اخبار ارز دیجیتال

4 سیگنال از این قبیل نشان دهنده اصلاح قیمت بیت کوین قبل از نصف شدن است

چنین داده‌هایی حاکی از فعالیت بیش از حد در بازار بیت‌کوین است و این بازار ممکن است تا قبل از نصف شدن امسال، مشابه سال 2019، باز هم دستخوش اصلاحات شود. شاخص NUPL دارندگان بلندمدت بیت‌کوین نیز به سبز بازگشته است، و UTXO به تازگی به مرز رسیده است. سطح خود را قرمز کنید

به گزارش کوین اکسو و به نقل از beincrypto، با افزایش قیمت بیت کوین، سیگنال های بیشتری از این قبیل به فعالیت بیش از حد در بازار ارزهای دیجیتال اشاره دارد. این سیگنال ها برای درک وضعیت بازار با نزدیک شدن به نصف شدن بیت کوین در آینده مهم هستند.

در ادامه این مقاله به 4 سیگنال از این دست می پردازیم امکان تصحیح بیت کوین در آینده این امر به ویژه با توجه به حرکت فعلی قیمت بیت کوین، که بسیار شبیه به الگوی سال 2019 است، مهم است.

در آن زمان قیمت بیت کوین روند صعودی قابل توجهی داشت و چند ماه قبل از نصف شدن، اصلاح شدیدی این رشد را به دنبال داشت. آیا این داده ها از این پیش بینی های تاریخی پشتیبانی می کنند؟ آیا نصف شدن بیت کوین با کاهش قیمت آن ارتباط دارد؟

چنین سیگنال هایی: NUPL وارد منطقه سبز می شود

علاوه بر شباهت های فراوان بین وضعیت فعلی بازار بیت کوین و الگوهای فنی سال 2019، تحلیل مشابه این بازار نیز به موارد مشابه اشاره می کند. دو سیگنال اول از این قبیل به شاخص شناخته شده سود و زیان خالص غیر واقعی (NUPL) اشاره دارد.

NUPL تفاوت بین سود و زیان نسبی تحقق نیافته را اندازه گیری می کند. این نسبت را نیز می توان با کم کردن سرمایه محقق شده از ارزش بازار و تقسیم نتیجه بر ارزش بازار محاسبه کرد. علاوه بر این، NUPL به اشکال مختلف وجود دارد. برای همه سرمایه گذاران بازار، برای دارندگان بلندمدت (LTH) و برای دارندگان کوتاه مدت (STH).

در نمودار پایه، می‌توانیم ببینیم که قیمت در دسامبر 2023 (1402 آذر) و ژانویه 2024 (دسامبر 1402) NUPL در منطقه سبز است. در طول یک بازار گاو نر بالغ، ورود NUPL به منطقه منادی بازاری سالم در یک روند صعودی قوی است.

با این حال، از نظر تاریخی، اولین ورود NUPL به این منطقه پس از ثبت یک پایین قابل توجه در چرخه های قبلی (دایره های قرمز) نشان دهنده یک اصلاح قریب الوقوع است. در گذشته، قیمت اندکی پس از رسیدن اندیکاتور به منطقه باور (که با دایره های آبی مشخص شده است) کاهش می یابد. سپس NUPL به منطقه زرد خوش بینی باز می گردد.

قیمت NUPL در مقابل بیت کوین
قیمت NUPL در مقابل بیت کوین

با این حال، در سال 2019 و اوایل سال 2020، NUPL دوباره در نواحی نارنجی (امید) و حتی قرمز (تسلیم) پایین آمد. اگر تاریخ تکرار شود، یک اقامت کوتاه در منطقه سبز در نمودار NUPL می تواند نشان دهنده یک اصلاح قریب الوقوع و کاهش احتمالی قیمت بیت کوین باشد.

شایان ذکر است که وضعیت مشابهی را می توان در نمودار NUPL دارندگان بلند مدت (LTH) مشاهده کرد. دسته LTH شامل آدرس هایی است که دارایی های خود را حداقل به مدت 155 روز نگه داشته اند. ورود کوتاه بیت کوین به منطقه سبز NUPL پس از کاهش کلی بازار نیز منجر به شروع اصلاح شد.

دارندگان بیت کوین بلند مدت NUPLدارندگان بیت کوین بلند مدت NUPL
دارندگان بیت کوین بلند مدت NUPL

سودهای واقعی یادآور سال 2019 است

سیگنال هایی مانند سیگنال هایی که ما در حال بررسی آن هستیم نیز شاخص های مرتبط با NUPL در نظر گرفته می شوند. با این حال، به جای انعکاس سود و زیان تحقق نیافته، سود و زیان تحقق یافته را نشان می دهند. سود و زیان خالص تحقق یافته، سود یا زیان خالص تمام سکه های منتقل شده را اندازه گیری می کند و به عنوان تفاوت بین سود تحقق یافته و زیان تحقق یافته تعریف می شود.

همانطور که نمودار بیشتر به سمت منطقه سبز حرکت می کند، نشان دهنده افزایش سود تحقق یافته شرکت کنندگان در بازار بیت کوین است. از سوی دیگر، زمانی که میله های قرمز در نمودار در حال افزایش هستند، به این معنی است که بسیاری از سرمایه گذاران آماده فروش بیت کوین هستند و متوجه ضرر شده اند.

ما شاهد یک شکست بزرگ در نمودار شاخص سود و زیان خالص واقعی هستیم. این نمودار یک روند صعودی بلند مدت را دنبال می کند و مشابه وضعیت سال 2019 است (دایره های آبی). در چرخه قبلی، این منجر به اصلاح 53 درصدی شد که بعداً با سقوط بازار در نتیجه COVID-19 (پیکان قرمز) تشدید شد.

سود یا زیان خالص تحقق یافتهسود یا زیان خالص تحقق یافته
سود یا زیان خالص تحقق یافته

اگر چنین سناریویی رخ دهد، قیمت بیت کوین می تواند قبل از ادامه روند صعودی خود به محدوده 23000 تا 28000 دلار بازگردد. احتمال این اتفاق زیاد است، زیرا مانند سال 2019، ممکن است در ماه‌های منتهی به نصف شدن بیت کوین، یک شکست قیمت رخ دهد.

خروجی مصرف نشده از معاملات سودآور وارد منطقه اشباع فروش می شود

آخرین سیگنال از اصلاح قریب الوقوع قیمت بیت کوین، میزان UTXO در سود است. UTXO در سود به معنای خروجی خرج نشده از معاملات ایجاد شده با قیمتی کمتر از قیمت فعلی است. به عبارت دیگر، این شاخص نشان می دهد که چند درصد از آدرس های بیت کوین در حال حاضر سود دارند؟.

در نمودار بلند مدت سطوح بالای 95% با رنگ قرمز مشخص شده است. در یک روند صعودی قوی، اکثر UTXOها سودآور هستند. همچنین، وقتی بیت کوین به بالاترین حد خود (ATH) می رسد، هر خروجی تراکنش خرج نشده به سود تبدیل می شود.

از سوی دیگر، در سال 2019، پس از اصلاح قیمت از پایین ترین دوره قبلی، الگوی این نمودار مشابه وضعیتی است که در نمودار NUPL مشاهده می شود. در دوران قبل از نصف شدن بعدی بیت کوین، از نظر زمان بندی نیز شباهت هایی وجود دارد. یک بازدید کوتاه مدت از منطقه قرمز بیش از حد فروش مشاهده می شود و به دنبال آن اصلاح می شود.

درصد UTXO در سوددرصد UTXO در سود
درصد UTXO در سود

اگر این سناریو تکرار شود، سه ماهه اول سال 2024 را می توان یک دوره نزولی در بازار ارزهای دیجیتال در نظر گرفت. این امر به ویژه به دلیل هیجانی که در اطراف نصف شدن و پس از تصویب ETF بیت کوین وجود دارد امکان پذیر است.

منبع

beincrypto.com

تحریریه کوین اکسو

ما در کوین اکسو در تلاشیم تا تازه های دنیای ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار دهیم. و امیدواریم با کمک شما دوست داران کریپتو کارنسی روز به روز بهتر خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا