اخبار وب 3

غلبه بر حاکمیت متمرکز: چگونه سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز یا DAO، تصمیم‌گیری را دموکراتیک می‌کنند

به نظر می رسد سازمان های مستقل غیرمتمرکز یا DAO ها راه حلی بالقوه برای حکومت متمرکز و ارائه تصمیم گیری دموکراتیک و شفاف هستند.

اکوسیستم کریپتو برای دموکراتیزه کردن امور مالی، توانمندسازی مردم و ترویج آزادی پدیدار شد. با این حال، دولت ها و موسسات مالی جهانی اغلب با بلاک چین های عمومی و آنها شک دارند.

دولت‌ها ادعا می‌کنند که از توسعه فناوری‌های نوآورانه مانند بلاک چین حمایت می‌کنند، اما موضع سختی در قبال کسب‌وکارهای رمزنگاری مانند صرافی‌های ارزهای دیجیتال اتخاذ می‌کنند. در ایالات متحده، کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) بر بسیاری از شرکت‌های رمزنگاری فشار وارد می‌کند، در حالی که در استرالیا، دولت فدرال قصد دارد با الزام تمام صرافی‌های ارز دیجیتال به داشتن مجوز خدمات مالی، مقررات ارزهای دیجیتال را سخت‌تر کند.

تقویت ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC)

در حالی که دولت ها ویژگی های منحصر به فردی دارند آنها آن را می دانند، از آن برای ترویج آزادی استفاده نمی کنند. بانک های مرکزی بزرگ در حال حاضر شبکه های بلاک چین مجاز را برای تامین انرژی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی مستقر می کنند.) شکل جدیدی از پول هستند که می توانند با کاهش در دسترس بودن اعتبار و کنترل کامل دولت ها بر جریان پول، بنیان بازارهای مالی را تضعیف کنند.

سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز یا DAO با ارائه یک مکانیسم واقعاً دموکراتیک برای بهبود تصمیم‌گیری، دولت‌ها را به چالش می‌کشند. ما از تجربه DAO های سطح ایالت فاصله زیادی داریم، اما محبوبیت آنها در پروژه های مالی غیرمتمرکز (DeFi) و افزایش

DAO ها پتانسیل دموکراتیک کردن بازارهای مالی را با بازگرداندن کنترل به کاربران و ارائه یک مکانیسم رأی دارند که به همه اجازه می دهد در فرآیند حکمرانی نظر داشته باشند. آنها از کاربران در برابر نقض داده های پشتیبانی نشده، نظارت و مجازات های مالی محافظت می کنند، آزادی را ترویج می کنند و از سانسور مصون هستند.

DAO ها با سرعتی سریع در حال گسترش هستند. مجموع ارزش قفل شده (TVL) در DAO به طور قابل توجهی از 12 میلیون دلار در سال 2019 به نزدیک به 24 میلیارد دلار در سال 2023 افزایش یافته است، نرخ رشد بیش از 200000 درصد در چهار سال. تقریباً 10 میلیون نفر در سراسر جهان دارای توکن های دولتی هستند و حدود 3 میلیون نفر به طور فعال در فرآیند حاکمیت در صدها برنامه غیرمتمرکز (DApps) مشارکت دارند.

چگونه سازمان های مستقل غیرمتمرکز یا DAO ها تمرکززدایی را در جوامع بلاک چین ارائه می کنند؟

برخی از شرکت‌های بلاک چین با انتقال مدیریت خود به DAO، بر اساس وعده تمرکززدایی هستند. به عنوان مثال AirDAO، یک زنجیره Tier 1 تحت کنترل جامعه و یک اکوسیستم در حال گسترش است و DeFi وجود دارد.

در حالی که بسیاری از بلاک چین های عمومی بزرگ عمدتا توسط موسسات متمرکزی مانند بنیاد اتریوم، بنیاد سولانا یا بنیاد کاردانو تنظیم می شوند، AirDAO می خواهد به عنوان اولین بلاک چین لایه 1 تحت کنترل جامعه ظاهر شود.

اساس اکوسیستم AirDAO، بلاک چین لایه 1 ایمن و سریع آن است. این شبکه که توسط توکن اختصاصی AMB پشتیبانی می‌شود، دارای مکانیزم اجماع قوی و پروتکل‌های امنیتی پیشرفته است که یکپارچگی تراکنش‌ها و اکوسیستم کلی را تضمین می‌کند. علاوه بر این، مقیاس پذیری شبکه، پردازش یکپارچه تراکنش را امکان پذیر می کند و کاربران را قادر می سازد از یک تجربه کاربری روان و کارآمد لذت ببرند.

DAO ها یک رویکرد دموکراتیک ارائه می کنند که شفافیت، مسئولیت پذیری و مالکیت جمعی را ترویج می کند. به همین دلیل AirDAO به عنوان یک ساختار متمرکز شروع به کار کرد و برای دستیابی به استقلال کامل به یک DAO انتقال یافت. IRDAO که در ابتدا توسط یک مدیر عامل اداره می شد، در سال 2023 با معرفی هیئت مدیره به تمرکززدایی تبدیل شد. آغاز شد – که در نتیجه رای عمومی یک بار در سال تشکیل می شود.

هیئت مدیره در حال حاضر کلیه دارایی ها و فرآیندهای تصمیم گیری را مدیریت می کند. قانون اجماع آن مستلزم 75 درصد رای برای تصویب است که تصمیم گیری جمعی را تشویق می کند.

شرکت های بلاک چین از تمرکززدایی کامل استقبال می کنند

علاوه بر شورای AirDAO، این پروژه گروه‌های کاری حاکمیتی ایجاد کرده است که به همه اعضای جامعه اجازه می‌دهد در حکمرانی شرکت کنند و به چالش‌هایی مانند تمرکز توکن و تمرکز نامتناسب رسیدگی کنند. این گروه ها برای اجرای یک سیستم رأی گیری مبتنی بر نفوذ در سراسر اکوسیستم ایجاد شده اند. این با سایر مدل‌های DAO متفاوت است که به تعداد کمی از افراد وابسته است که بیشتر دارایی‌ها را در اختیار دارند.

طرح انتقال گنجانده شده است برای رای دادن، آنها به کیف پول یا افراد مرتبط هستند و به بیومتریک متکی هستند.
هر کسی می تواند با راه اندازی گره AirDAO در مدیریت غیرمتمرکز AirDAO شرکت کند. این مشارکت به شرکت کنندگان امکان دسترسی به جوایز و مزایای مختلف را می دهد.
به لطف مدل حاکمیتی نوآورانه، AirDAO قصد دارد به جامعه خود به طور عادلانه پاداش دهد و با همسو کردن منافع اپراتورهای گره، دارندگان توکن و توسعه دهندگان، رشد بلندمدت را تقویت کند.

 
این مطلب توسط تیم تحریریه کوین اکسو گردآوری شده است.

تحریریه کوین اکسو

ما در کوین اکسو در تلاشیم تا تازه های دنیای ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار دهیم. و امیدواریم با کمک شما دوست داران کریپتو کارنسی روز به روز بهتر خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا