اخبار ارز دیجیتال

مسابقه سال دانش صفر; کدام شبکه های لایه 2 به رشد اتریوم در سال 2023 کمک کردند؟

مجموعه‌های دانش صفر (Zk-Rollups) در سال 2023 به راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری محبوب‌تر از همیشه در اکوسیستم اتریوم تبدیل شده‌اند. تکامل اتریوم امسال شتاب گرفته است زیرا اکوسیستم تمرکز خود را به راه‌حل‌ها و پروتکل‌های مقیاس‌پذیر برای بهبود توان عملیاتی و کاهش هزینه‌های برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) و هزینه‌های کاربر تغییر داده است.

با توجه به کوین اکسو و به نقل از Cointelegraph، راه حل های لایه دوم به مکانیزم مطلوبی برای مقیاس پذیری و رشد اکوسیستم اتریوم تبدیل شده اند. این شبکه‌ها که مستقل از بلاک چین اتریوم عمل می‌کنند، تراکنش‌ها را قبل از ارسال خلاصه‌ای از داده‌ها به شبکه اصلی، به صورت «تجمیع» پردازش و گروه‌بندی می‌کنند. هدف از رول آپ ها افزایش توان عملیاتی اتریوم و کاهش هزینه های تراکنش برای کاربران است.

اتریوم دو نوع گردهمایی دارد که در حال حاضر به رشد این شبکه کمک می کنند. اولین مورد، شماره گیری های خوش بینانه است که تراکنش های خارج از زنجیره را انجام می دهند و داده های خود را به عنوان داده تماس به شبکه اصلی ارسال می کنند.

دومی، یک بسته دانش صفر است که تراکنش‌های خارج از زنجیره را نیز گروه‌بندی می‌کند، اما به اتریوم یک اثبات مفهومی از تغییرات لازم برای نمایش تمام تراکنش‌های یک گروه را نیز ارسال می‌کند.

هیچ تاخیری در انتقال وجه از ZK-rollup به شبکه اصلی اتریوم وجود ندارد، زیرا تراکنش‌ها زمانی انجام می‌شوند که قرارداد بسته دانش صفر اعتبار خود را تایید کند.

اگرچه ممکن است نظرات کارشناسان متفاوت باشد، لایه های دوم مبتنی بر دانش صفر در سال 2023 بسیار محبوب شده اند. چندین راه حل ارائه شده توسط این فناوری در کانون توجه قرار دارند و در اینجا به بازیکنان برجسته ای که امسال عملکرد خوبی داشتند نگاه می کنیم.

چند ضلعی zkEVM

Polygon در اکوسیستم مقیاس پذیری اتریوم به یک نام آشنا تبدیل شده است و این پروتکل در سال 2023 پیشرفت قابل توجهی در توسعه زیرساخت های تکنولوژیکی خود داشته است. از جمله این پیشرفت ها می توان به تکامل zkEVM Polygon و کیت توسعه زنجیره ای آن اشاره کرد.

فناوری zkEVM به هزاران تراکنش اجازه می‌دهد تا با یک اثبات رمزنگاری حاوی خلاصه‌ای از داده‌های ارسال شده به شبکه اصلی اتریوم، دسته‌بندی شوند.

ZkEVM Polygon از محیط اجرای تراکنش های شبکه اصلی اتریوم شبیه سازی می کند. zkEVM برنامه‌های غیرمتمرکز را قادر می‌سازد تا با خوشه‌بندی تراکنش‌ها، رشد کنند و به عملکرد بهتری دست یابند.

حالت چند ضلعی zkEVM

کاوشگر ZkEVM Polygon می گوید از زمان راه اندازی خود در مارس 2013 بیش از 6.8 میلیون تراکنش را پردازش کرده است. در طول شش ماه گذشته، شبکه به طور متوسط ​​بین 20000 تا 40000 تراکنش اتریوم در روز داشته است.

دوران ZkSync

ZkSync Era که توسط Matter Labs طی چهار سال توسعه داده شد، شبکه آلفا خود را در فوریه 2023 راه اندازی کرد و ادعا می کند که اولین ماشین مجازی سازگار با ZK اتریوم است.

وضعیت ZkSync Eraوضعیت ZkSync Era

طبق داده‌های DappRadar، این شبکه از آن زمان تاکنون کاربران قابل توجهی را به خود جذب کرده است، با بیش از 150 برنامه غیرمتمرکز در حال حاضر در دوره ZkSync فعال هستند. بر اساس داده های L2scan، این شبکه دارای 2.6 میلیون کیف پول فعال منحصر به فرد است و تا به امروز بیش از 200 میلیون تراکنش را با نرخ هفت تراکنش در ثانیه پردازش کرده است.

Linnea

Consensys، توسعه‌دهنده کالاهای اصلی اتریوم مانند کیف پول MetaMask، با شبکه zkEVM خود، Linea، به مسابقه باندل پیوسته است.

Linea با کیف پول Metamask مبتنی بر مرورگر ادغام شد و به کاربران خود امکان دسترسی به پل های توکن، مبادله و خرید را می داد.

وضعیت خطوضعیت خط

Linea در ماه اول فعالیت خود از 26 میلیون دلار در اتر عبور کرد. Linea در حال حاضر بیش از 2 میلیون کیف پول فعال و منحصر به فرد دارد و 34 میلیون تراکنش را از زمان آغاز به کار خود در شبکه اصلی پردازش کرده است. با توجه به داده های L2scan، این شبکه می تواند پنج تراکنش در ثانیه را پردازش کند.

استارک نت

Starknet به عنوان zkEVM طبقه بندی نمی شود زیرا بر روی ماشین مجازی Cairo خود اجرا می شود و دارای یک زبان برنامه نویسی سفارشی است.

اگرچه STARKNet روی یک ماشین مجازی متفاوت پیاده‌سازی شده است، اما عملکردی مشابه با Polygon zkEVM، Linea و zkSync Era ارائه می‌کند، زیرا تراکنش‌ها را در محاسبات اثبات‌کننده STARK و خارج از زنجیره گروه‌بندی می‌کند.

وضعیت Starknetوضعیت Starknet

در زمان نگارش این مقاله، داده های اکوسیستم Starknet نشان می دهد که 48104 اتر به ارزش 108 میلیون دلار به شبکه متصل شده است. این شبکه لایه دوم تاکنون 4.19 میلیون تراکنش را پردازش کرده است.

منبع

cointelegraph.com

تحریریه کوین اکسو

ما در کوین اکسو در تلاشیم تا تازه های دنیای ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار دهیم. و امیدواریم با کمک شما دوست داران کریپتو کارنسی روز به روز بهتر خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا