اخبار ارز دیجیتال

چه انتظاری از قیمت بیت کوین قبل و بعد از نصف شدن داریم؟

این مقاله چشم انداز احتمالی بیت کوین را در سال 2024 ترسیم می کند. تحلیل اولیه قیمت بیت کوین عمدتاً بر اساس جنبه فنی است و رویدادهای کلان یا ژئوپلیتیکی را که ممکن است بر جهت این دارایی دیجیتال تأثیر بگذارد، مورد بحث قرار نمی دهد. ضمناً مشاوره ارائه شده تنها از زبان filbfilb تحلیلگر بازار مالی بوده و هیچ تضمینی برای صحت آن وجود ندارد.

به گزارش کوین اکسو و به نقل از Decentrader، قیمت بیت کوین در 11 ژانویه 2024 (21 دسامبر سال جاری) به 49000 دلار رسید که بالاترین سطح آن از مارس 2022 (مارس 1400) است. دلایل سقوط بیت کوین به شرح زیر است:

  • قیمت در یک بازار نزولی به سطح 61.8% فیبوناچی اصلاحی می رسد (قبل از همه نیمه های قبلی رخ داده است)
  • هدف فنی برای بیت کوین در انتهای فنجان و الگوی دسته
  • استراتژی “فروش اخبار” بازاریابان.

بیت کوین به دلیل برداشت سرمایه از صندوق ETF Grayscale، GBTC، به عقب نشینی ادامه داد و فروش تقریباً 20000 بیت کوین توسط صرافی شکست خورده FTX نیز به کاهش بیشتر آن کمک کرد. با این حال، پس از کاهش تقریبا 20 درصدی قیمت به 38500 دلار، به نظر می رسد که بیت کوین و ETF هر دو تثبیت شده اند.

نگاه بلندمدت به بازار

حدود ۷۵ روز تا نصف شدن بعدی بیت کوین باقی مانده است. در زیر وضعیت فعلی بازار را ارزیابی کرده و تحولات بالقوه را در چند ماه آینده پیش‌بینی می‌کنیم.

نمودار 3 روزه BTCUSD
نمودار 3 روزه BTCUSD

نصف شدن بیت کوین

حدود 75 روز تا چهارمین هاوینگ بیت کوین باقی مانده است و این رویداد قرار است در 18 آوریل 2024 (30 آوریل 1403) برگزار شود. اگر به صورت ساده به این موضوع نگاه کنیم، مدتی قبل از وقوع نصف شدن، تمایل معامله گران به خرید بیت کوین افزایش می یابد. فیلب فیلب انتظار دارد که این فشار خرید را بیش از 6 هفته قبل از نصف شدن، در حدود هفته دوم مارس (هفته سوم مارس امسال) شاهد باشیم. این بدان معناست که بیت کوین تقریباً 30 روز فرصت دارد تا مرحله اصلاح خود را قبل از مواجهه با ترس معامله گران از سقوط یا FOMO تکمیل کند. این تا حدودی خطر روند نزولی مورد انتظار بیت کوین را کاهش می دهد. ما این موضوع را در چشم انداز کوتاه مدت قیمت خود با جزئیات بیشتری بررسی خواهیم کرد.

نمودار 3 روزه BTCUSDنمودار 3 روزه BTCUSD
نمودار 3 روزه BTCUSD

فیلب فیلب در تحلیل خود آورده است:

در حال حاضر، من معتقدم نصف شدن آینده برخی از نقاط منفی احتمالی بیت کوین را محدود خواهد کرد. بنابراین منطقی به نظر می رسد که با وجود نوسانات جزئی تا اوایل اسفند (اواسط اسفند) به تثبیت قیمت ادامه دهد.

وی افزود که بیت کوین پس از آن می تواند به دلیل FOMO در میان معامله گران تا سطح 49000 دلار افزایش یابد و سپس قیمت با استفاده از استراتژی فروش بر روی خبر کاهش می یابد. بیت کوین با نزدیک شدن به نصف شدن بیشتر از این استراتژی پیروی می کند، بنابراین این را در نظر داشته باشید.

پس از نصف شدن، از نظر تاریخی حدود 220 تا 240 روز طول می کشد تا بیت کوین به بالاترین حد خود برسد. این تحلیلگر انتظار چشم انداز مشابهی را این بار دارد و پیش بینی می کند که قیمت در اواسط تا اواخر سه ماهه چهارم سال 2024 به رکورد جدیدی خواهد رسید. این جدول زمانی به اصلاح بیت کوین و فرصتی برای ارزیابی و آزمایش عزم سرمایه گذار اجازه می دهد.

برخی از پیش بینی های اصلی او عبارتند از:

  • تثبیت قیمت تا اوایل اسفند (اواسط اسفند)
  • سرمایه گذاران FOMO در ماه مارس
  • اصلاح در آوریل (آوریل سال آینده)
  • یک ادغام بلندمدت با پتانسیل چالش‌های مهم در مسیر
  • ثبت رکورد جدیدی برای قیمت بیت کوین در سه ماهه چهارم سال 2024

فیلیپ فیلیپ معتقد است:

بسیاری از معامله گران خود را متقاعد کرده اند که بیت کوین در آستانه نصف شدن به اوج جدیدی خواهد رسید، زیرا فکر می کنند “این هاوینگ متفاوت است”. من شخصاً انتظار دارم که رویداد امسال هیچ تفاوتی با سال های گذشته نداشته باشد. به نظر می رسد یک الگوی بسیار دقیق برای چرخه بازار بیت کوین وجود دارد و تحت تأثیر احساسات سرمایه گذارانی است که وابستگی قوی به این طبقه دارایی دارند. در حال حاضر انتظار انحراف مثبت بازار از این الگو چندان منطقی نیست.

مقایسه بازارهای گاو بیت کوینمقایسه بازارهای گاو بیت کوین
مقایسه بازارهای گاو بیت کوین

چشم انداز کوتاه مدت قیمت بیت کوین

بیت کوین در حال حاضر با میانگین متحرک 50 روزه خود (DMA) دست و پنجه نرم می کند. این میانگین متحرک به طور مداوم به عنوان یک نقطه عطف حیاتی در سال 2023 عمل کرده است. اما از سوی دیگر، قیمت در زیر خط روندی که از اکتبر 2023 (اکتبر 1402) بر بیت کوین مسلط بوده است، به دام افتاده است. به نظر می رسد احتمالاً شاهد عقب نشینی بالقوه بازار به سمت پایین ترند فوق العاده 3 روزه باشیم و قیمت را در 4 تا 5 هفته آینده به سمت محدوده 37000 دلار سوق دهد. این کاهش در راستای فاز تثبیت مذکور بوده و با توجه به شرایط فعلی بازار، این دیدگاه مطلوب فیلب فیلب است.

نمودار 3 روزه BTCUSDنمودار 3 روزه BTCUSD
نمودار 3 روزه BTCUSD

در سناریوی دوم، ممکن است بیت کوین واقعاً شتاب لازم برای حرکت به سمت سقف 49000 دلار را به دست آورد. همانطور که دیدیم، جریان سرمایه بیت کوین ETF در هفته گذشته مثبت شد و در همان زمان BTC یک الگوی سر و شانه معکوس تشکیل داد. هدف صعودی 48,800,000 دلار.

نمودار 4 ساعته BTCUSDنمودار 4 ساعته BTCUSD
نمودار 4 ساعته BTCUSD

با توجه به شرایط فعلی، مشخص نیست که قیمت به کدام سمت خواهد رفت. میانگین متحرک 50 روزه به یک مقاومت برای بیت کوین تبدیل شده است و ما باید محتاط باشیم زیرا حرکت به سمت بالا ممکن است کمی زودتر از آنچه انتظار داریم اتفاق بیفتد.

سایر بخش های بازار

برای درک بهتر وضعیت بازار، موارد دیگر را تحلیل می کنیم.

بازار در 3 روز گذشته حرکت چندانی نداشته است. سود معاملات باز اندکی کاهش یافته است و نسبت حساب های دارای موقعیت خرید به موقعیت فروش 1/2 است. نرخ تامین مالی نیز اندکی افزایش یافته است، اما همچنان در سطوح پایین است.

این داده‌ها نشان می‌دهد که در سطوح مقاومت فعلی بین معامله‌گران اختلاف معنی‌داری وجود ندارد. هیچ افراطی در چشم نیست، و این ایده را پشتیبانی می کند که هرگونه اصلاح بالقوه ممکن است آنقدر شدید و عمیق نباشد که برخی پیش بینی می کنند. از سوی دیگر، هیچ نشانه‌ای از شکست عمده در بازار دیده نمی‌شود.

اگر قیمت افزایش یابد، اما احساسات نزولی بیشتری در بازار وجود داشته باشد (مانند کاهش نسبت بلند مدت (LS)، افزایش بهره باز (OI) و کاهش نرخ تامین مالی)، این ممکن است نشانه ای باشد. که یک شکست احتمالی نزدیک است. شرایط بازار می تواند به سرعت تغییر کند، بنابراین مهم است که هنگام تعیین جهت بازار، این عوامل را زیر نظر داشته باشید.

نرخ سرمایه گذاری، نرخ تجارت باز و نسبت طولانی به کوتاه بیت کویننرخ سرمایه گذاری، نرخ تجارت باز و نسبت طولانی به کوتاه بیت کوین
نرخ سرمایه گذاری، نرخ تجارت باز و نسبت طولانی به کوتاه بیت کوین

کتاب سفارش بیت کوین در صرافی بایننس

کتاب سفارش بیت کوین در صرافی بایننس نشان می دهد که گاوها مایل به خرید از 35500 تا 38500 دلار هستند. این با اصلاح قیمت برنامه ریزی شده مطابقت دارد و سطح حمایت بیت کوین را در محدوده 37000 دلار نشان می دهد.

شایان ذکر است که نسبت Bid-Ask در حین کاهش قیمت به 3.5 درصد رسید و به 38500 دلار در 15 درصد قیمت رسید. این نشان دهنده پایین آمدن قیمت احتمالی مشابه آنچه در سقوط بیت کوین در آگوست 2023 مشاهده شد، می باشد.

BTCUSDT Binance Reserve OrderBTCUSDT Binance Reserve Order
BTCUSDT Binance Reserve Order

نقدینگی

روی کاغذ، اگر حمایت 37000 دلاری حفظ نشود، نقدینگی قابل توجهی در حدود 30000 دلار افزایش می یابد. همانطور که گفته شد، بعید است که این شکست قبل از هاوینگ آزمایش شود، اما همچنان امکان پذیر است. در این منطقه، سیم پیچ 3 برابر به یک عامل مهم تبدیل می شود. این یک رویداد مهم است زیرا اغلب منجر به رکود در بازار و عقب نشینی موقعیت های بزرگ می شود.

نقشه نقدینگی بیت کویننقشه نقدینگی بیت کوین
نقشه نقدینگی بیت کوین

نتیجه

به طور خلاصه، مسیر بیت کوین شامل حمایت قوی در حدود 37000 دلار تا ماه آوریل است و محدوده قیمت تا 49000 دلار افزایش می یابد. انتظار می رود که برای بقیه سال حرکت های منفی داشته باشیم و پتانسیل آزمایش سطح 30000 دلار وجود دارد. در همین حال، قیمت ممکن است به آن برسد. رکوردهای جدید در فصل پایانی 2024.

همانطور که گفته شد، فیلپ فیلپ مسائل کلان و ژئوپلیتیک را در این تحلیل لحاظ نمی کند، اما به یاد داشته باشید که پتانسیل افزایش درگیری جهانی، تورم و هرج و مرج سیاسی در ایالات متحده وجود دارد. در حالی که این عوامل از لحاظ تاریخی یک چالش موقت برای بیت کوین بوده اند، اما مسیر کلی آن را چندان تغییر نداده اند. در عوض، آنها اغلب فرصت هایی را برای سرمایه گذاران ایجاد می کنند تا از طریق افزایش نوسانات، از بازار سود ببرند. با توجه به الگوهای تاریخی و سایر عوامل تأثیرگذار، توصیه می‌شود به دلیل نوسانات در سال 2024 برای طیف وسیعی از نتایج احتمالی آماده باشید.

تحریریه کوین اکسو

ما در کوین اکسو در تلاشیم تا تازه های دنیای ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار دهیم. و امیدواریم با کمک شما دوست داران کریپتو کارنسی روز به روز بهتر خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا