اخبار ارز دیجیتال

چه زمانی به اوج چرخه بیت کوین بعدی خواهیم رسید؟

در چرخه قبلی، بازار ارز دیجیتال بیت کوین 1435 روز طول کشید تا از اوج چرخه 2017 به بالاترین حد خود در سال 2021 برسد. آیا این روند این بار تکرار خواهد شد؟ سقف بعدی قیمت BTC چه زمانی تشکیل می شود؟

به گفته کوین اکسو و به نقل از ambcrypto، بیت کوین تقریباً چهار چرخه را پشت سر گذاشته و در هر چرخه جدید رکورد قیمتی را به ثبت رسانده است.

تاریخچه رمزنگاری در دهه گذشته قابل توجه بوده است. بیت کوین در ابتدا برای پرداخت هزینه پیتزا استفاده می شد و اکنون می بینیم که شرکت های سرمایه گذاری چند ملیتی ETF بیت کوین را به مشتریان خود ارائه می دهند.

هر سه تا چهار سال یک بار شاهد شروع یک چرخه گاو نر جدید هستیم و اکنون در آستانه چرخه دیگری هستیم که احتمالاً از قبل شروع شده است. اما چرا چرخه ها رخ می دهند و آیا رفتار قیمت در آنها قابل پیش بینی است؟

یک پاسخ ساده ممکن است تمام حقیقت را بیان نکند

اولین چیزی که باید به آن توجه کرد این است که چرخه نصف شدن بیت کوین تقریباً هر چهار سال یکبار اتفاق می افتد.

سختی استخراج و زمان بلوک به گونه ای تنظیم شده است که پاداش استخراج تقریباً هر چهار سال یک بار به نصف کاهش می یابد. زمان بلوک به معنای زمان لازم برای ایجاد بلوک بعدی در زنجیره است.

در واقع، با پیوستن هر ماینر جدید به شبکه، سرعت هش و امنیت بلاک چین افزایش می‌یابد، اما زمان بلاک همچنان تنظیم می‌شود.

برای توجیه هزینه استخراج، قیمت بیت کوین باید رشد کند و نصف شدن نیز فشار بیشتری بر افزایش قیمت وارد می کند.

با این حال، بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال یک طبقه دارایی بسیار بی ثبات است که سطح قابل توجهی از خطرات مختلف را در بر می گیرد.

کلاهبرداری، مسائل امنیتی (به عنوان مثال، از افراد عادی تا حتی صرافی ها، همه در برابر هکرها آسیب پذیر هستند)، مقررات و نوسانات تنها برخی از این خطرات هستند.

نقدینگی یک جزء کلیدی برای درک چرخه های چهار ساله است

زمانی که اقتصاد در وضعیت بدی قرار دارد، تامین منابع مالی برای سرمایه گذاری دشوارتر می شود. این بدان معنی است که تقاضا برای دارایی های مطمئن تر افزایش می یابد.

برعکس، وقتی نقدینگی فراوان باشد، عموم مردم از طبقات دارایی پرخطرتر استقبال می‌کنند که ارزهای دیجیتال یکی از آنهاست.

شاخص نقدینگی جهانی از 1965 تا 2022
شاخص نقدینگی جهانی از 1965 تا 2022

نمودار شاخص نقدینگی جهانی (GLI) از 0 تا 100 متغیر است و چرخه نقدینگی جهانی را نشان می دهد. همه‌گیری کووید-19، سیاست‌های پولی را مجبور به کاهش هزینه بدهی و اجرای تسهیلات کمی کرد. هزینه بدهی نرخ بهره موثری است که شرکت به بدهی خود می پردازد، مانند اوراق قرضه و وام. تسهیل کمی سیاستی است که در آن بانک مرکزی آمریکا هر ماه میلیاردها دلار برای خرید اوراق بهادار با پشتوانه وام مسکن بانک تجاری به جای خرید اوراق خزانه کوتاه مدت برای تعیین نرخ بهره و غیره هزینه می کند.

شیوع ویروس کرونا باعث افزایش تورم شده است و فدرال رزرو آمریکا طی دو سال گذشته با افزایش نرخ بهره با آن مبارزه کرده است. از سال 2024، موضع فدرال رزرو احتمالاً عدم افزایش مجدد نرخ بهره خواهد بود.

چرخه نقدینگی جهانیچرخه نقدینگی جهانی
چرخه نقدینگی جهانی

به عنوان یک تقریب کلی، ما به یک موج سینوسی 65 ماهه (چرخه تکرارشونده) از هر چرخه نقدینگی جهانی می رسیم. اگرچه این تقریب چندان دقیق نیست، اما کار را به خوبی انجام می دهد.

امواج سینوسی 65 ماهه به ما امکان می دهد حدس بزنیم که قسمت بالایی یا پایینی چرخه بعدی تشکیل می شود.

آیا به پایان چرخه بیت کوین نزدیک شده ایم؟

داده های به دست آمده نشان می دهد که ما در سه ماهه چهارم سال 2025، حدود سپتامبر، به اوج چرخه بعدی خواهیم رسید.

نتایج تحقیقات همچنین نشان می دهد که تقریباً سه سال طول کشید تا بیت کوین در دسامبر 2018 (آذر 1397) به پایین ترین سطح خود برسد. 3100 دلار تا نوامبر 2021 (آبان 1400)، یعنی. 69 هزار دلار

1435 روز طول کشید تا بیت کوین از اوج چرخه خود در سال 2017 به اوج خود در سال 2021 برسد. با در نظر گرفتن آن روزها در مقیاس ماهانه، به 17.47 ماه می رسیم که کمتر از چرخه 65 ماهه شاخص نقدینگی جهانی است.

بالا و پایین های اخیر شاخص نقدینگی جهانی در سال های 2021 و 2023 نیز تا حدودی با نسبت MVRV بیت کوین همزمان است.

نسبت بیت کوین MVRVنسبت بیت کوین MVRV
نسبت بیت کوین MVRV

در زمان انتشار، نسبت MVRV در یک روند صعودی یک ساله است. MVRV فعلی (زیر سطح 2) بسیار پایین تر از سقف چرخه فعلی 3.7 است، که نشان می دهد رشد بیشتری برای BTC در پیش است.

بنابراین، سپتامبر 2025 ممکن است برای تشکیل سقف جدید در چرخه بیت کوین مناسب نباشد.

هجوم سرمایه گذاران نهادی باعث افزایش تقاضا برای بیت کوین در بلندمدت شد، اما آیا این مدت تقریباً سه ساله ای را که طول کشید تا بیت کوین از پایین ترین سطح چرخه قبلی خود به چرخه اوج حرکت کند، نیز تمدید کرد؟

نظر شما در مورد سقف قیمتی آینده بیت کوین چیست؟ آیا رالی بعدی ارزهای دیجیتال مانند دوره های قبل تکرار خواهد شد؟

منبع

ambcrypto.com

تحریریه کوین اکسو

ما در کوین اکسو در تلاشیم تا تازه های دنیای ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار دهیم. و امیدواریم با کمک شما دوست داران کریپتو کارنسی روز به روز بهتر خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا