اخبار ارز دیجیتال

واحد پول مشترک بریکس در آستانه تضعیف سلطه دلار آمریکا است

در گزارش اخیر روزنامه گلوبال تایمز چین، ژو یو، مدیر مطالعات اقتصادی بین المللی در آکادمی علوم اجتماعی شانگهای، معتقد است که واحد پول مشترک بریکس گام مهمی در به چالش کشیدن سلطه دلار آمریکا خواهد بود. ژو گفت که تلاش‌های اخیر برای ترویج پرداخت‌های تجاری به ارزهای محلی به کشورهای بریکس مزیت رقابتی در کاهش نفوذ دلار بر تجارت جهانی داده است.

به گزارش کوین اکسو و به نقل از news.bitcoin، کشورهای بریکس از جمله برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی فعالانه در حال مذاکره برای ایجاد ارز مشترک و فرامرزی هستند.

ارز مشترک BRICS جایگزین قابل قبولی برای دلار آمریکا است؟

این موضوع جدید به عنوان یکی از محورهای اصلی نشست سران بریکس در 22 آگوست 2023 در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. به گفته مدیر تحقیقات آکادمی شانگهای، ارز مشترک بریکس به عنوان یک “جایگزین قابل قبول” برای دلار آمریکا در نظر گرفته می شود.

در هفته دوم ماه می، نالدی پاندور، وزیر روابط بین‌الملل دولت آفریقای جنوبی، نسبت به تسریع توسعه واحد پول مشترک بریکس هشدار داد. در همین حال، ژو یو، مدیر مرکز مطالعات مالی بین‌المللی در آکادمی علوم اجتماعی شانگهای، در مصاحبه‌ای با روزنامه گلوبال تایمز تحت حمایت حزب کمونیست چین، توضیحاتی در مورد امکان‌سنجی ارز مشترک پیشنهادی ارائه کرد.

ژو در این مصاحبه گفت:

با وجود مشکلات پیش روی این اقدام، داشتن چنین ارزی برای این کشورها غیرممکن نیست.

جو افزود:

با این حال، در حال حاضر، به نظر می رسد تلاش های بریکس بر ایجاد یک ارز واحد متمرکز شده است که به طور خاص برای تسویه پرداخت های فرامرزی استفاده می شود، نه جایگزینی سایر ارزهای محلی. این امر دشواری چنین تلاشی را کاهش می دهد و پول رایج را قابل قبول تر می کند.

استفاده از ارزهای محلی در ماه های اخیر مورد توجه قرار گرفته است. به عنوان مثال، رهبر آفریقای جنوبی بریکس گفت که کشورهای عضو این گروه باید “همکاری اقتصادی خود را تقویت کنند”. ژو توضیح داد که راه اندازی یک ارز مشترک بریکس مانند یورو به زمان زیادی نیاز دارد، زیرا ارز پیشنهادی با ارزهای محلی رقابت نمی کند. بنابراین ایجاد و راه اندازی آن برای کشورهای عضو گروه سریعتر خواهد بود.

بریکس

کارشناسان آمریکایی ترس از دلار شدن را رد می کنند

کارشناسان آمریکایی نگرانی ها در مورد کاهش استفاده از دلار را رد کردند. در ماه های اخیر تاکید زیادی بر تسویه پرداخت ها به ارزهای محلی شده است. یکی از مصادیق بارز رهبر بریکس آفریقای جنوبی است که نیاز به “تقویت همکاری های اقتصادی” بین کشورهای عضو این گروه را بیان کرد. در همین راستا، ژو یو همچنین تاکید کرد که ایجاد واحد پولی مشترک در بین کشورهای بریکس زمان زیادی می طلبد و ممکن است به اندازه استقرار یورو طول بکشد.

اما برای روشن شدن این موضوع، ژو گفت که برخلاف ارزهای محلی، واحد پول رایج بریکس برای توسعه و کار در کنار ارزهای محلی به جای رقابت با آنها طراحی شده است. بنابراین، به گفته ژو، رشد سریع تسویه پرداخت ها به ارزهای محلی، ملموس ترین و مهم ترین گامی است که کشورهای عضو بریکس برای کاهش تسلط دلار در تسویه حساب های تجاری برداشته اند.

اگرچه ارز مشترک بریکس به عنوان ابزاری برای کاهش تسلط دلار آمریکا در تجارت جهانی مورد استقبال قرار گرفته است، اما برخی از مردم هنوز از موفقیت احتمالی آن مطمئن نیستند. دیو رمزی، کارشناس و نویسنده مشهور مالیاتی اخیرا نگرانی ها در مورد کاهش استفاده از دلار را رد کرده است و از سوی دیگر، یان برمر، کارشناس علوم سیاسی آمریکایی تاکید کرده است که گزارش های مربوط به کاهش قیمت دلار اغراق آمیز است. در مقاله ای اخیر، پل کروگمن، اقتصاددان کینزی، روند دلارزدایی را به افرادی نسبت داد که «همیشه تورم فوق العاده را برای ایالات متحده پیش بینی می کنند».

منبع

news.bitcoin

تحریریه کوین اکسو

ما در کوین اکسو در تلاشیم تا تازه های دنیای ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار دهیم. و امیدواریم با کمک شما دوست داران کریپتو کارنسی روز به روز بهتر خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا