اخبار ارز دیجیتال

100 روز تا نصف شدن آیا استخراج بیت کوین برای ماینرها سودآور باقی می ماند؟

فعالان برجسته در زمینه استخراج بیت کوین بر لزوم بهره وری برای حفظ سوددهی خود پس از نصف شدن در سال 2024 تاکید کرده اند. بهره وری ماینرها نیز می تواند بر ادامه فعالیت آنها تأثیر بگذارد. اما در دوران پس از هاوینگ چه چیزی در انتظار ماینرها خواهد بود؟ آیا استخراج بیت کوین برای ماینرها سودآور باقی می ماند؟

به گزارش کوین اکسو و به نقل از کوین تلگراف، در این مقاله چندین شرکت ماینینگ و مدیران آنها در مورد اثرات نصف شدن بیت کوین بر صنعت و پیامدهای آن برای ماینرهای کوچک و بزرگ صحبت کردند و با هم خلاصه ای از نظرات آنها را مرور می کنیم.

پروتکل بیت کوین دارای یک ویژگی داخلی است که به گونه ای برنامه ریزی شده است که به تدریج پاداشی که به ماینرها برای افزودن یک بلاک به زنجیره داده می شود کاهش می دهد. نصف کردن پاداش استخراج هر 210000 بلاک اتفاق می افتد و با توجه به اینکه هر ده دقیقه یک بلاک به زنجیره بیت کوین اضافه می شود، رویداد نصف شدن هر چهار سال یکبار اتفاق می افتد.

هاوینگ بعدی که چهارمین رویداد است، پاداش استخراج بیت کوین را از 25.6 بیت کوین به 125.3 بیت کوین کاهش می دهد. نصف شدن های قبلی در سال های 2012، 2016 و 2020 انجام شد.

نمودار عملکرد قیمت بیت کوین در حدود سه هاوینگ قبلی
نمودار عملکرد قیمت بیت کوین در حدود سه هاوینگ قبلی

ماینرها به دقت کاهش پاداش استخراج بیت کوین را به دلیل اثرات آن بر سودآوری، سخت افزار تامین مالی و هزینه های عملیاتی و بازگشت سرمایه ارزیابی می کنند.

تمرکز بر بهبود بهره وری استخراج بیت کوین است

بهره وری و کارایی استخراج بیت کوین نقش مهمی در اجرای هاوینگ دارد. به گفته جیمی لوورتون، مدیرعامل Hut8، این رویداد ماینرها را وادار می کند تا کارایی خود را برای ادامه استخراج افزایش دهند.

Hut8 به طور مداوم نرم افزارهای تخصصی و هدفمند را برای افزایش عملکرد سایت های ماینینگ خود در کانادا منتشر می کند. لوورتون اضافه کرد که این شرکت امیدوار است پیشنهاد قبلی خود را برای خرید چهار نیروگاه در انتاریو برای نیروگاه های ماینینگ تکمیل کند.

ظرفیت انرژی Hut8 در مجموع 310 مگاوات است و سایت معدن سابق خلیج شمالی این شرکت نیز 40 مگاوات از این ظرفیت را دارد. Hut8 مجبور شد خلیج شمالی را به دلیل یک دعوای قضایی طولانی مدت با Validus Power تخلیه کند. Hut8 قصد دارد نیروگاه های فوق الذکر را از Validus Power خریداری کند زیرا دارایی های شرکت از سپتامبر 2023 تحت نظارت قضایی قرار گرفته است. این وضعیت زمانی رخ می دهد که شرکت به دلیل ناکافی بودن سرمایه توسط وام دهنده تصاحب شود.

لوورتون توضیح می دهد:

ما به طور مداوم چشم انداز استخراج مثبت را حفظ می کنیم و روند صعودی قیمت بیت کوین را در طول زمان پیش بینی می کنیم. ما بر این باوریم که ماینرهایی که به خوبی برای این شرایط آماده هستند، در موقعیت خوبی برای استفاده کامل از دستاوردهای احتمالی پس از هاوینگ خواهند بود. به همین دلیل است که امسال عملکرد استراتژیک در گسترش معدنی عملیات معدنی خود داشتیم و توانستیم ظرفیت خود را از طریق یکپارچه سازی افزایش دهیم.

Hut8 ادغام خود را با شرکت ماینینگ مستقر در ایالات متحده USBTC در نوامبر 2023 تکمیل کرد و در همان ماه میزان هش خود را از 6.2 ExoHash در ثانیه (EH/s) به 7.3 EH/s افزایش داد.

تاراس کولیک، بنیانگذار و مدیرعامل SunnySide Digital، ارائه‌دهنده زیرساخت‌های استخراج بیت‌کوین، دیدگاه خود را مستقیماً در مورد این موضوع بیان می‌کند و ارتباط مستقیم بین کاهش 50 درصدی پاداش استخراج بلوک، قیمت بیت‌کوین و کارمزدها را برجسته می‌کند:

اگر با افزایش قیمت بیت کوین یا افزایش کارمزد تراکنش، تقاضا به سطوح مطلوب نرسد، ماینرهای کارآمدتر مجبور به تعطیلی خواهند شد.

کولیک اضافه می‌کند که تا زمانی که انگیزه‌های اقتصادی وجود داشته باشد، شبکه کنونی ماینرها به حفظ امنیت بلاک چین بیت‌کوین ادامه می‌دهند و بابت ریسک‌های مرتبط جبران می‌شوند.

کالین هارپر، رئیس تحقیقات در Luxor، بر اهمیت بهره وری و احتمال اینکه معدنچیان کوچکتر مجبور شوند ماشین های خود را خاموش کنند، تاکید کرد:

اگر قیمت بیت کوین افزایش پیدا نکند و بر این اساس قیمت هش – که نشان دهنده سودآوری استخراج است – افزایش پیدا نکند، ماینرهایی که از برق گران‌تر و پلتفرم‌های کارآمد کمتر استفاده می‌کنند، ممکن است مجبور به ترک شبکه شوند.

هارپر اضافه می کند که ماینرهای کوچکتر ممکن است با کاهش پاداش استخراج بیت کوین در سال 2024 با کاهش سود مواجه شوند. در اینجا به نکته مهمی می رسیم که به اتفاق بسیاری از مفسران مطرح شده است: برای افزایش سودآوری در دوره هاوینگ و دوره پس از آن، افزایش قیمت بیت کوین ضروری است.

قیمت بیت کوین به یک عامل بسیار مهم تبدیل می شود

آدام سالیوان، مدیرعامل Core Scientific، می‌گوید که اثر نصف شدن کاملاً به قیمت بیت‌کوین بستگی دارد و مستقیماً بر تعداد ماینرهایی که فعال می‌مانند تأثیر می‌گذارد.

سالیوان گفت:

هرچه قیمت بیت کوین کمتر باشد، ماینرهای بیشتری از شبکه حذف می شوند و سختی شبکه بیت کوین در سطوح پایین تری قرار می گیرد.

برای Core Scientific، این باعث شده است تا روی فعال نگه داشتن ماشین‌ها برای به حداکثر رساندن سود ناوگان معدنی شرکت تمرکز کنند. در یک نکته فنی تر، سالیوان می گوید که موفقیت یک ماینر به مدیریت موثر تعادل بین ظرفیت کلی استخراج و عملکرد سخت افزار آن نسبت به شرایط بازار بستگی دارد.

اگرچه ممکن است برخی از ماینرها مجبور به توقف کار شوند، سالیوان معتقد است که ماهیت پروتکل بیت کوین همیشه اجازه می دهد تا استخراج ادامه یابد:

شبکه بیت کوین دارای مکانیزم خود ترمیمی است و در دراز مدت به طور مداوم انگیزه هایی برای ادامه فعالیت های ماینینگ فراهم می کند.

او ادامه می دهد که وقتی برخی از ماینرها کار را ترک می کنند یا تجهیزات آنها خاموش می شود، شبکه مجدداً تنظیم شده و درصد بیشتری از بلاک ها را آزاد می کند تا به کسانی که به استخراج ادامه می دهند پاداش دهد.

لوورتون در توضیح این موضوع خاطرنشان می‌کند که اگر قیمت بیت‌کوین در هفته‌ها و ماه‌های پس از نصف شدن به طور تصاعدی افزایش یابد، استخراج‌کنندگان بزرگ‌تر به گسترش عملیات خود، حفظ امنیت شبکه و جذب پتانسیل صعودی ادامه خواهند داد.

هارپر همچنین معتقد است که اکوسیستم ماینینگ پس از نصف شدن در سال 2024 شوک قابل توجهی را متحمل نخواهد شد و طراحی پروتکل بیت کوین همواره مشوق مشارکت ماینرها بوده است.

هارپر گفت:

همیشه ماینرهایی وجود خواهند داشت که نسبت به دیگران به برق ارزان تری دسترسی دارند، بنابراین تا زمانی که بیت کوین ارزش دارد، حداقل یک نفر آن را استخراج می کند.

همچنین هدف اصلی مکانیسم تنظیم سختی استخراج را به عنوان یک نیروی متعادل کننده که ماینرها را با انگیزه نگه می دارد برجسته می کند.

هارپر توضیح می دهد:

به همین دلیل است که اصلاً یک محیط سخت وجود دارد. اگر استخراج بیت کوین برای اکثر ماینرها بی‌سود شود، پلتفرم‌های خود را خاموش می‌کنند و باعث کاهش نرخ هش و مشکل در تنظیم مجدد می‌شوند. این به نوبه خود باعث سود بیشتر استخراج برای سایر ماینرها می شود.

با این حال، Kulick دیدگاه خوشبینانه‌تری ارائه می‌دهد و ظهور Ordinals بیت‌کوین در سال 2023 و تأثیر آنها بر کارمزد تراکنش‌ها و فعالیت توسعه‌دهندگان را برجسته می‌کند. همانطور که بیت کوین های جدید به طور فزاینده ای کمیاب می شوند، ممکن است در سال 2024 ادامه استخراج بیت کوین به عنوان یک فعالیت اقتصادی سودآور و پایدار مشاهده شود.

مارپیچ مرگ بیت کوین را فراموش کنید

در طول هاوینگ‌های قبلی، اغلب نگرانی‌هایی در مورد پتانسیل یک «مارپیچ مرگ بیت‌کوین» مطرح می‌شد. در این سناریوی فرضی، دو موضوع افت شدید بازده و متعاقب آن کاهش سرعت هش نگران کننده است زیرا ماینرها مجبور به ترک شبکه می شوند.

منتقدان پیش‌بینی کردند که شبکه بیت‌کوین می‌تواند با چالش‌هایی به دلیل دوره تنظیم سختی استخراج دو هفته‌ای مواجه شود، زیرا زمان بلوک طولانی‌تر شده و تراکنش‌ها احتمالاً به تأخیر می‌افتند. زمان بلوک، زمان تقریبی است که برای ایجاد یک بلوک جدید توسط یک سیستم مبتنی بر بلاک چین طول می‌کشد.

آدام باک، مدیر عامل Blockstream در دسامبر 2023 (آذر 1402) در طی گفتگوی خود با Cointelegraph، معتقد بود که چنین سناریویی در عمل غیرممکن خواهد بود. رمزنگاری که پیشگام توسعه الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) مورد استفاده در پروتکل بیت کوین بود، به تئوری های مطرح شده در نیمه های قبلی پرداخت.

او اضافه می‌کند که این سناریوها هرگز اجرا نمی‌شوند و داده‌های اقتصادی نشان می‌دهد که احتمالاً استخراج‌کنندگان در سال 2024 وضعیت بهتری خواهند داشت.

او گفت:

سودآوری معدن در سال جاری بیش از دو برابر شده است. بنابراین، با رسیدن به نصف شدن بعدی، آنها همچنان در وضعیت بهتری نسبت به ژانویه (D 1402) قرار دارند و نرخ هش در تمام این دوره ها افزایش یافته است.

بک همچنین تاکید می‌کند که شرکت‌های ماینینگ پیشرفته محاسبات بسیار دقیقی برای محاسبه اثرات بالقوه نصف شدن انجام داده‌اند. رویدادی که در طول تاریخ با کاهش سرعت هش و بازنشستگی برخی از ماینرها همراه بوده است.

بک در توضیح خود افزود:

کسانی که بازار را ترک می کنند احتمالاً کم کارآمدترین ماینرها هستند. ماینرهایی که از تجهیزاتی با 35-40 ژول در هر تراهرتز استفاده می کنند و در واقع فقط نیمی از بازده مورد نظر را دارند.

بک معتقد است که هاوینگ بعدی می‌تواند بدون کاهش سرعت هش اتفاق بیفتد، که به سادگی سود ماینرها را به سطوح مشاهده شده در اواسط سال 2023 کاهش می‌دهد.

او گفت:

البته، این امکان وجود دارد که به طور کلی تا زمانی که نصف شدن اتفاق بیفتد، یک افزایش ثابت در نرخ هش را تجربه کنیم.

سال 2023 یک دوره چالش برانگیز برای استخراج بیت کوین بود. با وجود رشد اولیه هش ریت در نیمه اول سال گذشته، برخی از ماینرها به دلیل قیمت پایین بیت کوین فعالیت خود را متوقف کردند.

غول های معدنی که در وضعیت مالی و ذخیره قوی قرار دارند مانند گذشته فعالیت خود را حفظ کرده اند. برخی از آنها حتی ظرفیت خود را با نزدیک شدن به نصف شدن افزایش داده اند و رشد تاریخی قیمت بیت کوین به دنبال چرخه های قبلی است.

همانطور که کارشناسان گفته اند، سال 2024 تا حد زیادی به عملکرد قیمت بیت کوین و عملکرد استخراج بستگی دارد.

منبع

cointelegraph.com

تحریریه کوین اکسو

ما در کوین اکسو در تلاشیم تا تازه های دنیای ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار دهیم. و امیدواریم با کمک شما دوست داران کریپتو کارنسی روز به روز بهتر خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا