آموزش ارز دیجیتال

شبکه ERC20 چیست؟

پس از اولین شبکه بلاک چین مرتبط با ارز دیجیتال بیت کوین، شبکه ارز دیجیتال اتریوم برای افزایش سرعت و بهبود فناوری ایجاد شد. امروزه شبکه اتریوم به جایگاهی رسیده است که تقریبا 90 درصد توکن های بدون شبکه اختصاصی از شبکه اتریوم استفاده می کنند. اما تفاوت این توکن با اتر (ETH) در این است که ارز دیجیتال اصلی شبکه اتریوم اتر است. شبکه اتریوم دارای استاندارد ERC20 است. شبکه «ERC20» به استاندارد اسکریپت نویسی مورد استفاده در بلاک چین اتریوم اشاره دارد. این استاندارد فنی تعدادی از قوانین و اقداماتی را که یک توکن یا قرارداد هوشمند اتریوم باید دنبال کند و همچنین مراحلی را که می‌تواند اجرا کند، تعریف می‌کند. ادامه بررسی شبکه ERC20 و ما توکن های ERC20 را پرداخت می کنیم.


شبکه ERC20

شبکه ERC20

دنیای ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاران عادی، به خصوص کسانی که دانش فنی در مورد بلاک چین و قراردادهای هوشمند ندارند، می تواند دلهره آور به نظر برسد. با این حال، چشم انداز بسیاری از ارزهای دیجیتال جدید، انواع سرمایه گذاران را به خود جذب کرده است، از جمله سرمایه گذارانی که در غیر این صورت ممکن است نسبت به سرمایه گذاری در ارز دیجیتال محتاط باشند.

در حالی که مطمئناً سرمایه‌گذاران بدون دانش فنی می‌توانند در فضای کریپتو موفق باشند، بدون شک درک اولیه برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های بسیاری از ارزهای رمزپایه فعلی برای هدایت سرمایه‌گذار به سمت امن‌ترین و پایدارترین ارزهای دیجیتال مفید است. راه حل ها یکی از مفاهیم اصلی که بر بیشتر فضا حاکم است، به ویژه مربوط به قراردادهای هوشمند و اموال هوشمند، چیزی است که به عنوان استاندارد توکن ERC20 شناخته می شود.

همانطور که گفته شد، شبکه ERC20 به استاندارد اسکریپت نویسی مورد استفاده در بلاک چین اتریوم اشاره دارد. این استاندارد فنی تعدادی از قوانین و اقداماتی را که یک توکن یا قرارداد هوشمند اتریوم باید دنبال کند و همچنین مراحلی را که می‌تواند اجرا کند، تعریف می‌کند. شاید ساده ترین راه این باشد که شبکه ERC20 مجموعه ای از دستورالعمل ها و عملکردهای اساسی را در نظر بگیرید که هر توکن جدیدی که در شبکه اتریوم ایجاد می شود باید از آنها پیروی کند.

ERC در واقع مخفف عبارت Ethereum Request for Comment است. و عدد 20 در کنار آن توکن پروتکل اتریوم است. با توجه به اینکه حجم برنامه های غیرمتمرکز (DAPP) اجرا شده بر روی بلاک چین اتریوم روز به روز در حال افزایش است، باید مجموعه ای از قوانین و استانداردها وجود داشته باشد تا این حجم از پروژه ها به طور منظم با یکدیگر اجرا شوند در واقع، شبکه ERC20 یک مجموعه است. قوانینی که برای همه پروژه ها و توکن هایی که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده اند و از قراردادهای هوشمند استفاده می کنند، تعریف شده است.

شش عملکرد و دو سیگنال در ERC20 تعریف شده است. مجموعه‌ای از ویژگی‌ها و سیگنال‌های مشابه باعث می‌شود ارز دیجیتال اتر و همه توکن‌های ERC20 در شبکه بلاک‌چین اتریوم یکسان عمل کنند. به همین دلیل است که اکثر کیف پول‌های ارز دیجیتالی که از ارز دیجیتال اتریوم پشتیبانی می‌کنند، از تمام توکن‌های ERC20 نیز پشتیبانی می‌کنند.


توکن ERC20

توکن ERC20

بر اساس اطلاعات آماری وب سایت CoinMarketCap، بزرگترین میزبان توکن ها، بلاک چین اتریوم است، زیرا قراردادهای هوشمند بسیار متنوعی در شبکه اتریوم وجود دارد و فناوری به کار رفته در آن از بلاک چین ارز دیجیتال پیشرفته تر است. بیت کوین. بنابراین، تمام توکن‌هایی که از پلتفرم بلاک چین اتریوم استفاده می‌کنند، توکن‌های ERC20 نامیده می‌شوند.

یکی از مزایای مهم ERC20 این است که با تمام توکن های جدید سازگار است و توکن های جدید برای پیروی از قوانین ERC20 طراحی شده اند. همین موضوع به این معنی است که توسعه دهندگان برای ایجاد یک توکن جدید نیازی به اجرای پروژه ساخت بلاک چین جدید ندارند.


تاریخچه ERC20

ERC20 توسط توسعه دهندگان اتریوم به نمایندگی از جامعه بزرگتر اتریوم در سال 2015 ایجاد شد و در سپتامبر 2017 رسما به رسمیت شناخته شد.

برای ایجاد چنین استاندارد اتریوم، یک توسعه‌دهنده یا گروهی از توسعه‌دهندگان باید آنچه را که به عنوان پیشنهاد بهبود اتریوم (EIP) شناخته می‌شود ارائه می‌دادند که عملکرد جدید را همراه با پروتکل‌ها و استانداردهای خاص توصیف می‌کند. سپس کمیته ای این EIP را بررسی، تصویب، بازنگری و نهایی کرد، که در آن مرحله به ERC تبدیل شد.

قراردادهای هوشمند و سایر ویژگی های موجود در اتریوم باید با یکی از استانداردهای تایید شده مطابقت داشته باشند. در حالی که ERC20 احتمالا مهم ترین و شناخته شده ترین استاندارد از همه این استانداردهای ERC است، اما تنها استاندارد موجود نیست.

انجام تراکنش ها در شبکه بلاک چین اتریوم

می توان گفت یکی از نکات منفی بلاک چین اتریوم در سال های اخیر افزایش تراکنش ها از طریق این بلاک چین است. در واقع در زمستان سال قبل، میانگین کارمزد تراکنش در شبکه ERC20 به حدود 12 دلار کاهش یافته است! به خاطر داشته باشید که چه 100 دلار یا یک میلیون دلار انتقال دهید، کارمزد ثابت است، اما اینکه کارمزد به رقمی در حدود 12 دلار رسیده است به ضرر خرده فروشان است. میانگین زمان تراکنش در بلاک چین اتریوم نیز 10 دقیقه است، اما بسته به اینکه چه زمانی از روز تراکنش را انجام می دهید، کارمزد و زمان تراکنش متفاوت است.

طی بررسی های انجام شده از ساعت 00:30 تا 02:30 به وقت ایران، مبلغ کارمزد به کمترین مقدار خود می رسد و معامله در سریع ترین زمان ممکن انجام می شود. از سوی دیگر، از ساعت 16:30 تا 21:30 شبکه در شلوغ ترین حالت خود قرار دارد.


ویژگی های اصلی و اضافی استاندارد ERC20

ویژگی های اصلی و اضافی استاندارد ERC20

توابع اساسی:

عرضه کل = این تابع در واقع کل موجودی یک توکن را در شبکه بررسی می کند.

تایید = این تابع بررسی می کند که آیا یک قرارداد هوشمند برای انتقال یک دارایی از یک آدرس خاص برای انجام یک تراکنش تایید شده است یا خیر. در واقع این ویژگی شما را از انجام دوبار معامله یا کلاهبرداری باز می دارد.

انتقال= این ویژگی به طرف قرارداد هوشمند اجازه می دهد تا دارایی ها را از ترازنامه خود منتقل کند.

کمک هزینه= هنگام انتقال از یک آدرس، این ویژگی موجودی حساب کاربر را بررسی می کند تا اطمینان حاصل شود که موجودی برای انتقال کافی است. اگر موجودی حساب کافی نباشد، تراکنش به صورت خودکار لغو می شود.

ویژگی های اختیاری:

نام رمز = هنگامی که یک توکن ارائه می شود، لازم نیست نامی برای آن انتخاب کنید، اما نام مناسب می تواند هدف پشت توکن را بیان کند.

SYM= این ویژگی با دادن علامت چهار تا پنج حرفی توکن را منحصر به فرد و منحصر به فرد می کند.

امروزه افراد می توانند توکن های ERC20 را به صورت همتا به همتا با یکدیگر یا در صرافی های ارزهای دیجیتال مانند کوین بیس معامله کنند.


مزایای ERC20

مزایا و معایب شبکه ERC20

فرض کنید شبکه ERC20 وجود نداشته باشد، پس اگر توکنی بخواهد شروع به کار کند، تیم توسعه آن باید زمان زیادی را صرف کند و یک بلاک چین خاص ایجاد کند. از سوی دیگر، تمامی صرافی ها و کیف پول های ارز دیجیتال باید پلتفرم خود را با استانداردهای این توکن جدید تطبیق دهند تا مردم بتوانند از این توکن جدید استفاده کنند. با بلاک چین اتریوم، این محدودیت ها برای توکن های جدید وجود ندارد. هر توکنی که استانداردهای ERC20 را داشته باشد می تواند از شبکه ERC20 استفاده کند و تقریباً به تمام صرافی ها و کیف پول ها منتقل شود.

معایب ERC20

یکی از معایب ERC20 این است که اگر یک توکن ERC20 به طور تصادفی به عنوان روش پرداخت در یک قرارداد هوشمند به جای ارز دیجیتال اتر استفاده شود. رمز نامگذاری شده از بین رفته است. این حادثه تاکنون باعث از دست رفتن 3.5 میلیون دلار ارز دیجیتال شده است. این خطا تیم توسعه را بر آن داشت تا استانداردهای جدیدتری برای این بلاک چین برای حل این مشکل تعریف کنند.


نتیجه: ERC20 در واقع مجموعه ای از قوانین و استانداردهایی است که برای تمامی برنامه ها و توکن های غیرمتمرکز که می خواهند بر روی پلتفرم بلاک چین اتریوم اجرا شوند، تعریف شده است. این استانداردها برای همه توکن هایی که به قراردادهای هوشمند نیاز دارند اعمال می شود شبکه ERC20 استفاده ای که به آنها اجازه می دهد به تمام پلتفرم هایی که از ارز دیجیتال اتریوم پشتیبانی می کنند منتقل شوند. همه این توکن ها توکن های ERC20 نامیده می شوند.

استانداردهای ERC20 دارای ویژگی های اصلی و اضافی هستند. که رشته ها اجباری هستند و اختیاری برای توکن ها اجباری نیستند.

با شبکه بلاک چین اتریوم به عنوان بلاک چین اصلی و مشترک، دیگر محدودیتی برای ایجاد یک بلاک چین جدید برای هر توکن جدید وجود ندارد. علاوه بر تمامی ویژگی های شبکه ERC20، باگ هایی نیز در این شبکه وجود دارد که تیم توسعه قصد دارد در استانداردهای جدیدی که می خواهد تعریف کند، آنها را برطرف کند.

تحریریه کوین اکسو

ما در کوین اکسو در تلاشیم تا تازه های دنیای ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار دهیم. و امیدواریم با کمک شما دوست داران کریپتو کارنسی روز به روز بهتر خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا