اخبار ارز دیجیتال

پیشنهاد ویتالیک بوترین برای افزایش سقف گاز؛ پیامدهای اتریوم چیست؟

توسعه دهندگان اتریوم پس از پیشنهاد Vitalik Buterin، بنیانگذار شبکه، نسبت به افزایش اندازه داده ها در بلاک چین ابراز نگرانی کردند.

به گزارش کوین اکسو و به نقل از Cointelegraph; در 11 ژانویه، Vitalik Buterin پیشنهاد کرد که محدودیت گاز را تا حدود 33 درصد افزایش دهد تا به طور بالقوه توان عملیاتی اتریوم را بهبود بخشد. توسعه دهندگان این شبکه، اپراتورهای گره و سایر کاربران؛ اما آنها هنوز با این پیشنهاد موافقت نکرده اند.

بر اساس این پیشنهاد، سقف گاز از 30 میلیون به 40 میلیون افزایش می یابد. به این ترتیب امکان پردازش تراکنش های بیشتری برای هر بلوک وجود دارد که از نظر تئوری باعث افزایش توان و ظرفیت کلی شبکه می شود.

حد گاز حداکثر مقدار کار و گازی است که برای اجرای تراکنش‌های اتریوم یا قراردادهای هوشمند در هر بلوک صرف می‌شود. این شاخص برای اطمینان از اینکه بلوک ها خیلی بزرگ نمی شوند تنظیم شده است. زیرا افزایش اندازه آنها بر عملکرد و همگام سازی شبکه تاثیر منفی می گذارد.

به گفته ماریوس ون دی ویدن، اما این طرح با مشکلاتی مواجه خواهد شد. این توسعه‌دهنده اتریوم طی یک پست وبلاگی با عنوان «چرا افزایش محدودیت گاز سخت است؟» نگرانی‌های خود را توضیح داد.

به گفته وی، مهم ترین مسئله پیش رو افزایش اندازه دولت بلاک چین است که مانده حساب ها و داده های قرارداد هوشمند را ذخیره می کند.

فضای مورد نیاز حالت در حال حاضر 267 گیگابایت است. اما با افزایش درپوش گاز، این مقدار به سرعت افزایش خواهد یافت. بر اساس داده های بلاک چین، ظرفیت داده های تاریخی اتریوم در حال حاضر حدود 900 گیگابایت است.

ون دی ویدن می گوید:

ذخیره سازی این اطلاعات ارزان است و ظرفیت مورد نیاز برای آن مشکل خاصی ندارد. هر کسی می تواند به راحتی این حجم از اطلاعات را ذخیره کند. اما با افزایش این حجم، دسترسی و ایجاد تغییرات در آن به طور فزاینده ای کند می شود. او اضافه کرد؛ هنوز راه حل روشنی برای مشکل افزایش آمار وجود ندارد.

وی همچنین اضافه کرد که محدودیت گاز بالاتر زمان همگام سازی را افزایش می دهد و ساخت کلاینت های مختلف را دشوارتر می کند.

مارتین کپلمن، یکی از بنیانگذاران Gnosis نیز ابراز نگرانی کرد و اظهار داشت که اگر محدودیت گاز افزایش یابد، پهنای باند بلاک چین باید افزایش یابد.

پیتر زیلاگی، رئیس تیم اتریوم، یکی دیگر از افرادی است که نگرانی های مشابهی در مورد این پیشنهاد دارد. وی همچنین به افزایش احتمال حمله DOS به شبکه در صورت افزایش محدودیت گاز اشاره کرد.

راه حل های ممکن برای بهبود توان عملیاتی اتریوم، اجرای پیشنهادهایی مانند EIP-4444 و EIP-4844 است. یکی دیگر از توسعه دهندگان، Mika Zolto، به پست Buterin در Reddit پاسخ داد و گفت که هدف نهایی باید این باشد که کاربران عادی بتوانند گره های اتریوم را بر روی دستگاه های الکترونیکی معمولی اجرا کنند. اما با بزرگتر شدن وضعیت و اندازه بلاک چین، دستیابی به این هدف دشوارتر خواهد شد.

منبع

cointelegraph.com

تحریریه کوین اکسو

ما در کوین اکسو در تلاشیم تا تازه های دنیای ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار دهیم. و امیدواریم با کمک شما دوست داران کریپتو کارنسی روز به روز بهتر خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا