اخبار ارز دیجیتال

چارلز هاسکینسون: بیت کوین نمی تواند مانند اتریوم و کاردانو شود

اخیراً چارلز هاسکینسون، بنیانگذار Cardano و Muneeb Ali، یکی از بنیانگذاران Stacks، پروژه ای که بر ارائه قرارداد هوشمند در بیت کوین تمرکز دارد، در مورد لایه های دوم شبکه بیت کوین بحث کردند.

به گزارش کوین اکسو و به نقل از bitcoinist، این بحث حول محور پتانسیل و محدودیت های لایه دوم بیت کوین (L2) به خصوص در مقایسه با شبکه هایی مانند کاردانو و اتریوم است.

آیا لایه دوم بیت کوین مانند کاردانو خواهد بود؟

منیب علی با به اشتراک گذاشتن دانش خود از میزگرد ساتوشی در دبی شروع کرد و شروع به افزایش محبوبیت پروژه های سطح دوم بیت کوین کرد.

او توییت کرد:

خلاصه میزگرد ساتوشی دبی: جلسه دیروز بیت کوین L2 بزرگترین پنلی بود که من در اینجا دیدم. این جلسه با حضور فعال پنج پروژه بیت کوین Tier 2 برگزار شد که همگی در بحث ها شرکت کردند.

او اضافه کرد:

BitVM معادلات را تغییر می‌دهد زیرا امکان انتقال رایگان و نامحدود بیت کوین به راه‌حل‌های سطح دوم را فراهم می‌کند، با فرض اینکه حداقل یک شرکت‌کننده در هر استخر صادق باشد. تخمین ارزش بازار لایه دوم بیت کوین 100 میلیارد دلار محافظه کارانه به نظر می رسد، زیرا لایه های دوم قابل برنامه ریزی این پتانسیل را دارند که ارزش کامل بیت کوین را به عنوان یک دارایی باز کنند.

علی رشد سریع لایه دوم بیت کوین را برجسته می کند و پیش بینی می کند که اگر این پروژه ها رشد کنند، تسلط بیت کوین در بازار افزایش خواهد یافت.

در پاسخ به خوش‌بینی علی، هاسکینسون دیدگاه متفاوتی را ارائه می‌کند و محدودیت‌های معماری بیت‌کوین را برجسته می‌کند. او ادعا میکند:

من بیش از یک دهه است که در این فضا کار می کنم و سه بار شاهد این گفتن (داشتن) بوده ام. هر راه حل سطح دوم برای بیت کوین در نهایت با چالش های بزرگی روبرو خواهد شد، زیرا بیت کوین نمی تواند تغییرات کافی برای پشتیبانی از الزامات یک محیط ردیف دوم مناسب ایجاد کند.

هاسکینسون در مورد ماهیت در حال تکامل اتریوم و کاردانو توضیح داد و بیان کرد:

هر دو Ethereum و Cardano به طور مداوم به روز می شوند تا توانایی های شما را به عنوان یک توسعه دهنده برای پیاده سازی لایه های دوم موثر، کارآمد، قابل اعتماد و ایمن گسترش دهند.

او در ادامه به انتقاد از عملی بودن راه حل های سطح دوم در بیت کوین پرداخت. وی با اشاره به تضاد اساسی این لایه های دوم با سیاست غیرمتمرکز بیت کوین، خاطرنشان کرد:

انجام هر کاری مهم با راه حل های سطح دوم بیت کوین بسیار دشوار است و اغلب شامل زیرساخت های متمرکز است. اگر یک ساختار متمرکز باشد، برخلاف اصول غیرمتمرکز بیت کوین است.

هاسکینسون علیه علی

علی با برجسته کردن BitVM به هاسکینسون پاسخ داد. این فناوری جدید اجازه می دهد تا عملکردهای جدید در سطح یک لایه پیاده سازی شود و ارتقاء بیشتر در سطح لایه دو مدیریت می شود.

او بیان کرد:

ما نیازی به تغییر بیت کوین نداریم. BitVM مکانیزمی برای پیاده سازی ویژگی های جدید مورد نیاز در لایه اول است. برخی دیگر در لایه 2 کار می کنند و این L2 ها را می توان هر چند وقت یکبار که لازم است ارتقا داد.

هاسکینسون، در حالی که دانش خود از BitVM را تصدیق می کند، همچنان در مورد علیت تردید دارد. او محدودیت‌های عملی و نگرانی‌های امنیتی مرتبط با لایه دوم بیت‌کوین را توضیح می‌دهد و استدلال می‌کند که آنها اغلب بر مدل‌های متمرکز تکیه می‌کنند که برخلاف اصول غیرمتمرکز بیت‌کوین است.

هاسکینسون گفت:

مشکل اصلی در انتقال ارزش به داخل و خارج از لایه دوم، مدل امنیتی، تاخیر تسویه حساب و سایر الزامات کاربردی برای یک پروژه DeFi نهفته است. این لایه های دوم تا زمانی که محدود نباشند و نیازی به تعامل با شبکه بیت کوین نداشته باشید، به خوبی کار می کنند.

علی از BitVM دفاع کرد و گفت که چالش های مهم انتقال بیت کوین به داخل و خارج از لایه دوم با تأخیر مفید و با تکیه بر این فرض که حداقل یکی از n شرکت کننده صادق است برطرف می شود.

او ادعا میکند:

این بازی برای همیشه تغییر کرد. من در طول سال ها تلاش های ناموفق زیادی را دیده ام. اما این بار متفاوت است. کلید گم شده را پیدا کردیم.

با این حال، هاسکینسون قانع نشد و این تحولات جدید را با “بازآفرینی ایده های قدیمی” یکی دانست. او نگرانی‌هایی را در مورد گسترش پنجره نهایی کردن تراکنش‌ها و مبادلات مرتبط با بهینه‌سازی در زمانی که تقلب در آن سیستم‌ها اثبات می‌شود، ابراز کرد.

موسس کاردانو ادعا می کند:

این فرضیه اعتماد است. پروتکل های MPC معمولاً بر اساس یک مدل صداقت 1 در n عمل می کنند. علاوه بر این، هنگام استفاده از محافظت در برابر تقلب، با یک پنجره طولانی برای نهایی کردن مواجه می شوید و اغلب با چالش بهینه سازی مواجه می شوید.

به نظر می رسد که هیچ یک از این دو هنوز صحبت نکرده اند. باید دید که آیا سایر فعالان سطح دوم در جامعه بیت کوین هاسکینسون را به چالش خواهند کشید یا خیر.

تحریریه کوین اکسو

ما در کوین اکسو در تلاشیم تا تازه های دنیای ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار دهیم. و امیدواریم با کمک شما دوست داران کریپتو کارنسی روز به روز بهتر خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا