آموزش ارز دیجیتال

شبکه کادنا (kadena) چیست؟

اکثر پروژه‌های بلاک چین از اثبات کار برای انتقال زیرساخت‌های خود استفاده می‌کنند، در حالی که برخی از پلتفرم‌ها مانند Kadena، ضمن استفاده از اثبات کار، توانسته‌اند مقیاس‌پذیری، امنیت و عدم تمرکز را با طراحی جدید معماری شبکه حل کنند و در این مقاله برای بررسی به چین می‌روند. توری کادناهمکاری ها، معرفی سکه شبکه کادنا و همکاری های این پروژه.

شبکه کادنا چیست؟

شبکه کادنا چیست؟

شبکه Kadena یک شبکه بلاک چین عمومی مشابه بیت کوین برای مقیاس پذیری است که از مکانیسم اثبات کار (PoW) برای ایجاد امنیت غیرمتمرکز و اجماع بین گره ها استفاده می کند. طراحی ساختار شبکه Kadena ضمن افزایش مقیاس پذیری و افزایش توان عملیاتی، امنیت بلاک چین را تضمین می کند. توسعه دهندگان Kadena معتقد بودند که زیرساخت فناوری بلاک چین و اکوسیستم مرتبط با آن باید از نو ساخته شود.

با استفاده از فناوری Multi-Chain، Kadena توانست چندین زنجیره را به یکدیگر متصل کند. در نتیجه معماری شبکه چند زنجیره ای، در لایه اول این شبکه، مقیاس پذیری شبکه می تواند بیش از 9 میلیون تراکنش روزانه بورس نیویورک را انجام دهد. در شبکه کادنا زمان ایجاد هر بلوک 1.5 ثانیه است، بنابراین در این شبکه تنها در 30 ثانیه 20 بلوک ایجاد می شود.

توری کادنا زیرساخت ها و ابزارهایی را برای توسعه پلتفرم های DeFi و محصولات بلاک چین فراهم می کند. از جمله این ابزارها می توان به زبان برنامه نویسی پکت اشاره کرد. اولین زبان برنامه نویسی برای قراردادهای هوشمند Packet بود که با فرمتی قابل خواندن توسط انسان طراحی شد. هر کسی با هر سطح تجربه و دانش می تواند به راحتی قراردادهای هوشمند نوشته شده به این زبان را بخواند. توسعه دهندگان کادنا مجموعه ای از سه سطح را برای مبتدیان، متوسط ​​و پیشرفته برای یادگیری زبان پاکت در اختیار کاربران خود قرار داده اند.

شبکه Kadena چگونه کار می کند

شبکه Kadena چگونه کار می کند

هر بلوک جدیدی که در شبکه بیت کوین استخراج می شود، هش بلوک قبلی زنجیره را در داخل خود دارد. ماینرهای شبکه برای حل مسائل ریاضی به منظور استخراج بلوک های جدید با یکدیگر رقابت می کنند. این فرآیند که به عنوان اولین روش برای ایمن سازی شبکه های غیرمتمرکز و همچنین اثبات صحت تراکنش ها مورد استفاده قرار می گیرد، اثبات کار است. هر بلوک جدید در شبکه Kadena علاوه بر اتصال به بلوک قبلی زنجیره خود، به 3 بلوک دیگر از زنجیره های همتا نیز متصل است و درخت مرکل دارای زنجیره های همتا است. در نتیجه، قدرت شبکه برای توزیع و پخش داده ها در سراسر شبکه افزایش می یابد. در شبکه کادنا تمامی زنجیره ها با هم برابر هستند و در این شبکه زنجیره اصلی وجود ندارد. به عبارت دیگر، در این شبکه هیچ یک از زنجیره های Kadena زنجیره جانبی نیستند.

زیرساخت شبکه Kadena شامل یک پروتکل لایه یک به نام Chainweb و همچنین یک پروتکل لایه دو به نام Kuro است. تعامل لایه های اول و دوم شبکه Kadena از طریق قراردادهای هوشمند نوشته شده به زبان بسته انجام می شود. در زیر نگاه دقیق تری به لایه اول تاشو توری و لایه دوم کرکره خواهیم داشت.

پروتکل وب چینی

پروتکل لایه 1 زنجیره وب نوعی مکانیزم اجماع اثبات کار است که ساختار زنجیره ای بافته شده و موازی دارد. شبکه عمومی Kadena مکانیزمی برای تولید ناهمزمان تعداد زیادی بلوک در زنجیره های مختلف با ارتفاع یکسان دارد. هر بلوک برای ایجاد نیاز به بخش کوچکی از قدرت هش شبکه دارد. سرعت پردازش تراکنش در ثانیه با این پیکربندی افزایش می یابد. هزینه های گاز شبکه با ساختار افقی بلاک چین کادنا به صفر می رسد. بنابراین افزایش تعداد تراکنش ها و افزایش تعداد زنجیره ها، تعداد بلوک های موجود را افزایش می دهد.

زمانی که تعداد تراکنش ها در زنجیره افزایش می یابد، هزینه کارمزد تراکنش نیز افزایش می یابد. بنابراین، توصیه می شود که کاربران برای کاهش هزینه های تراکنش، حساب های خود را روی زنجیره های کم تراکم و کم تراکم ایجاد کنند. توری کادنا تعداد TPS را بی نهایت افزایش می دهد و ازدحام شبکه دیگر مشکلی برای شبکه نخواهد داشت. بنابراین، به لطف این ویژگی و صفر بودن هزینه گاز، معاملات با خیال راحت و سریع انجام می شود.

پروتکل لایه 2 Coru

پروتکل لایه 2 Coru

پروتکل لایه 2 شبکه کادانا Koro نام دارد که می تواند تا 800 تراکنش در ثانیه از 500 گره را انجام دهد. این پروتکل در AWS و Azure برای ارزیابی پیاده سازی شده است. بافت شبکه عمومی Kadena لایه هسته یا هسته است. از آنجایی که شبکه Lightning یک راه حل لایه دوم است، می توان آن را به عنوان یک نیروی مضاعف بر روی Kadena قرار داد. زبان برنامه نویسی Packet از ادغام راه حل های لایه دوم مانند زنجیره های جانبی، کانال های حالت و روشنایی با چارچوب اصلی Kadena پشتیبانی می کند.

چرا کادنا مهم است؟

شبکه کادنا بر اساس این ایده بنا شده است که بلاک چین می تواند شیوه تعامل و تراکنش جهان را متحول کند. اما برای دستیابی به پذیرش انبوه، فناوری بلاک چین و اکوسیستمی که آن را به تجارت متصل می‌کند باید از ابتدا دوباره تصور می‌شد. بنیانگذاران آن معماری بلاک چین خود را ساختند و ابزارهایی را ایجاد کردند تا بلاک چین را برای مشاغلی که قبلاً غیرقابل دستیابی به نظر می‌رسیدند، کار کند، Kadena اولین و تنها بلاک چین لایه 1 شد که به طور مداوم مقیاس‌پذیر شد و در عین حال قدرت امنیت و عدم تمرکز اثبات مفهوم را برای کار حفظ کرد.

نحوه برداشت ارز KDA

شبکه Kadena از اثبات کار برای استخراج ارز دیجیتال و تایید تراکنش ها استفاده می کند و البته الگوریتم متفاوتی نسبت به ارز دیجیتال بیت کوین دارد. الگوریتم هش Blake2s_256 برای استخراج Kadena استفاده می شود. برخلاف بلاک چین ها که از یک زنجیره ساخته شده اند، Kadena از زنجیره های موازی ساخته شده است. در نتیجه، ماینرها می توانند قدرت محاسباتی دستگاه های خود را بین چندین زنجیره مختلف پخش کنند و در هر یک از آنها به طور مساوی پیشرفت کنند. در نتیجه، هزینه های غیرضروری و رقابت بین ماینرها را کاهش داد. پاداش های استخراج در شبکه Kadena هر 6 ماه یکبار طبق یک برنامه زمانبندی تنظیم می شود.

حدود نیمی از سکه های باقی مانده هر 20 سال یک بار به عنوان جایزه آزاد می شوند. توسعه دهندگان Kadena نرم افزار رسمی استخراج Kadena (web-mining-client) را به کاربران ارائه می دهند. کاربران برای استخراج KDA به دستگاه های پشته ASIC نیاز دارند. همچنین شبیه سازها، سی پی یو و کارت های گرافیک برای تست مناسب هستند. یکی از بنیانگذاران پروژه Kadena، ویل مارتینو، اعلام کرد که با این نرم افزار، ماینرها دیگر نیازی به شرکت در استخرهای ماینینگ ندارند.

خدمات شبکه کادنا

خدمات شبکه کادنا

توری کادنا ابزارهای مفیدی برای توسعه دهندگان خود دارد. همچنین یک برنامه سفیر برای کاربران فعال خود در جامعه کریپتو دارد. این برنامه از کاربرانی که با وبلاگ نویسی، کمک به تبلیغات و برندسازی و آموزش کاربران جدید در مورد پروژه های Kadena در کانال های رسانه های اجتماعی Kadena مشارکت دارند، درآمد کسب می کند.

شبکه Kadena سرویسی به نام Kadena Balance Checker برای بررسی موجودی ارزهای دیجیتال دارد. در این سرویس کاربران می توانند با وارد کردن نام توکن، نوع سرور و نام حساب موجودی خود را بررسی کنند. از دیگر شبکه های کادنا می توان به سرویس انتقال سکه کادنا اشاره کرد که شامل کارکردهایی مانند ایجاد کلیدهای عمومی و خصوصی، انتقال سکه به زنجیره های مختلف و نهایی کردن نقل و انتقالات بین زنجیره ها می باشد. در ادامه سایر خدمات کادنا را به تفصیل توضیح خواهیم داد.

1- بورس غیرمتمرکز Cadex

اولین صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر شبکه کادنا، پلتفرم Kaddex است. پمپ بنزین های Cadena به کاربران این امکان را می دهد که برای استفاده از Cadex هزینه بنزین را نپردازند. این صرافی دارای یک توکن بومی به نام KDX است که مجموع عرضه ثابت آن 100 میلیون واحد است. علاوه بر این، برای ایجاد انگیزه در کاربران شبکه، 40 درصد از ارزهای رمزنگاری شده به این امر اختصاص داده شده است. 0.3 درصد از مبلغ تراکنش نیز متعلق به تامین کنندگان نقدینگی است و کاربران می توانند با توجه به سهم خود از استخر نقدینگی پاداش دریافت کنند.

2- کیف پول چین ویور

کیف پول چین ویور

تحویل کیف پول نرم افزار Chainweaver در 3 فرمت مختلف بر اساس سیستم عامل ارائه می شود:

فرمت dmg برای مک

فرمت deb برای لینوکس

فرمت تخم مرغ برای ویندوز، لینوکس و مک

کاربران می توانند از کیف پول Chainweaver برای دریافت و ارسال سکه های KDA استفاده کنند. قابلیت بعدی کیف پول Chainweaver این است که محیطی برای نوشتن قراردادهای هوشمند، استقرار و فراخوانی کد است و آن را به یک ابزار کامل توسعه بلاک چین تبدیل می کند. در واقع برای توسعه و آزمایش قراردادهای هوشمند، یک IDE در داخل بسته در اختیار کاربران قرار می گیرد. کاربران می توانند از طریق API با برنامه های غیرمتمرکز تعامل داشته باشند.

3- محیط توسعه یکپارچه اتم

محیط توسعه و ویرایش کد که Atom IDE نامیده می شود، ویژگی های زیر را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد:

توسعه دهندگان می توانند با Git و GitHub تعامل داشته باشند.

توسعه دهندگان می توانند از طریق تله تایپ با توسعه دهندگان دیگر ارتباط برقرار کنند.

مدیریت بسته کد

سازگاری با سیستم عامل های مختلف مانند ویندوز، مک و لینوکس

تکمیل کد هوشمند و خودکار

مرورگر بلاک چین شبکه Kadena چیست؟

ابزار تحلیلی Kadena Block Explorer توری کادنا این می‌تواند اطلاعاتی در مورد تعداد تراکنش‌ها، استخراج بلاک، دشواری شبکه، قابلیت جستجوی تراکنش‌ها و محتوای بلاک، و همچنین هش‌ریت تخمینی شبکه و ارتفاع بلاک ارائه دهد. کاربران می توانند بلوک هایی با ارتفاع یکسان و همچنین اتصال بلوک ها در زنجیره های مختلف را در صفحه اصلی مشاهده کنند.

سکه کادنا چیست؟

سکه کادنا چیست؟

KDA به عنوان کوین اصلی شبکه Kadena نقشی مشابه با ETH در شبکه اتریوم دارد و یکی از کاربردهای آن پرداخت هزینه محاسبات بلاک چین عمومی Kadena است. بنابراین، کاربران برای پردازش تراکنش باید سکه کادنا را پرداخت کنند، ماینرها نیز این سکه را به عنوان پاداش برای استخراج بلوک دریافت می کنند. عرضه سکه KDA به شرح زیر است:

70 درصد برای ماینرها

پلتفرم 20 درصد

7 درصد سرمایه گذاران و غیره

3 درصد از همکاران

مجموع عرضه سکه KDA یک میلیارد واحد است که عددی ثابت است و استخراج آن 120 سال طول می کشد.

تیم توسعه کادنا

استوارت پوپجی و ویل مارتینو پروژه کادنا را شروع کردند. استوارت پوپجی 15 سال تجربه در طراحی سیستم های معاملاتی و مبادله ای دارد. او همچنین رهبری گروه بلاک چین در JP Morgan را بر عهده دارد. ویل مارتینو همچنین در گروه جی پی مورگان به عنوان سرپرست تیم مهندسی کار می کند. دکتر استوارت هابر از دیگر توسعه دهندگان این شبکه به عنوان مشاور رمزنگاری در این پروژه فعالیت می کند.

همکاری در پروژه کادنا

Kadena همکاری خود را با Tokensoft Wrapped در سال 2021 آغاز خواهد کرد تا توکن های Rapid Ethereum و Bitcoin را در Kadenaswap در کره ارائه دهد. همکاری دیگر Kadena با Celo است که در سال 2020 برای انتقال توکن های Cusd و KDA از طریق یک پل تسهیل کننده آغاز شد. Kadena همکاری های دیگری با Polkadat، Terra، MAKER و Chainlink دارد.

صرافی ارز دیجیتال KDA

تراکنش‌های ارز دیجیتال KDA را می‌توان در صرافی‌های متمرکز CoinMetro، Kucoin، Bittrex Global و HotBit انجام داد.

کیف پول های ارز دیجیتال KDA

دو نمونه کار توسعه دهنده توری کادنا این کیف پول که برای ذخیره کوین های KDA معرفی شده است شامل کیف پول های زیر است: کیف پول Zelcore Softwallet و Chainweaver Wallet. کیف پول Chainweaver توسط Kadena توسعه یافته است و محیط ایده آلی را برای توسعه قراردادهای هوشمند فراهم می کند.

تحریریه کوین اکسو

ما در کوین اکسو در تلاشیم تا تازه های دنیای ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار دهیم. و امیدواریم با کمک شما دوست داران کریپتو کارنسی روز به روز بهتر خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا