اصلی اضافه می کند. علاوه بر این، این SDK به توسعه دهندگان Web3 کمک می کند تا به راحتی انتزاع حساب را در برنامه های خود ادغام کنند.

7. پشتیبانی از ماشین مجازی اتریوم EVM

شبکه زیربنایی به طور یکپارچه با EVM تعامل دارد. این سازگاری به این معنی است که برنامه های اتریوم را می توان بدون زحمت به شبکه اصلی منتقل کرد.

به عنوان شاهدی بر این سازگاری، چندین برنامه مبتنی بر ماشین مجازی اتریوم از جمله نام‌های قابل توجهی مانند: OpenSea، Aave، PoolTogether، Uniswap، Galxe، Iskra و Pixelmon در حال حاضر با شبکه اصلی یکپارچه شده‌اند و از ویژگی‌های آن استفاده می‌کنند. دامنه خود را گسترش دادند.

آیا شبکه لایه 2 زیربنایی غیرمتمرکز است؟

تمرکززدایی یک اصل اساسی در دنیای ارزهای دیجیتال است و در هنگام خرید ارز دیجیتال باید به آن توجه کرد. ابهامات و سوالاتی در مورد تمرکززدایی شبکه بیس در جامعه کریپتو مطرح شده است و برخی معتقدند که پیاده سازی گره ای که متعلق به کوین بیس است با ماهیت غیرمتمرکز شبکه های بلاک چین در تضاد است و عملا همه چیز در دست کوین بیس است. پروتکل Base Layer 2 با بیان حساسیت جامعه کریپتو، وعده داد که گره های شخص ثالث دیگر به زودی به این شبکه اضافه خواهند شد و در دراز مدت، تاثیر کوین بیس بر اکوسیستم پایه کمتر خواهد بود.

آخرین کلمه

شبکه اصلی Tier 2 پتانسیل زیادی در کوتاه مدت نشان داده است. اما از طرفی شبکه آن به شدت متمرکز است و این مشکل برای فعالان ارز دیجیتال است. کوین بیس به عنوان یکی از بزرگترین صرافی های دنیا از این پروژه پشتیبانی می کند و شبکه اصلی دروازه ورود میلیاردها دلار دارایی در این صرافی است. همکاری ها و مشارکت های زیادی با شبکه بیس منعقد شده است و این نشان دهنده اهداف بلندپروازانه این پروژه است. تنها چند ماه از عمر بیس نت می گذرد و باید منتظر باشیم و سرنوشت این لایه 2 قدرتمند اتریوم را ببینیم.

تحریریه کوین اکسو

ما در کوین اکسو در تلاشیم تا تازه های دنیای ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار دهیم. و امیدواریم با کمک شما دوست داران کریپتو کارنسی روز به روز بهتر خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا