اخبار ارز دیجیتال

قبل از نصف شدن بیت کوین چه ارز دیجیتالی بخریم؟

یکی از سوالاتی که همیشه پاسخ های متفاوتی برای آن می شنویم این است که کدام ارز دیجیتال برای خرید مناسب است؟ برای یکی دو سال آینده چه سکه یا توکنی بخریم؟ بهترین ارز برای خرید قبل از نصف شدن بیت کوین بعدی چیست؟ اینها سوالاتی است که در این مقاله قصد داریم به آنها پاسخ دهیم.

اگر مدتی است که با ارزهای دیجیتال آشنایی دارید و می خواهید برای سرمایه گذاری سکه یا توکن بخرید، احتمالاً نام رویداد است. داشتن آیا شنیده اید حتما شنیده اید که بیت کوین تنها ارز دیجیتال موجود در بازار نیست و صدها ارز دیجیتال دیگر وجود دارند که ممکن است قیمت آنها در آینده افزایش یابد. اما اگر برای اولین بار است که وارد فضای ارزهای دیجیتال می شوید، پیشنهاد می کنم بیشتر بخوانید و درباره اصطلاحات و اصطلاحات ذکر شده در این مقاله در مقالات دیگر تحقیق و مطالعه کنید.

تاثیر نصف شدن بر قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال چیست؟

همانطور که می دانید نصف شدن بیت کوین فرآیندی است که در آن عرضه جدید بیت کوین هر 4 سال به نصف کاهش می یابد. بنابراین رویداد نصف شدن برای بیت کوین مهم است و مستقیماً با هیچ ارز دیگری و در نتیجه به قیمت ارز دیجیتال دیگری مرتبط نیست.

نصف شدن بیت کوین تنها عرضه سکه های جدید را نصف می کند. بنابراین استدلال می شود که اگر تقاضا برای بیت کوین حداقل ثابت بماند، قیمت بیت کوین با کاهش عرضه جدید افزایش خواهد یافت. آیا این عامل به تنهایی می تواند قیمت بیت کوین را تغییر دهد؟ خیر؛ عوامل دیگری نیز دخیل هستند. حتی در بحث چنین تحلیلی، می‌توان دید که چگونه تعداد زیادی از بازیگران بزرگ بازار می‌توانند سمت عرضه سهام در بازار را تغییر دهند.

تاکنون 3 رویداد نصف شدن در شبکه بیت کوین رخ داده است و داده های قیمت پس از آن نشان می دهد که چند ماه بعد بیت کوین با افزایش قیمت همراه شد. داده های دیگر نشان می دهد که پس از نصف شدن های قبلی، برخی از ارزهای دیجیتال نیز با رشد قیمت همراه بوده اند، از این رو این ایده وجود دارد که در هر چرخه 4 ساله، احتمالاً قیمت ارزهای دیجیتال همراه با بیت کوین افزایش می یابد. بنابراین می توان آن را یکی از فرصت های سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال دانست.

قیمت بیت کوین در حین نصف شدن

به یک معنا، می توان گفت که بیت کوین به عنوان یک رهبر بازار عمل کرده است. ولی نصف شدن بیت کوین مستقیماً روی هیچ ارز دیجیتال دیگری تأثیر نمی گذارد.

همانطور که در بالا گفتیم، نصف شدن عرضه بیت کوین های جدید را کاهش می دهد. اما بقیه موجودی بیت کوین توسط کیف پول‌هایی نگهداری می‌شود که احتمالاً دارایی‌های خود را برای سال‌ها نگه می‌دارند. بنابراین، یکی دیگر از جنبه های مهم تحلیل بازار، بررسی وضعیت دارندگان یا کسانی است که بیت کوین دارند. این کیف پول ها می توانند موجودی های بیت کوین خود را در هر زمان برای سود معامله کنند یا دارایی های خود را با استفاده از ابزارهای OTC بفروشند.

در اینجا موضوع چنین تحلیل و بررسی رویدادهای زنجیره ای بسیار مهم می شود. با استفاده از چنین تحلیلی، می توانید ایده بهتری از وضعیت بازار و میزان حرکت بیت کوین در شبکه به دست آورید. همچنین می توان چرخه های 4 ساله بازار را به صورت تاریخی بهتر درک کرد و رفتار سرمایه گذاران مختلف را قبل و بعد از نصف شدن و در طول دوره رشد قیمت بیت کوین بررسی کرد.

کدام ارزهای دیجیتال همزمان با بیت کوین در حال رشد هستند؟

در هر یک از این چرخه های 4 ساله ممکن است در مقطعی موجی از ارزهای دیجیتال ایجاد شود و توجه خریداران را به آنها جلب کند. به عنوان مثال، در چرخه قبلی، قیمت توکن های DeFi مانند UniSwap و Ave با رشد قابل توجهی همراه بود. در همین چرخه قیمت سکه های شبکه های لایه اول مانند اتریوم، بایننس کوین و سولانا چندین برابر شد. Memecoin هایی مانند Dogecoin و Shiba نیز توجه خریداران را به خود جلب کرده اند.

همانطور که می دانید ارزهای رمزنگاری شده دارای دسته های مختلفی هستند که به طور کلی بر اساس کاربردشان طبقه بندی می شوند. به عنوان مثال، می توانید نمونه های زیر را بررسی کنید:

 • سکه های شبکه های لایه 1: بیت کوین، اتریوم، بایننس کوین، سولانا، ریپل، پولکاداتا، آوالانچ و …
 • شبکه های لایه 2 اتریوم: چند ضلعی (متیک)، آربیتروم، خوش بینی و…
 • شبکه های لایه 2 بیت کوین: سهام، مایع و…
 • سکه های میم: دوج کوین، شیبا، پپه،…
 • توکن های DiFi: UniSwap، PancakeSwap، Ave،…
 • پروژه های Oracle: China Link، Oma و…

این دسته بندی ها زیاد هستند و هر کدام می توانند برای مدتی در زمان های مختلف به ترند بازار تبدیل شوند. همانطور که امسال دیدیم، توکن های هوش مصنوعی عملکرد چشمگیری داشته اند. تحلیلگران مختلف سعی می کنند با بررسی داده های مختلف، روندهای بعدی بازار را شناسایی کنند. برخی معتقدند اوراکل‌های اتریوم و شبکه‌های سطح دوم پتانسیل رشد دارند، در حالی که برخی دیگر بر روی توکن‌های بازی و دارایی‌های دنیای واقعی (RWA) تمرکز دارند.

مقاله زیر به بررسی دسته بندی های مختلف با معرفی پروژه ها می پردازد.

اما برای درک بهتر طرح های این طبقه بندی ها، آشنایی با تحلیل بنیادی و بررسی دقیق اقتصاد هر یک ضروری است. همچنین شرکت های سرمایه گذاری که در این پروژه ها سرمایه گذاری کرده اند را بررسی کنید و وضعیت دارندگان توکن را با استفاده از داده های شبکه فلان بررسی کنید.

در پایان سال 2023، گزارش‌های متعددی از پروژه‌های فعال در هر بخش منتشر شد که علاوه بر دسته‌بندی پروژه‌ها، چشم‌انداز آن‌ها در سال 2024 را مورد بررسی قرار داد و روندهای احتمالی آینده را شناسایی کرد. بنابراین مطالعه و تحقیق در این بخش بینش بهتری نسبت به سرمایه گذاری روند می دهد. همچنین لازم به ذکر است که در هر موجی از روندها، لزوماً تمامی پروژه های مرتبط با آن رشد نخواهند کرد و تنها تعداد محدودی می توانند جلب توجه کنند.

زمان مناسب برای خرید ارزهای دیجیتال چه زمانی است؟

ماهیت بازار ارزهای دیجیتال یک بازار پر ریسک است. این ریسک از عوامل زیربنایی شبکه تا عوامل کلان اقتصادی و قانونی ناشی می شود. علاوه بر استراتژی سرمایه گذاری، باید عوامل زیر را نیز در نظر بگیرید.

مطالعه شرایط اقتصاد کلان به ما کمک می کند تا روند حرکت پول در بخش های مختلف مانند بازار سهام، دلار، فارکس، املاک و مستغلات، ارز دیجیتال و غیره را بهتر درک کنیم. تصمیمات بانک های مرکزی برای تعیین نرخ بهره و اجرای سیاست های پولی یکی از مهم ترین عوامل خارجی موثر بر بازار ارزهای دیجیتال است.

علاوه بر مسائل اقتصادی، بررسی جهت گیری های سیاسی قانونگذاران کشورهایی از جمله آمریکا و کشورهای اروپایی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. برای مثال می توان تاثیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر بازارها یا تاثیر جنگ روسیه و اوکراین بر بازارهای مختلف را بررسی کرد.

با وجود موارد ذکر شده، تنظیم بازار ارزهای دیجیتال تاثیر مستقیمی بر روند آینده پروژه های بلاک چین و در نتیجه بر قیمت ارزهای دیجیتال دارد. همانطور که می دانید موضوع احراز هویت در صرافی ها (و احتمالاً در آینده احراز هویت در کیف پول ها) یکی از مهمترین موضوعات قانون گذاری ارزهای دیجیتال برای مبارزه با جرائم مالی مانند پولشویی و تامین مالی تروریسم است. تصویب و اجرای پروژه هایی از قبیل قانون میکا در اتحادیه اروپا می تواند آینده صنعت ارزهای دیجیتال را در این مناطق شکل دهد. همچنین تایید ETF بیت کوین کاتالیزور اصلی بازار در چند ماه گذشته بوده است.

بنابراین درک اهمیت این موضوعات و بررسی و پیگیری اخبار آنها برای تعیین زمان ورود و خروج از بازار ضروری است.

نصف شدن بیت کوین، آیا زمان مناسبی برای سرمایه گذاری است؟

همانطور که گفتیم زمان مناسب به استراتژی سرمایه گذار و میزان تحمل ریسک او بستگی دارد و در این بین می توانید وضعیت بازار را بررسی و تحلیل کنید مانند عوامل زیر:

 • مطالعه داده های چنین شبکه بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال
 • مطالعه چرخه های 4 ساله و نصف شدن بیت کوین
 • سرمایه گذاری در شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر (VC).
 • تحقیقات روند رمزنگاری
 • بررسی تیم های توسعه
 • نقشه راه پروژه، اقتصاد و…
 • شرایط کلان اقتصادی
 • مسائل ژئوپلیتیک
 • قانون بازار ارزهای دیجیتال

با وجود اینکه حدود دو ماه با نصف شدن فاصله داریم، اما در چند ماه اخیر شاهد افزایش چشمگیر قیمت برخی توکن ها بوده ایم. رشد صنعت هوش مصنوعی باعث رشد توکن هایی در این حوزه مانند Singularity Net و FeAI شد، روند میم کوین ها منجر به افزایش قیمت Pepe شد، Ton به عنوان سریع ترین بلاک چین و رقابت دومین بلاک چین شناخته شد. لایه اتریوم مانند Arbitrom، Optimism و Metic همچنان ادامه دارد. با معرفی شبکه های مدولار مانند Celestia، موج جدیدی از پروژه ها در حال ظهور است.

سوال مهم تری که باید به دنبال پاسخ بود

سرمایه گذاران از روش های مختلفی مانند استراتژی DCA برای خرید ارزهای دیجیتال استفاده می کنند. اما یکی از سوالات مهم این است که چه زمانی ملک خود را بفروشیم؟ بهترین زمان برای کسب سود و خروج از بازار چه زمانی است؟ مانند قبل، پاسخ به این سوال برای هر سرمایه گذار بر اساس استراتژی و شخصیت متفاوت است. اما بد نیست قبل از لحظه خرید سعی کنید استراتژی خروج را مشخص کنید.

با توجه به مطالب ذکر شده شما جزو کدام دسته هستید؟

آیا شما یک معامله گر یا دارنده ارز دیجیتال هستید؟ روی کدام کلاس های دارایی تمرکز می کنید؟ پیش بینی شما برای بهترین پروژه ها برای سرمایه گذاری چیست؟

تحریریه کوین اکسو

ما در کوین اکسو در تلاشیم تا تازه های دنیای ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار دهیم. و امیدواریم با کمک شما دوست داران کریپتو کارنسی روز به روز بهتر خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا