اخبار ارز دیجیتال

کاهش محسوس جرائم سایبری در حوزه ارزهای دیجیتال طی سه ماهه اول ۲۰۲۴

بر اساس گزارش 9 آوریل توسط شرکت امنیت بلاک چین Immunefi، صنعت ارزهای دیجیتال شاهد این موضوع است کاهش 23 درصدی در کل میزان خسارت ناشی از حملات هکرها و فعالیت های مجرمانه در سه ماهه اول سال 2024 با مدت مشابه سال قبل مقایسه شده است.

این گزارش نشان می دهد که مجموع خسارات ناشی از حملات سایبری و کلاهبرداری در سه ماهه اول سال 2024 حدود 336.3 میلیون دلار بوده است که در مقایسه با رقم 437.5 میلیون دلاری در مدت مشابه سال 2023 کاهش چشمگیری داشته است.

تحقیقات این شرکت حاکی از شناسایی 46 مورد حمله هکری و 15 مورد فعالیت مجرمانه در این مدت است.

با وجود نزدیک به 100 میلیارد دلار دارایی که در پروتکل های وب 3 قفل شده است، پلتفرم های مالی غیرمتمرکز (DeFi) همچنان هدف اصلی مجرمان سایبری هستند. بر اساس یافته های این گزارش، در سه ماهه اول سال 2024، تمامی اکسپلویت های کشف شده (100 درصد) با این پلتفرم ها مرتبط بوده اند. در حالی که این رقم برای پلتفرم های متمرکز (CeFi) صفر است..

تنها دو پروژه بیشترین خسارت (144.5 میلیون دلار) را متحمل شدند که معادل 43 درصد از کل خسارت است. بزرگترین حمله سایبری با هزینه 81.7 میلیون دلاری، پروتکل زنجیره ای پل مداری را در تعطیلات سال نو هدف قرار داد. ژانویه، با مجموع 133 میلیون دلار، بیشترین میزان زیان ماهانه را در سه ماهه اول سال 2024 داشته است.

میچل آمادور، مدیر عامل Immunefi، ضمن تاکید بر آسیب پذیری پلتفرم های DeFi در برابر افشای کلید خصوصی، نیاز بهبود اقدامات امنیتی در زیرساخت کد و پروتکل این پلتفرم ها او آن را امضا کرد.

در پایان سه ماهه اول، دومین حمله بزرگ با 62 میلیون دلار، بازی NFT مبتنی بر بلاک چین Blast به نام Munchables را هدف قرار داد. با این حال، بازی توانست وجوه دزدیده شده را ظرف 24 ساعت بازیابی کند زیرا هکر مذکور کلیدهای خصوصی کیف پول حاوی دارایی های Munchables را تحویل داد.

به طور کلی، 73.9 میلیون دلار (22 درصد) از وجوه سرقت شده در هفت هک در سه ماهه اول بازیابی شد. همچنین تعداد حملات نسبت به سال گذشته 17.6 درصد کاهش داشته است (از 74 مورد در سه ماهه اول سال 2023 به 61 مورد در سال جاری).

در سه ماهه اول، حملات هکری عامل اصلی ضرر در 46 مورد با سهم 95.6٪ (321.6 میلیون دلار) بوده است. در همین حال، کلاهبرداری، فریب و فرار به مبلغ 14.7 میلیون دلار در 15 مورد تنها 4.4 درصد از این خسارت ها را به خود اختصاص داده است. اتریوم بار دیگر موقعیت خود را به عنوان یک هدف اصلی حملات به دست آورده است و با پشت سر گذاشتن بایننس چین، این دو شبکه با هم 73 درصد از کل ضرر را به خود اختصاص دادند.

اتریوم با 33 حمله و سهم 51 درصدی ضرر، بیشترین تعداد حملات را متحمل شد. بایننس چین نیز با 12 حمله و سهم 22 درصدی از وجوه سرقت شده در رتبه بعدی قرار گرفت. سایر حملات به شبکه ها Arbitrum، Solana، Optimism، Bitcoin، Blast، Polygon، Conflux و Base Network اتفاق افتاد

منبع: کوین تلگراف

تحریریه کوین اکسو

ما در کوین اکسو در تلاشیم تا تازه های دنیای ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار دهیم. و امیدواریم با کمک شما دوست داران کریپتو کارنسی روز به روز بهتر خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا