آموزش ارز دیجیتال

چرخه توسعه بلاک چین در ارز دیجیتال چیست؟

فرآیند ساخت و توسعه هر محصول سخت افزاری و نرم افزاری باید به مراحل کوچکتر تقسیم شود. این روش به تیم تولید کمک می کند تا مراحل مختلف را بهتر پردازش کند تا بهترین خروجی و نتیجه را بگیرد. در دنیای بلاک چین، این کمی پیچیده‌تر است. چرخه توسعه بلاک چین این در واقع فرآیندی است که یک توسعه دهنده بلاک چین برای ایجاد یک بلاک چین طی می کند. مراحل را بیشتر توضیح خواهیم داد. برای آشنایی بیشتر با ما تا پایان مقاله همراه باشید.

معرفی چرخه توسعه بلاک چین

معرفی چرخه توسعه بلاک چین

چرخه توسعه بلاک چین از چندین جهت با توسعه نرم افزار معمولی متفاوت است. در واقع، بخش قابل توجهی از مرحله برنامه ریزی برای توسعه بلاک چین به موضوعات مختلفی از جمله: انتخاب قوی ترین طرح تشویقی، سطح شفافیت مورد نظر توسعه دهندگان، اجازه دادن به گروه های خاص و غیره اختصاص دارد.

توسعه دهندگان هسته بلاک چین مسئول کل چرخه توسعه بلاک چین هستند. این چرخه شامل بررسی ساختار و تعریف موارد استفاده برای برنامه های بلاک چین است. توسعه دهندگان بلاک چین همچنین پایگاه داده بلاک چین را برای تنوع بخشیدن به سیستم ها و برنامه ها بهینه می کنند.

چرخه توسعه بلاک چین چگونه کار می کند؟

پایگاه های داده توسعه یافته با استفاده از فناوری بلاک چین در برابر هک یا دستکاری بسیار انعطاف پذیر و ایمن هستند و آنها را به مکانی عالی برای ذخیره داده های حساس تبدیل می کند. توسعه نرم افزار بلاک چین نیازمند درک عمیقی از نحوه عملکرد بلاک چین است. برای یادگیری نحوه توسعه بلاک چین، توسعه دهندگان باید با مفاهیم بین رشته ای مانند رمزنگاری و همچنین زبان های برنامه نویسی بلاک چین مانند Solidity آشنا باشند.

بخش بزرگی از چرخه توسعه بلاک چین بر ساختار اطلاعات تمرکز دارد. این بخش نحوه ساختاردهی پایگاه داده و توزیع داده ها و همچنین ارزیابی آن را با سطوح مختلف مجوز توضیح می دهد. به عنوان مثال، مشخص می شود که آیا سیستم باید بر اساس فناوری دفتر کل توزیع شده توسعه یابد یا خیر.

تصمیم گیری در این مورد بر همه چیز تأثیر می گذارد: برای مثال، اینکه کدام گروه ها به چه اطلاعاتی دسترسی دارند، چگونه آن اطلاعات با گروه های مختلف به اشتراک گذاشته می شود، آیا رأی دادن اطلاعات را تغییر می دهد یا خیر.

چگونه می توانم یک توسعه دهنده بلاک چین شوم؟

چگونه می توانم یک توسعه دهنده بلاک چین شوم؟

مهارت های توسعه دهنده بلاک چین در حال حاضر تقاضای زیادی دارد. اگر هدف شما کار برای یک شرکت توسعه بلاک چین است، اولین کاری که هر کسی که به توسعه بلاک چین علاقه دارد باید انجام دهد این است که یک دوره جامع توسعه بلاک چین را بگذراند. پس از درک تفاوت های اصلی بین بلاک چین و زیرساخت سیستم سنتی، فرآیند توسعه بلاک چین می تواند آغاز شود. این تفاوت ها شامل شفافیت کامل، همسویی مدیریت، سیستم های تشویقی خاص و بسیاری مسائل دیگر است.

توجه به چرخه توسعه بلاک چین قبل از شروع هر پروژه بسیار مهم است. بسیار منطقی است که فرآیند پیاده سازی فناوری بلاک چین را به مراحل کوچکتر تقسیم کنیم. این مراحل شامل فرآیند توسعه بلاک چین است که به عنوان چرخه حیات بلاک چین نیز شناخته می شود.

فرآیند چرخه توسعه بلاک چین چیست؟

این فرآیند توسط توسعه دهندگانی که در صنعت بلاک چین کار می کنند، تعریف و آزمایش شده است. چنین سازماندهی فرآیند توسعه کارآمدترین و ایده آل ترین نتایج را به همراه دارد. فرآیند توسعه بلاک چین شامل هشت مرحله است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

راه حل های چرخه توسعه بلاک چین برای حل مشکل

اولین قدم در این فرآیند شناسایی مشکلی است که بلاک چین می تواند با موفقیت آن را حل کند. زمانی که نیازی به استفاده از بلاک چین نباشد، ممکن است استفاده از آن بسیار گران و غیر ضروری باشد. بنابراین، شناسایی یک مشکل واقعی که بلاک چین می تواند حل کند، مهم است.

انتخاب مناسب ترین مکانیسم قرارداد جمعی

هر بلاک چین مکانیزم اجماع خاص خود را دارد. رایج ترین انواع مکانیسم ها اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) هستند. انواع دیگر مکانیسم‌های اجماع، مانند تحمل خطای بیزانسی، اثبات سوختن، اثبات فعالیت، و اثبات ظرفیت، تنها زمانی استفاده می‌شوند که برای پروژه عملی باشد.

تصمیم گیری در مورد زبان برنامه نویسی و بلاک چین

راه حل های چرخه توسعه بلاک چین برای حل مشکل

در این مرحله باید روی طراحی رابط کاربری اپلیکیشن تمرکز کنید. انتخاب بلاک چین برای توسعه اپلیکیشن بر زبان برنامه نویسی مورد نیاز تاثیر می گذارد که در نهایت بر نحوه تعامل کاربر با بلاک چین تاثیر می گذارد. علاوه بر این، تعامل جنبه دیگری است که هنگام انتخاب زبان باید در نظر گرفته شود. اما سوال اینجاست: چه زبانی برای فناوری های بلاک چین استفاده می شود؟

زبان های توسعه بلاک چین برای توسعه دهندگان عبارتند از:

HTML/CSS، Javascript، PHP، C#، Python، Solidity، Ruby، Golang، Java و NodeJS.

پس از انتخاب یک زبان برنامه نویسی، یک توسعه دهنده بلاک چین باید یک پایگاه داده را انتخاب کند. MongoDB و MySQL دو پیشنهاد برای توسعه دهندگان هستند.

انتخاب پلتفرم توسعه بلاک چین

در این مرحله، توسعه دهندگان باید پلتفرم بلاک چین خود را انتخاب کنند. این به شما این امکان را می دهد که بدون اتلاف وقت بدون نیاز به توسعه یک بلاک چین از ابتدا فرآیند توسعه را شروع کنید. مراحل انتخاب پلتفرم بلاک چین به مکانیسم اجماع مورد نیاز بستگی دارد. در اینجا باید به مشکلاتی که با هر مکانیزم قابل حل است توجه کنید.

اغلب، توسعه بلاک چین با پلتفرم های اصلی که هدفشان تسهیل فرآیند توسعه است، متفاوت است. این پلتفرم ها توسط شرکت های توسعه بلاک چین و توسعه دهندگان مستقل استفاده می شود. محبوب ترین پلتفرم های توسعه بلاک چین منبع باز عبارتند از:

Ethereum، Ripple، Hyperledger Fabric، Hyperledger، NEO، IBM Blockchain، Multi-chain و طرف مقابل. توسعه دهندگان باید پلتفرمی را انتخاب کنند که دارای زبان برنامه نویسی سازگار و مشابه باشد. تمامی پلتفرم های فوق چرخه توسعه بلاک چین آسان ترش کن

یک استراتژی برای توسعه بیشتر ایجاد کنید

در این مرحله از فرآیند توسعه بلاک چین، باید اقدامات انجام شده تا کنون را ارزیابی کنید. برنامه ریزی کنید، سپس برای برنامه های بزرگتر استراتژی کنید. این استراتژی باید بر اساس ویژگی های پلت فرم انتخاب شده توسعه یابد.

طراحی و برنامه ریزی ساختار بلاک چین

طراحی و برنامه ریزی ساختار بلاک چین

تعیین کنید که آیا بلاک چین یک گروه مجاز از کاربران است یا یک شبکه بدون مجوز. سپس، تعیین کنید که آیا برنامه بلاک چین شما باید از زمینه عمومی یا خصوصی شبکه بلاک چین استفاده کند. همچنین استفاده از یک سیستم دوگانه یا ساختار بلاک چین مورد تایید عمومی را در نظر بگیرید. در یک بلاک چین دارای مجوز عمومی، یک مشارکت کننده فقط می تواند اطلاعاتی را به شبکه اضافه کند که اجازه توسط سایر مشارکت کنندگان معتبر داده شود.

توسعه اپلیکیشن بلاک چین

مهم ترین جنبه های بلاک چین را کشف کنید. اطمینان حاصل کنید که مجوزها، امضاهای بلوک، الگوهای آدرس و موارد اداری اولیه تنظیم شده اند. این موارد پس از راه اندازی قابل تغییر نیستند. به همین دلیل بهتر است قبل از شروع به آن فکر کنید. در این مرحله، کار بر روی API یا API برنامه بلاک چین را شروع کنید. API ها برای احراز هویت، تولید جفت کلید و ذخیره و بازیابی اطلاعات اولیه استفاده می شوند. انتخاب API بلاک چین به هدف اصلی برنامه بستگی دارد. در واقع، APIها بیشترین ارزش را برای کاربران فراهم می کنند.

توسعه دهنده بلاک چین نیز باید میان افزار ایجاد کند. میان‌افزار نرم‌افزاری است که سیستم‌های خارجی را به بلاک چین متصل می‌کند تا اجزای بلاک چین بتوانند با برنامه‌های در حال اجرا بر روی آن ارتباط برقرار کنند. برخی از API های مورد نیاز تقریباً در تمام بلاک چین ها عبارتند از:

  • مدیریت قرارداد هوشمند
  • تولید کلید و آدرس
  • مدیریت کلیدی
  • مدیریت چرخه دارایی هوشمند

APIها همچنین ملزم به امضای دیجیتالی و تولید اعداد هش برای احراز هویت اطلاعات هستند. یک توسعه دهنده بلاک چین می تواند از یک API خارج از جعبه استفاده کند یا یک API سفارشی ایجاد کند. استفاده از APIهای خارج از قفسه روند توسعه بلاک چین را سرعت می بخشد، اما توسعه یک API اختصاصی انعطاف پذیری بیشتری را نیز به همراه دارد.

آزمایش و انتشار نسخه آلفا توسعه بلاک چین

آزمایش و انتشار نسخه آلفا توسعه بلاک چین

در این مرحله تمام تلاش های فازهای قبلی محقق شده و نسخه اول پروژه آماده تست می باشد. در این مرحله از چرخه توسعه بلاک چین، روی عملکرد اصلی تمرکز کنید. توسعه دهندگان باید اشکالات احتمالی را در این مرحله برطرف کنند.

بهتر است اندازه گیری را با حداقل ها شروع کنید. تنها چیزی که برای اثبات اعتبار مدل بلاک چین شما لازم است، حداقل محصول قابل دوام (MVP) است. هنگامی که برنامه عملکرد پایدار را در این مرحله نشان داد، توسعه دهنده بلاک چین می تواند ویژگی های پیچیده تری را بررسی کند.

آخرین کلمه

پذیرش روزافزون فناوری بلاک چین و گسترش کاربردهای آن در زندگی روزمره منجر به افزایش چشمگیر تقاضا برای مهارت ها و دانش توسعه بلاک چین شده است. چرخه توسعه بلاک چین علاوه بر این، انتظار می رود نیاز شرکت ها به توسعه دهندگان بلاک چین در سال های آینده افزایش یابد. بنابراین، یادگیری نحوه توسعه و تسلط بر بلاک چین می تواند به یک کار سودآور و مهم تبدیل شود. با توجه به ماهیت در حال ظهور فناوری بلاک چین، تعداد توسعه دهندگان بلاک چین در کشور ما بسیار محدود است. به همین دلیل انتظار می رود در سال های آینده شاهد گسترش بیشتر این حوزه و تمایل برنامه نویسان برای فعالیت در این صنعت باشیم.

تحریریه کوین اکسو

ما در کوین اکسو در تلاشیم تا تازه های دنیای ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار دهیم. و امیدواریم با کمک شما دوست داران کریپتو کارنسی روز به روز بهتر خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا